EĞİTİME İMAMHATİP AYARI!

Bolu’da eğitim camiasında meydana gelen değişiklikler gün geçtikçe artıyor. Haftalardır Bolu’da kamuoyunu meşgul eden Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nin taşınması olayının ardından şimdi de bazı okullarda şube sayısının düşürülmesine yönelik atılan adımlar “eğitimde neler yapılmaya çalışılıyor?” sorusunu akla getiriyor.

 EĞİTİME İMAMHATİP AYARI!

ÖZEL HABER: FARUK ÇİDEM

Bu yılın Şubat ayında, 2015-2016 Eğitim yılı içinde gerçekleştirilen seçmeli derslerde bulunan din eğitimine yönelik tercihlerde Bolu’nun, Türkiye ortalamasının altında kaldığını gazetemizden duyurmuştuk. Şubat ayından bugünlere kadar Bolu’da çeşitli kampanyalarla öğrencilere din dersi seçtirilmesi ile ilgili çalışmalar yapıldı.

BU DA BİR BAŞKA YÖNTEM Mİ?

Edindiğimiz bilgiye göre Canip Baysal Anadolu Lisesi’nde 1 şube, İzzet Baysal Anadolu Lisesi’nde 2 şube, Bolu Anadolu Lisesi’nde 1 şube, Atatürk Anadolu Lisesi’nde de 1 şube önümüzdeki eğitim öğretim yılında kapatılacak.  Bu okulların içinde İzzet Baysal Anadolu Lisesi 2 yıl önce okulun kontenjanının düşürülmesi ve daha kaliteli bir eğitim verilmesi için başvuruda bulunmuş fakat herhangi olumlu bir cevap alamamıştı. Ancak bugün dini eğitime daha fazla önem verilen eğitim sistemimizde okulun 2 şubesinin kapatılması akıllarda soru işaretine yol açtı.

ZORUNLU TERCİHE Mİ YÖNELTİLİYORLAR?

Bolu’da yaklaşık 500 öğrenci önümüzdeki eğitim öğretim yılında ya meslek lisesine ya da imamhatip lisesine gitmek zorunda kalacak. Ancak geçtiğimiz günlerde eylemlerin de yapılmasına neden olan Zübeyde Hanım gibi meslek liselerinin de şehir merkezi dışına çıkarılmak istenmesi, düşük gelirli ailelere sahip olan öğrencilerin zorunlu olarak imamhatip liselerine gitmesine neden olacak.

OKUL BIRAKMAYACAKLAR…

Alınan kararla ilgili görüşlerini aldığımız sendika temsilcileri ve velilerin ortak düşüncesi, şehir merkezinde imamhatip liselerine alternatif olacak hiçbir liseyi bırakmayacakları yönünde. Bunun yanında merkezdeki okulları da yavaş yavaş imamhatipleştirmeye çalıştıklarını belirten sendika temsilcileri, Bolu eğitimin gericileştirilmesi için seçilen pilot illerden bir tanesi. Ancak Bolu’nun seçmeli din dersi konusunda Türkiye ortalamasının gerisinde kalması bazı yetkilileri zor durumda bıraktı. Onlar da daha üst kurumlardan “aferin” alabilmek için akla ve mantığa uymayacak adımlar atıyorlar” şeklinde konuştular. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2016, 16:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
İMAM HATİPLİ
İMAM HATİPLİ - 4 yıl Önce

hadi yaaaaaaaaaa ne haber beeeeeee

Imam
Imam - 4 yıl Önce

bu mesaj yaz yazan yazının altında dinlere hakaret yasak yazmışsınız.
en büyük hakareti haberde kendiniz yapiyonuz.bu nasıl bir tezat tır böyle.

SIRADAKİ HABER

banner128