Ekmek Hijyen Eğitimi Yapıldı

Bolu Esnaf ve sanatkârlar Odaları Birliğine bağlı Bolu merkezdeki esnaf odalarının üyelerine ve üyelerin yanlarında çalışanlara yönelik “Ekmek Hijyen Eğitimi” Bolu Ticaret ve Sanayi Odasının toplantı salonun...

Ekmek Hijyen Eğitimi Yapıldı

Bolu Esnaf ve sanatkârlar Odaları Birliğine bağlı Bolu merkezdeki esnaf odalarının üyelerine ve üyelerin yanlarında çalışanlara yönelik “Ekmek Hijyen Eğitimi” Bolu Ticaret ve Sanayi Odasının toplantı salonun da yapıldı.

       Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Esnaf ve sanatkârlar Konfederasyonunun yapmış olduğu protokol çerçevesinde,  Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün Planlamış olduğu Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği çerçevesinde; ekmek üreten işyerlerinde (fırınlar) üretim, dağıtım ve pazarlama bölümlerinde ve fırınların uzantısı olmayan ekmek satış yerlerinde çalışan personele yönelik “Hijyen Eğitimi” Ticaret ve Sanayi Odasının toplantı salonunda Bolu Gıda ve Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü uzmanlarınca verildi. Toplantıda bir konuşma yapan Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Tahir Gayret, bu eğitimden maksadımız ürün sürüm satış standartlarını yükseltmek ve halkımızın bilinçli ellerden hizmet almasını sağlamaktır. Mevzuatlar gereği, ekmek ve ekmek çeşitlerinin üretiminde dağıtılmasında ve satışında çalışan personelin genel hijyen eğitiminden geçirilerek “Hijyen Eğitim Belgesi” almasını zorunlu kılınmıştır. Hijyen,sağlıklı ve temiz gıda, sağlıklı yaşamın en temel öncülerindendir. Bu nedenle sizlerin görev ve sorumluluklarının ağır olduğunu biliyorum. Bu kadar önemli bir konuda burada bulunmanız ve konuya gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı hepinize teşekkür ediyorum diyerek konuşmasına son verdi.

       Bolu Gıda tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Hüseyin PAÇAL, Gıda Yüksek Mühendisi Birsen HİTİT ve Ziraat Mühendisi Şadıman Adil AYDIN tarafından Ekmek İşletmelerinde Haşere Mücadelesi, Ekmek İşletmelerinde Personel Eğitimi, Ekmek Üretiminde EL Hijyeni ve Unlu Mamüller ve İyi Hijyen Uygulamaları konularında eğitim verildi. Eğitimin bitiminde sınav yapıldı. Sınavdan 70 ve üzeri puan alanlara sertifikaları düzenlenerek verilecek.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128