banner120

Elektrikte keyfi tahsilâta son!

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Elektrik faturalarında yer alan  ‘Kayıp Kaçak Bedeli’ ve‘Sayaç Okuma Ücreti’ ile ilgili olarak önemli saptamalarda bulundu. CHP Bolu Milletvekili Tanju...

Elektrikte keyfi tahsilâta son!

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Elektrik faturalarında yer alan  Kayıp Kaçak Bedeli’ ve‘Sayaç Okuma Ücreti’ ile ilgili olarak önemli saptamalarda bulundu.

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Elektrik faturalarına yansıyan ‘Kayıp Kaçak Bedeli’ ve‘Sayaç Okuma Ücreti’ ile ilgili vatandaşları uyararak Tüketici Heyetine başvurulması halinde ödenen paraları faizi ile birlikte geri alabileceklerini söyledi. Konuyla ilgili olarak basın mensuplarına açıklama yapan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan “2003 yılından bu yana EPDK elektrik faturalarımızı öderken, vatandaştan ‘Kayıp Kaçak Bedeli’ ve ‘Sayaç Okuma Bedeli’ adı altında bir bedel talep ediyor. 2005 yılından itibaren de bu bedeli Bolu’da, Sakarya’da, Düzce’de SEDAŞ topluyor. SEDAŞ birkaç ay önceye kadar faturalarda bu miktarları ayrı ayrı belirtiyordu. Ancak birkaç ay önce bunu faturada göstermeyi bıraktı ama bu parayı halen elektrik abonelerinden tahsil etmeye devam ediyor. Bu bedellerin talep edilmesi Anayasa’ya ve bizim mevcut mevzuatımıza aykırı. Bu elektrik faturalarının neredeyse % 15’ine tekabül eden bir miktar. Son olarak ta Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız mahkemeleri ve illerde kurulan Tüketici Heyetleri tarafından da bizim itirazlarımız doğrultusunda kararlar verilmeye başlandı” biçiminde konuştu. Bolu Tüketici Heyetinin elektrik abonelerinin başvurması halinde bu bedellerin hukuksuz alındığına dikkat çektiğini söyleyen Özcan, “Bugün itibarıyla vatandaşlarımız matbu bir dilekçe ile Bolu’daki Tüketici Heyeti’ne başvurduğu takdirde 2005 yılından bu yana haksız olarak tahsil edilen Kayıp Kaçak Bedelleri ve Sayaç Okuma Ücretlerini SEDAŞ kurumundan alma hakkına sahiplerdir” dedi. Özcan; “Vatandaşlarımız lütfen tüketici heyetine gitsin, orada dilekçeler var. Biz parti binamızda da isteyene verebiliriz. Bu dilekçeleri doldurun, bir kuruş masrafınız olmadan dilekçenizi verin, karşılığını fazlasıyla alacaksınız. Vatandaşlarımız SEDAŞ’ın bu güne kadar haksız ve hukuka aykırı olarak tahsil ettiği bedelleri faizi ile birlikte geri alabilirler.” Şeklinde konuştu.

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124