Elfaz Temiz’le siyasetin içinden…

CHP’den Bolu Milletvekili aday adayı olan ve Bolu’nun en ünlü sünnetçisi Elfaz Temiz ile siyasetin içinden dobra dobra bir söyleşi yaptık. Temiz, bu günü kadar meslek hayatındaki dürüstlüğünü, kişiliğini Bolu halkına nasıl yansıttıysa siyasette de aynı dürüstlü ve aynı sevgi saygı bir kez daha göstermenin heyecanı içersindeydi. Yaptığımız söyleşimizde Temiz, düşüncelerini bir kez daha Bolu halkı için paylaştı. İşte yaptığımız o röportajı siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.

 Elfaz Temiz’le siyasetin içinden…

Haber- Röportaj: Kasım ŞAHİN

Neden CHP?

Elfaz Temiz: Yıllardır siyasetin içindeyim. Ayrıca bunun dışında özel bir klinik işlettiğim için daha çok halkla iç içeyim. Emekli olduktan sonra Belediye Meclis üyeliğine aday olmuştum. 2008’den beri de Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Bolu Şube Başkanlığını yapıyorum. Tabi ki Atatürkçü Düşünce Derneği herhangi bir dernek değil, siyasi bir taraf da vardır. İlk kurulduğunda böyle bir derneğe neden gerek vardı gibi tartışmalar vardı; ama görüyoruz ki çok da ihtiyaç varmış.

12 Eylül’de de ağır bedeller ödedik. 26 ay gibi uzun bir süre tutuklu kalarak geçirdim; ama bir gün ceza almadım. Emekli olduktan sonra da CHP üyesi oldum. Belli bir yaşa ve olgunluğa geldim. Bolu’da insanlara çok fazla karşılıksız emeğim var. Siyasi emeğim de var. Artık bir deneme de benim olsun, dedim. Benim herkesle diyalogum vardır, siyasi hayatım vardır. Eski il başkanları, belediye başkanları, hepsiyle görüştüm. Ailem, çevrem ve partili bütün arkadaşlarım partimin tabanı ‘artık sen de çık’ dediler. Öyle karar verdim. Aday olunca birileri öküz altında buzağı arıyor. Sen ‘falan için mi aday oldun’, diyorlar. Hayır ben kendim için aday oldum. Elfaz Temiz, kimsenin ne payandasıdır ne paravanıdır. Ben adayım. Nereye kadar götürebilirsem oraya kadar gideceğim. Partililerim beni ister birinci sıraya koysun ister yedinci sıraya. Tabi birinci sıraya getirirlerse takla atarım, sonsuz şükranlarımı sunarım. 2’ye 3’e getirirlerse yine mutlu olurum, bana bir değer vermiş olurlar. Ama isterlerse  listenin sonuna atsınlar. 7 Haziran akşamına kadar partim için mücadelemi sürdürürüm.

Mesleğinizin adaylık için bir katkısı olur mu?

Elfaz Temiz: Yukarıdan paraşütle iner gibi inen insanlar, bir yere aday oldukları zaman kendilerini çok fazla tanıtma mecburiyetinde oluyorlar. Ama benim Bolu’da kendimi tanıtmama gerek yok. Tüm ilçelerin köylerine kadar nereye gitsem bir sürü tanıdık etrafımı çeviriyor, sarmaş dolaş oluyoruz. ‘Ne iyi yaptın, biz en azından seni tanıyoruz, sen halkın içinden birisin, bizim çocuğumuzu sen sünnet ettin, bizler aile olarak seni tanırız’ diyorlar.

Tanıtım gezilerinizde neleri gözlemlediniz?

Elfaz Temiz: CHP’lilerin özlem duyduğu bir konu vardı. Daha önceki seçimlerde bunu bizim yüzümüze vurmuşlardır. Aday belirlendikten sonra biz birleşmesini beceremedik. Birimiz ayrı telden çaldık, birimiz gitmedik; fakat bu seçimde il ve ilçe yöneticilerimiz güzel bir karar aldılar. Bütün ilçeleri beraber ziyaret edelim, dendi ve hep beraber gittik. Parti yöneticilerimiz ve halk geldi, hatta başka partilerden de insanlar geldi, bizleri izlediler. Herkesin özlediği, güzel bir tablo oluştu. Kimse, kimsenin aleyhinde bir söz söylemedi ve seçime kadar da etmeyecek. Buna karar aldık. Çünkü yanlış şeyler. Seçim bittikten sonra yine diğer adaylarla beraber çalışacağız, bunun sözünü burada veriyoruz.

Partinizde size bakış açısı nasıl?

 

Elfaz Temiz: Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarımızda bana bir tane olumsuz bir tepki yok. Sokağa çıktığımızda insanlar sarılıyor. ‘Ne iyi yaptın, senin yanındayız’ diyenler çok fazla. Diğer partilerden de çok fazla kişiden teveccüh gördüm. Bütün samimiyetimle söylüyorum, onlar bile ‘ben şu ana kadar başka partiye oy verdim; ama o listeye girersen seni destekleyeceğim’ diyen kişi sayısı çok fazla. Ama tabii bir seçimdir, bilemiyorum. Ben CHP üyelerinin sağduyusuna çok güveniyorum. Bizim kadrolarımız sıradan kadrolar değil. Hepsi bilinçli. Hepsi birer Baykal, birer Kılıçdaroğlu’dur. Konuştuğun zaman hepsi bizden daha fazla fikir üretebilirler. Ben parti tabanımıza çok güveniyorum. Ben telefon ediyorum, hiç tanımıyorum ‘Elfaz abi sen misin, sen benim oğlumun sünnetçisisin, Ankara’ya falan kaçarsan yazın oraya da gelirim’ diyor. Ben de ‘gel canın sağ olsun’ diyorum. Bu kadar samimi yaklaşıyorlar.

Hedefinize ulaştığınızda Bolu neler kazanır?

Elfaz Temiz: 36 yıldır ben halkın içinde yaşıyorum. İlçeler de dahil olmak üzere Bolu’nun sorunlarını iyi biliyorum. Bolu’nun bilmediğim konusu yok. Bolu’da bürokrasi anlamında bir sıkıntı yok. İzzet Baysal babamız okulları, hastaneleri yaptırmış. Bolu’nun doğal yapısı olarak gerçekten daha fazla turizm potansiyeline sahip olması gerekiyor. Bununla ilgili teşvik ve atılımların yapılması gerekiyor. Göynük gibi inanç turizmi açısından çok önemli bir ilçenin hala doğru düzgün bir yolu yok. 200 metre kadar yapılmış. Mudurnu’daki doğal kaynaklar, sıcak su kaynakları yapılıyor; ama belki daha büyükleri yapılabilir. 20 sene evvel Köroğlu Dağları’nda dağ turizmi ve kongre merkezleriyle ilgili devletin projesi vardı. Hiç bahsedilmiyor. Gerede’deki kayak merkezlerinin adı bile duyulmuyor. Halbuki bir Kartalkaya’dan daha fazla potansiyele sahip yerler var. Bolu’nun tarımından sağlığına kadar birçok konuya vakıfım. Ama asıl projelerimi aday olmam durumunda açıklamak istiyorum.

Hedef CHP’de hep 3-0 dediniz, hala aynı fikirde misiniz?

Ak Parti ilk dönemlerinde 3-0 götürdü. Geçen dönemde 2-1’di. Peki Bolu’ya elle tutulacak ne yaptılar. Ak Parti Bolu’ya ne kazandırdı. Bu birincisi. İkincisi ülkenin geldiği duruma bakın. Kurumlarımızdan T.C siliniyor. Atatürk heykellerine benzin döküp yaktılar. Bir tane adamın tutuklandığını görmedik. Güneydoğu’da bir tek tel örgü çektirmedikleri kaldı. Karakollarını kurdular, mahkemelerini kurdular, okullarını kurdular. Ne kaldı geriye, çapulcu bayraklarını da astılar. Bunu PKK adı altında yaptılar. Ama kim yaptırdı? AKP Hükümeti. Hala ne yüzle 3 milletvekili istiyorlar? 3’ü biz götürelim. CHP bu ülkeye ihanet etmedi. CHP’ye laf söylüyorlar. CHP, 1950’lerden beri tek başına iktidar olmadı. Bir verin iktidarı deneyelim görelim. Biz miyiz bu ülkeyi bölen? Anayasayı da biz ihlal etmedik. Bu hükümet ne yapmış? 3 vekili onlar götürmeyecek, biz götüreceğiz. En az 2’yi biz götüreceğiz. Bunda da iddialıyım. Yaptıkları tek şey, insanları sindirmek, demokratik hakkını kullananlara gaz sıkmak, bunun hesabını da bu insanlar soracak.

Bolu halkına bir mesaj daha vermek ister misiniz?

Ben gerek önseçimde kendi parti tabanıma güveniyorum gerekse 7 Haziran’da yapılacak seçimde de halkımıza güveniyorum. Çünkü bu ülkeyi dedelerimiz, Atatürk’le beraber kurtardılar. Bunu kimseye kolay kolay ne yedirtiriz ne böldürtürüz. Bütün vatandaşlarımız da bunun bilincindedir. Onun için Türkiye Cumhuriyeti, son hükümetler döneminde sendelemeye başladı. Halkımızın desteğiyle bunu kurtaracağız. Biz bayrağımızı da gönderden indirtmeyeceğiz. Bu konuda Bolu halkının sağduyusuna inanıyorum. 3 milletvekilini biz sürükleyeceğiz, kusura bakmasınlar onlar bekleyecek. Reklam arasına bu dönem onlar başlayacak; hatta film sonu olacak onlar için.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2015, 10:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elfaz Temiz
Elfaz Temiz - 6 yıl Önce

röpörtajda yanlış yazılan bazı kelimelerden dolayı özür dileriz. örneğin bayragımızı hiçbir zaman göderden indirtmeyeceğiz kelimesi ( indirteceğiz ) gibi yanlış yazılmış editörün düzeltmesini diliyorum saygılarımla

SIRADAKİ HABER

banner128