banner120

Elinizi din görevlisinin cebinden çekin

22 Şubat 2015 yılında yapılacak Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının ücretinin 45 TL'den 80TL'ye çıkarılmasına sert tepki gösteren Türk Diyanet Vakıf-Sen Bolu Şubesi Başkanı Selami Atay yazılı basın açıklaması yaptı. Atay; " MBSTS eziyeti yetmedi, birde sınav ücreti eziyeti!, Elinizi Din Görevlisinin Cebinden Çekin" dedi.

 Elinizi din görevlisinin cebinden çekin

Haber Merkezi

2015 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının (2015-DİB-MBSTS) 22 Şubat 2015 tarihinde 81 il merkezinde yapılacağı 500′ den az olan sınav merkezlerinde sınav yapıp yapmama hakkının ÖSYM Yönetim kurulunda olduğu ilan edildiğini söyleyen Atay; " 2015 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının (2015-DİB-MBSTS) 22 Şubat 2015 tarihinde 81 il merkezinde yapılacağı 500′ den az olan sınav merkezlerinde sınav yapıp yapmama hakkının ÖSYM Yönetim kurulunda olduğu ilan edilmiştir. Sınava girecek adayların müracaat başvurularının 22-31 Aralık 2014 tarihleri arasında ÖSYM ye yapılacağı ifade edilmektedir. Diyanet çalışanlarının görev yerlerini değiştirmek, hac ve umre hizmetlerinde görevlendirilmek, yurtdışına Din Hizmetlerinde Din Görevlisi olarak görevlendirilmek talebinde bulunanlar için Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına (MBSTS)   katılmaları yönetmelikle şart kılınmıştır. Devlet memurlarının çalışma usul ve esaslarını belirleyen temel kanun olan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 72. Maddesinde yer almayan ve hiçbir kurumda uygulaması bulunmayan MBSTS uygulaması sendikamız tarafından Danıştay mahkemesine taşınarak yürütmenin durdurulması ve uygulamanın iptali istenmiştir. Mahkeme süreci devam etmektedir" diye söyledi.

 

"HAKSIZLIKLARA SEBEBİYET VERİLMİŞTİR"

 

Çalışanlarca bir eziyet olarak değerlendirilen MBSTS uygulaması,  sonuçları itibariyle, tayin ve atamalarda adil olmayan işlemlere, hatırlı ve sahipli kişilerin taleplerinin görülebilmesi içinde hileli işlere tevessül edilerek haksızlıklara sebebiyet verildiğini ifade eden Atay; " Çalışanlarca bir eziyet olarak değerlendirilen MBSTS uygulaması,  sonuçları itibariyle, tayin ve atamalarda adil olmayan işlemlere ve hatırlı ve sahipli kişilerin taleplerinin görülebilmesi içinde hileli işlere tevessül edilerek haksızlıklara sebebiyet verilmiştir. Yapılan sınavın görevliye sınav stresinden ve maddi külfetinden başka bir getirisinin olmadığını Türk Diyanet Vakıf Sendikası olarak her platformda ifade ettik, etmeye de devam ediyoruz. Ayrıca, MBSTS eğitim-öğretim ve ölçme değerlendirme kriterleri açısından da farklı tahsil durumları ve 10-20 yıl öncesinin ölçme değerlendirme sisteminin günümüz şartları ile farklılıktan dolayı adaletsizlikte meydana getirmektedir. Başlangıçta MBSTS sınavları müracaat eden adayların nüfusa kayıtlı oldukları illerde yapılmakta iken 24.05.2014 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığınca 21 bölge merkezine taşınınca Din Görevlileri ve ilgili kamuoyu tarafından yapılan uygulama tartışma konusu olmuş bunun üzerine sınava katılanlara yolluk vererek tartışmalar kısmen durdurulurken Devlete de mali yük ve külfet getirmişti" diye ifade etti.

 

"KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALMA MİSALİ SINAV ÜCRETLERİ 45 TL'DEN 80 TL'YE ÇIKARTILMIŞTIR"

 

2015 yılında 3+3 maaş zammı ile enflasyon altında zam alacak memurlar, Diyanet çalışanları maaşlarına ek zam beklerken yolluk külfeti sebebiyle kaşıkla verip kepçeyle alma misali YÖK’ ten müjdeli haber geldiğini ve sınav ücretleri 45 TL'den 80 TL'ye çıkartıldığı açıklayan Atay; " 2015 yılında 3+3 maaş zammı ile enflasyon altında zam alacak memurlar, Diyanet çalışanları maaşlarına ek zam beklerken yolluk külfeti sebebiyle kaşıkla verip kepçeyle alma misali YÖK’ ten müjdeli haber geldi. Sınav ücretleri 45 TL. den 80 TL. ye çıkartılmıştır. Yani 22 Şubat 2015 tarihinde yapılacak olan Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı sıkıntı ve külfet getirmeye devam etmektedir. Bu MBSTS uygulaması ile sınav eziyetine ilaveten birde katma değeri olarak sınav zam eziyeti ilave edilmiştir. Sendikamızın bu konudaki görüşlerinin ne kadar isabetli olduğunu ve MBSTS sınavlarının ÖSYM ye mi yoksa başka yerlere mi bir gelir kapısı yapıldığını üzülerek hep beraber görmekteyiz" diye açıkladı.

 

"DİN GÖREVLİSİNİN CEBİNDEKİ PARAYA GÖZ DİKİLMİŞTİR"

 

Din Görevlisinin cebindeki paraya göz dikildiğini ve YÖK tarafından yapılan ALES sınav ücretinin 40 TL olduğunu belirten Atay; " Din Görevlisinin cebindeki paraya göz dikilmiştir. YÖK tarafından yapılan ALES sınav ücreti 40 TL. dir.  Bu adaletsiz uygulama Diyanet çalışanını üzmüştür.  Bu yanlıştan dönülmelidir. Diyanet çalışanlarına yapılan bu ayrımcı muameleden dolayı bu tür yaptığı hiç bir sınavdan 80 tl talep etmeyen ÖSYM’yi makul bir fiyat belirlemeye çağırıyoruz. Konu ile ilgili tepkimizi her platformda sürdüreceğiz" diye belirtti.

 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YETKİLERİNE DE SESLENİYORUZ

 

Son olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Yetkililerine De Seslenen Atay; " Diyanet çalışanlarının bu çığlığına ve haklı tepkisine kulak vermeye çağırıyoruz.  2014 Yılında 45 TL Ücret alınırken; ÖSYM tarafından 22 Şubat 2015 tarihinde yapılacak olan MBSTS sınavının neden 80 TL olarak belirlendiğini, bu 80 TL nin kabul edilemez bir rakam olduğunu ve düzeltilmesini ÖSYM den istemeli ve düzelterek gereğini yapmalıdır.Türk Diyanet Vakıf Sen olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı ve din görevlilerinin sahipsiz olmadığını kamuoyuna saygıyla ifade ediyoruz" diye seslendi.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2014, 18:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
birisi
birisi - 7 yıl Önce

yeni başlayan imamın maaşı genel memur maaş ortalamasına göre gayet yüksekken ,kaç tane imam ek iş yapmıyor yada kaç imam para almadan cenaze namazı kıldırıyor v.s hal böyleyken siz 80 tl. içinmi bu kara sızlanıyorsunuz??

ahmet  harun
ahmet harun - 7 yıl Önce

laaan daldingil senin b........lu gö........nü imam beava mı yıkayacak taharetsiz

zirve bey
zirve bey - 7 yıl Önce

birisi diye yazan beyefendi öyleyse sen geçde o arkadaşların yerine sen yıka da sen çalış da sen al boş duranı allah da kulu da sevmez vesselam selam olsun o birisine....

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124