Emekli-Sen'den zamlara protesto

DİSK / Emekli Sen Bolu Şube Başkanı Lütfiye Özkan, Hükümetin yapmış olduğu zamlara tepki gösterdi. Özkan; “Emeğiyle yaşayanlara kaşıkla veren hükümet, kepçeyle almaya devam ediyor” diyerek tepki gösterdi.

Emekli-Sen'den zamlara protesto
Haber: Semih BAYKAL

İlk olarak ülkemiz de yapılan 7 Haziran ve 1 Kasım genel seçimlerini Özkan, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi; “ Yaşadığımız ülke Türkiye, çatışma ve kaos ortamında, iki seçimin yapıldığı 2015 yılını geride bıraktı. Bu seçimlerden birincisi olan, 7 Haziran seçim sonuçlarının yok sayılmasından başlayan süreçte, iktidarın ve Saray’ın uygulamaya koydukları çatışma stratejisi, kentleri ablukaya alan sokağa çıkma yasakları, Suruç ve Ankara katliamları, muhalefet partilerinin başta devlet televizyonu TRT olmak üzere, görsel medyada yer bulamamaları, miting yapamamaları ve seçim sonuçlarının manipüle edilmesi gibi olumsuzluklarıyla çokça tartışılacak bir seçim olarak gerçekleşen 1 Kasım seçimlerinde, yolsuzlukları ayyuka çıkmış, AKP yeniden tek başına iktidar oldu. Sizin anlayacağınız AKP Savaş stratejisi ve katliamlarla topluma salınan korku ve toplumun emekci çoğunluğunun, kendisi için bir anlamı olmayan ekonomik istikrar masalına inandırılmasıyla, 7 Haziran’da kaybettiği tek parti iktidarını yeniden eline geçirdi. Elbette bu şekilde kazanılmış iktidarın, barış, demokrasi ve özgürlüklerden yana olacağını ve bunun sağlayacağı ortamla, ülkenin ekonomik istikrara kavuşacağını beklemek ham bir hayalden başka bir şey olmayacaktı. Nitekim, seçimlerden bu yana yaşanan, siyasi ve ekonomik gelişmeler, savaş stratejisinin katliam boyutunda sürüyor olması da bunu kanıtlamaktadır” diye söyledi.  

“AKP, EMEKLİLERE KONUŞULMAYA BİLE DEĞMEYECEK VAATTE BULUNDU”

Ak Partinin 1 kasım seçimlerin de iktidarı geri alabilmek için, emeklilere aylık 100 TL, yıllık bin 200 TL'lik bir artış vereceğine dair basit bir vaatte bulunduğunu ifade eden Özkan; “ Hepiniz yaşadınız biliyorsunuz, 7 Haziran seçimlerinin propaganda döneminde, muhalefet partilerinin, emeklilerin yaşamını kolaylaştıracaklarına ilişkin proje ve vaatlerine kaynak yok diye karşı çıkan, AKP 1 Kasım seçim döneminde, kaybettiği iktidarı geri alabilmek için, emeklilere aylık 100, yıllık toplamda 1.200 TL. artış vereceğine dair, muhalefet partilerinin vaatlerinin yanında konuşmaya bile değmeyecek basit bir vaatte bulundu. Ancak konuşulmaya bile değmeyecek bu vaadin, sanki tüm emeklilere, her ay 100 TL. artış verilecekmiş gibi, bir yanılsamaya yol açacak biçimde sunulması sayesinde AKP emeklilerin çoğunluğunun oyunu almayı ve yeniden iktidar olmayı başardı. Vaadin AKP sözcüleri tarafından topluma sunuluşu milyonlarca emekliyi aldatma üzerine kurgulanmıştı. Buna AKP ustaca bir manevra ile yıllardır yoksulluğa mahkum ettiği emeklileri düşünüyormuş havası estirmeyi başardı  demek daha doğru olur. Sendika olarak, daha ilk günden bunun böyle olmadığını açıklamamıza rağmen, birçok emekli yaratılan bu yanılsamaya kandı ve oyunu iktidardan yana kullandı. Zira 1 Ocak 2016 tarihinde uygulama başlayınca, söylenenin gerçek olmadığı ortaya çıktı ve Emekli Sandığı Emeklileri artıştan yararlandırılmadığı gibi, SSK ve BAĞKUR emeklilerine ise yılda bir defaya mahsus 100 TL. artış verildi. Sizin anlayacağınız milyonlarca emekli, yandaş medyanın da desteğiyle bir kez daha aldatılmış oldu” diye ifade etti. 

“2016 YILINA DA TEMEL ÜRÜNLERİN FİYATLARINA YAPILAN ZAMLARLA GİRDİK”

Her yeni yıla girerken olduğu gibi 2016 yılına da günlük hayatımızda tükettiğimiz temel ürünlerin fiyatlarına yapılan zamlarla girdiğimizi belirten Özkan; “ Ne yazık ki aldatılma bununla da sınırlı değil, her yeni yıla girerken olduğu gibi, 2016 yılına da   günlük hayatımızda tükettiğimiz temel ürünlerin fiyatlarına yapılan zamlarla girdik. TÜİK’in 3 Şubat 2016’da yayınladığı Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre, enflasyon 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %1,82, arttı. Yine Ocak ayında yaşanan bu yüksek artışa yol açan ürün gruplarına bakıldığında ise artışın içinde emeklilerinde bulunduğu emekçi kesimlerin temel tüketim ürünlerinde gerçekleştiği görülecektir. Şöyle ki; Ocak ayında aylık en yüksek artış %9,60 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda olurken, gıda ve alkolsüz içeceklerde %4,28, çeşitli mal ve hizmetlerde %2,71, sağlıkta %2,42, eğlence ve kültürde %2,09 artış gerçekleşti. Bunun yanı sıra, şehirler arası ve şehiriçi ulaşım, elektrik, su gibi ürün ve hizmetlerin fiyatlarına zam yapıldı. TÜİK’in açıklamasına göre, Ocak 2016’da endeks kapsamına giren 417 maddeden; 29 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 285 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 103 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti. Kuşkusuz fiyatı artan ürünlerin tamamı, içinde milyonlarca emeklinin de bulunduğu, dar ve sabit gelir grubunda bulunan toplumun çoğunluğunun yaşamını idame ettirmek için tükettiği temel ürünlerdir” diye belirtti. 

“HER ALIŞIK OLDUĞUMUZ BİR SENARYO TEKRAR SAHNEYE KONDU”

Özkan, asgari ücretin Bin 300 TL'ye çıkarılması hakkında da açıklamalar yaptı. Özkan; “ AKP iktidarının, 1 Kasım seçim vaatlerinden biriside, milyonlarca çalışanı ilgilendiren, asgari ücreti 1.300 TL.ye çıkarmaktı. Nitekim rakam oyunları ve devlet hazinesinde işverenlere aktarılacak kaynaklarla, asgari ücret söylenen rakama yükseltildi. Ancak, her alışık olduğumuz bir senaryo tekrar sahneye kondu ve yukarıda açıklamaya çalıştığımız fiyat artışlarıyla, 1 Ocak itibariyle, emeğiyle yaşayan, İşçilere, Kamu Çalışanlarına emeklilere verilmiş olan, maaş artışları, hatta daha fazlası, geri alındı.. Bir başka değişle, yıllardır yapıldığı gibi bu yılda, emeğiyle yaşayanlara kaşıkla veren hükümet, kepçeyle almaya devam ediyor” dedi. 

“ORTAK MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Son olarak Özkan, işçileri, kamu çalışanlarını ve emeklileri ortak mücadeleye davet etti. Özkan; “ Biz emekliler, Hükümeti izlediği yanlış iç ve dış politikanın yol açtığı ekonomik krizin faturasını milyonlarca emekçiye ve emekliye ödetme politikasından vazgeçmeye, emeğiyle yaşayan milyonlarca işçiyi, kamu çalışanını, emekliyi ise hükümetin izlediği savaş ve sömürü politikasına karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128