Emekliler hakları için Ankaraya yürüyor

4 Mayıs günü Kartal’dan yola çıkan Emekli Meclisi üyesi 10 kişilik grup yürüyüşlerinin 10. Gününde Bolu’ya geldiler. Kartal’dan başlattıkları yürüyüşlerinin hiçbir evresinde araç kullanmayan emekliler yağmur çamur demeden inatla Ankara’ya varmak için yürüyorlar.

 Emekliler hakları için Ankaraya yürüyor

HABER: FARUK ÇİDEM

Emekli Meclisi olarak AKP hükümetinin çıkartmaya çalıştığı Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına izin vermeyeceğiz adıyla 4 Mayıs tarihinde Kartal’dan yola çıkan emekli meclisi üyesi 10 kişilik grup Bolu’daki Emekli-Sen üyeleri ve diğer sivil toplum kuruluşları tarafından anıt park önünde karşılandı. Cadde boyunca sloganlar eşliğinde yürüyen emekliler vatandaşlara yürüme sebeplerini anlatan bildiriler dağıttılar. Bolulu vatandaşların alkışlarla destek verdiği yürüyüş İzzet Baysal anıtı önünde bir basın açıklaması yaptılar.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Emekli Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Hasan Kaşkır; “4 aydır İstanbul da başta Taksim Galatasaray meydanı olmak üzere Esenler, Sarı gazi, Paşabahçe, Bakırköy, Kadıköy ve Kartal meydanlarında halktan ve emeklilerden topladığımız 10 bine yakın imzayı Ankara da Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığına teslim ederek bu soygun ve talan politikasına Emekli Meclisi olarak izin vermeyeceğimizi söyleyeceğiz” dedi. 

“YENİ KESİNTİLER GELİYOR”

AKP hükümeti emeklilerin yetersiz maaşından yeni bir kesinti daha yapmak istiyor. Oysa bizler 25/30 yıl çalışırken en yüksek değerden sigorta primlerimizi ödedik. O gün bizlerden kesilen bu primlerin önemli bir kısmı da sağlık primi idi. Ödediğimiz bu primleri yarın emekli olduğumuzda sağlık hizmeti ihtiyacı almak hissedersek daha nitelikli, daha kaliteli, daha güzel sağlık hizmet alalım diye ödedik.

Bugün emekli olup sağlık hizmeti almak için hastanelere veya sağlık ocağına gittiğimizde bu devlet emeklilerden Rendevu, Muayene, Reçete, İlaç, Katkı ve Katılım gibi adlar altında tam 12 kalem yeniden kesinti yapıyor.

AKP hükümetine bugün bu da yetmedi şimdi de Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Prim Kesintisi adı altında yeni bir prim keseneği daha çıkartarak emeklileri yolunacak kaz yerine koymak istiyor. AKP hükümetine emeklilerin yolunacak Kaz olmadığımızı bu soygun ve Talan politikasına izin vermeyeceğimizi göstereceğiz.

“AKP ZAMMINI AL BAŞINA ÇAL”

AKP hükümeti bildiğiniz gibi Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 2.3 günlük 81 kuruş aylık 24 lira zam verdi. Geçtiğimiz günlerdeaçıklanan Nisan ayı enflasyonuyla birlikte 4. Aylık enflasyon oranı 4.93 yükseldi. Yani AKP hükümeti emeklilere Ocak ayında verdiği 24 lira zammı 4 ay sonra 55 lira olarak emeklilerden geri aldı. İşte onun için buradan söylüyoruz AKP ZAMMINI AL BAŞINA ÇAL.

Ankara yürüyüşüne katılan emekliler olarak 55/65 yaş aralığında 15 emekliyiz. Birçoğumuzun çeşitli hastalıkları ve rahatsızlıkları var. Tüm bunlara rağmen hiç yüksünmeden 470 kilometrelik yolu 11 milyon emeklinin gücünü ve desteğini arkamızda hissederek 18 gün de yürüyerek Ankara’ya götürecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına teslim ederek bu soygun ve talan politikasına izin vermeyeceğimizi yüzlerine söyleyeceğiz. 

“TALEPLERİMİZ VAR”

özendirme hakkımızın verilmesini. Gerçek bir intibak yasasının çıkartılmasını. Sağlıkta yapılan kesintilerin kaldırılmasını. Her emekliye yılda iki maaş ikramiye verilmesini. Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözülmesini. 65 yaş ve üstü yaşlılık aylığının asgari üçret düzeyine yükseltilmesini. Emekli olan herkesin ücretsiz ulaşım hakkının sağlanması. Emekliler sendika yasasının çıkartılmasını. En düşük emekli maaşının 1500 liraya yükseltilmesini. Sosyal güvenlik destekleme prim kesintisinin kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü bu taleplerin hepsi bizim için önemli ve vazgeçilmez taleplerdir. Buradan siyasi iktidara sesleniyoruz hiçbir talebimizden vazgeçmeden bu haklarımızı kazanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2015, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128