banner120

Emine Ülker Tarhan’ın partisi Bolu’da örgütlendi...

CHP Ankara Milletvekili iken partisinden istifa ederek ANADOLU PARTİSİ’ni kuran Emine Ülker Tarhan, Bolu teşkilatlanmasını tamamladı. Bolu’da Anadolu Partisi’nin Kurucu İl Başkanlığına getirilen Hüseyin Salih Koç, Partisinin kuruluş aşamasını ve 2015 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlere nasıl hazırlandıklarını, partinin vizyonunu Bolu Olay Gazetesine tüm açıklığıyla anlattı. Koç’la yatığımız bu özel röportajın tüm detaylarını siz okurlarımızla paylaşıyoruz.

 Emine Ülker Tarhan’ın partisi Bolu’da örgütlendi...

ÖZEL HABER- RÖPORTAJ: Kasım ŞAHİN

 

HÜSEYİN SALİH KOÇ KİMDİR?

 1972 Ankara doğumluyum aslen Boluluyum. 1981 yılından beride Bolu ikamet etmekteyim. Okul tahsilim, işim gereği hep İstanbul da, Ankara da kaldım. 2002 yılda Libya'ya gittim. Bir sene orada kaldıktan sonra 2006 yılında beri fiilen Bolu da ikamet etmekteyim. Aslında ailen esnaf Babam kıdemli yüzbaşılıktan istifa ettikten sonra 1981 yılında bu vesileyle Bolu'ya geldik. Ama kendim fiilen alternatif enerji kaynaklarını kullanarak yenilenebilir enerji üzerine çalışıyorum.

 

İLK SİYASİ TECRÜBESİ

 

Bugüne kadar siyasetle uğraşmadım. Bana teklif mezun olduğum liseden okul arkadaşım olan Anadolu Partisinin kurucu üyelerinden ve şu anda Genel Başkan Yardımcısı Sami Ağacan'dan teklif geldi. Onun bana bu parti de çalışmama ile ilgili telkini oldu. Ben başta bunu kabul etmedim. Bunun üzerine beni Ankara'ya davet ettiler ve Emine hamın benim görevlendirme kağıdımı elden teslim edince bende onu kıramadım. Kabul etme süreci de böyle gelişti. Bu durum 30 Kasım da oldu, ben de 4 Aralıkta Bolu'daki örgütlenmeyi tamamlamış oldum.

 

MENGEN VE YENİÇAĞA ÖRGÜTLENMESİ TAMAM

 

Şu anda Merkez İlçe Başkanımız Ümit İkiz'dir. Ayrıca Mengen ve Yeniçağ'da da örgütlendik. Mengen İlçe Başkanı Ergün Güney, Yeniçağ İlçe Başkanı da Lokman Tunç'tur. Diğer ilçelerde çalışmalarımız devam ediyor. En kısa zaman dada diğer 6 İlçe dede Partimizi açacağız. Asgari şartları şu anda yerine getirmek adına 22 tane üyemiz var. Fakat bununla birlikte bizimle temas kuran çok insan var. Biz de ne yapabiliriz, görev alalım veya üye olmak isteyen çok insan var.

 

AMACIMIZ CHP’Yİ BÖLMEK DEĞİLDİR

 

CHP'yi bölüyormuş imajı var. Buna herkesin ilk yaklaşımı bu. Fakat ne Emine hanımın ağzından ben bunu bu şekilde duydum ne de kendi aklımdan bu geçiyor. Benim anladığım kadarıyla maksat CHP'yi bölmek değildir ya da herhangi bir partiyi bölmek değildir. Maksat burada meclis aritmetiğinde 4'üncü parti olarak veya 4 partili bir meclisin oluşmasını sağlamak. Bu niye önemli 4 partili bir meclisin oluşması şunu sağlayacak, tek başına iktidar olan bir partinin Anayasal değişimi sağlayacak çoğunluğa ulaşamaması gibi bir durum. Anadolu Partisinin barajı geçme planı var ve amacı da bu zaten. Ben realist bir insanım daha yolun başında biz iktidar olacağız gibi iddiam elbette her partinin olduğu kadar var. Ancak dediğim gibi ben realist bir insanım tek başımıza iktidar olmayı elbette amaçlarım ama uç bir ifade kullanmak belki de şuan için yerinde değil. Ama bundan iki ay sonra bunu söylemekte bu kadar zorluk çekmeye bilirim. Çünkü daha değişik bir durum olabilir. Muhtemelen şu olabilir, Mecliste bir grup kurulabilir, kamuoyun araştırmalarında daha net sonuçlar çıkabilir. Ayrıca şu ana kadar yapılmış bir kamuoyu araştırmasında benim kulağıma geldi. Hakan Bayraktar'ın Sonar grubunun yapmış olduğu bir araştırma. Bu araştırmaya göre yüzde 8 gibi bir oy oranı çıkıyor. Ben bunu ilk duyduğumda ilk başlarda inanmakta güçlük çektim ama genel olarak Hakan Bayrak'ın yaptırmış olduğu bu araştırmaların birbirine çok yakın örtüşen sonuçları bulduğunu biliyorum. Ama bu iddiada da değiliz. Şu anda yüzde 8'iz illa ki bu bize bu barajı geçeceğiz anlamına gelecek ya da zorlayacağız demek değildir. Elbette ki bu çalışmaya, insanlara kendimizi ne anlamda iyi tanıttığımızı bağlıdır. Fakat Türkiye siyasetinde bir boş var. Niye çoğu insan halen daha sandık başına gittiğinde kararsız, bir anlamda kendini zorunlu hissettiği için bir partiye oy vermek durumda kalıyor. Kendiyle örtüşmüyor olsa dahi vatandaşlık görevini ifa etmek için oy kullanıyor. Parti olarak birincil planımız  kararsızları çekmektir. Bu yüzden ben şunu söylüyorum ya da Emine hanım şunu söylüyor. Biz CHP'yi bölmek amacında değiliz. CHP belki kendi içinde zaten bir bölünme sürecinde. Hani niye Süheyl Batum'u ihraç etmek gibi bir süreç oldu.

 

BENDE CHP’LİYDİM

 

Çevremde CHP'li kişiler varma şu anda bizim partimize kayma olur mu bununla ilgili bir araştırmam ve bir öngörüm yok. Niye yok bunu şöyle izah edeyim, evet bizde şuana kadar CHP'li idik. Kardeşim halen daha hali hazırda CHP'lidir. Tanju Özcan çocukluk arkadaşımız seçimlerde ona oy verdik, Belediye seçimlerinde Mehtap hanımı destekledik. Ama dediğim gibi bizim onları bölmek gibi bir niyetimiz yok. CHP tabanında bizim CHP'yi böldüğümüz gibi bir fikri olanlar var. Fakat şu var Anadolu Partisi ortaya çıktı da CHP bölünmeye başladı yoksa zaten CHP bölünüyordu da bu yüzden Anadolu Partisi çıktı orada ben biraz muallaktayım. Çünkü Anadolu Partisi çıkmamış olsaydı da bence bir bölünme vardı sanki. Yani çok basit bir fikrimi söyleyeceğim ben kendi namıma eğer Anadolu Partisi kurulmamış olsa idi Osman Paşaya oy vermeyi düşünürdüm. Belki radikal bir uçtur. Fakat en azından tutarlı bir insan, biz tutarlı politikacılara biraz hasretiz. Yani dünden bugüne politika değişimi insanları biraz sersemletiyor. CHP'de de bu oldu ve olmaya devam ediyor. Benim halen daha kalbim CHP'dedir. Çünkü Atatürk'ün kurduğu bir partidir elbette çok büyük bir kıymeti vardır, Türk siyasetinde büyük bir yeri vardır. Fakat nedendir, niye böyle bir durum iktidarı hep amaçlar ama hiç o adımları isteyerek atmaz. Ben bunu anlayamadım. Hep böyle bir çekingen davranış mı var. O iki adım daha atsa biraz daha hızlansa, tempoyu bir yakalasa belki ipi göğüsleyecek. Ama bunu bir türlü yapmadılar.

 

EMİNE HANIM BİR UMUTTUR

 

Emine hanımda büyük bir coşku var ve bu coşku göstermelik şov amaçlı bir coşku değil. Bunu hakikaten insanlar için amaçlayarak yaptığına inanıyorum. Hani şundan dolayı Türkiye'de siyaset şunu unuttu insanları dinlemiyoruz, insanların sesine kulak vermiyoruz, herkes çıkıyor konuşuyor ve iniyor o kürsüden. Oradakilere dinletiyor kendini yani zoraki dinliyoruz biz bu insanları. Emine hanımda böyle bir ego yok. Geçiyor karşınıza sizin söylediklerini canı gönülden dinliyor ve bir kenara not ediyor. Yani en azından insanları dinliyor, nabzını tutuyor, insanların omzuna elini koyuyor, insanlarla tokalaşıyor bunlardan hiç bir zaman imtina etmiyor. Bu sıcaklığı ben birebir onda yaşadım, mütevazi kişiliğini gördüm. Emine hanım elbette bir umuttur. Bizim hedef kitlemiz Türkiye de vicdanı hür, fikri hür her Türk vatandaşı kadın ve erkeklerdir.

 

BİRÇOK İL BAŞKANIMIZ KADIN

 

Bizim partimiz de Muğla, Düzce, Tekirdağ, Osmaniye İl Başkanlarımız Kadındır. Bolu yönetimimiz de de şu anda kadın arkadaşlarımız var. Ben de bir kadına yerimi vermeyi canı gönülden isterim. Şuna inanıyorum kadınlarımızı hakikaten siyasette olması önemlidir. Yani biz artık erkeklerin, erkek egemen siyaseti çokta becerebildiklerini zannetmiyorum. Çünkü siyaset artık dedikodu gibi o dün bunu dedi bugün biz bunu yaptık gibi kısır döngü oldu.

 

BİZ HALKIN AYAĞINA GİDECEZ HALK BİZİM AYAĞIMIZA GELMEYECEK

 

Seçimler için kalan bu 6 aylık sürede elimizden geleni yapacağız. Emine hanım Bolu'ya gelmeyi planlıyor. Fakat biz insanları meydanlara toplayalım miting yapalım gibi bir fikrimiz yok. En azından benim böyle bir fikrim yok. Biz şunu yapmak istiyoruz, kapı kapı biz dolaşalım, insanların ayağına biz gidelim, becere biliyorsak bunu yapalım istiyoruz. Bu soğukta insanları 2-3 saat bekletip miting yapmanın bir gereği yok. Becere biliyorsak burada çarşı boyunda dolaşırız, öteki taraftan geçeriz. Bolu çok büyük bir yer değil, esnafımızla görüşmek, insanlarımızla birebir temasla gözünün içine bakarak konuşmak, onlara gerekli saygıyı vermekte gerekiyor. Biz insanlara saygısız bir siyaset istemiyoruz. Yeter artık biz insanlığımızı unuttuk gibi bir durum oldu. İnsanım fakat siyaset hep bizim üzerimizdeymiş gibi işte sandıktan sandığa akla gelen insanlar oy potansiyeli ve onu da şunun şeyiyle yapıyorlar bir şekilde bir şey çıkartıp balon uçuruyorlar işte bize vermezseniz şu olur aba altından sopa göstermek gibi bir şey oluyor. Yani insanları çaresiz, umutsuz bir şekilde gönülsüzce vermeye zorlanıyoruz.

 

YÜZDE 10 BARAJINA KARŞIYIM

 

Yüzde 10 barajına karşıyım ve Partinin de buna karşı olduğunu düşünüyorum. Çünkü gerçekten insanların temsil oranını düşüren bir şey. Yani ben kendimi orada temsil edilmiyor olarak hissediyorsam bunun bir anlamı yok ki ben o zaman hiç oy vermeyeyim. Bir çok insan belki benim gibi düşünüyor.

 

TALEP OLURSA MİLLETVEKİLİ ADAYI OLURUM

 

Şu anda Bolu için belirli bir Milletvekili belirlemedik. Ancak ortaya kimse çıkmazsa bizim elimize düşerse elbette bende Milletvekili adayı olurum. Bunu ben yarın Milletvekili olayım diye söylemiyorum, böyle bir hırsımda yok. İnsanlar bunu bir hırs, ego tahminiymiş gibi yapıyor ama benim böyle bir durumum yok. Dediğim gibi kimse çıkmazsa bize gelirse tabi ki bende Milletvekili adayı olurum. Ama burada bence öncelikle bir çerçeve çizilmeli bu çerçeve içerisinde herkesin aday olması gerekiyor. 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2014, 18:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSAM
HÜSAM - 7 yıl Önce

dünkü yorumum yayinlanmamiş neden olduğunu açiklarmisiniz

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124