Emir Vali’den Gaz Polis’ten

Okulların yılsonu etkinliklerinde 10.yıl marşı okunmasını yasaklamasıyla Türkiye gündemine oturan Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’i protesto etmek için CHP önderliğinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne gelen yaklaşık 200 kişilik gruba polis, Bolu Valisi Aydın Baruş’un talimatıyla göz yaşartıcı gazla müdahale etti. CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ve basın mensuplarının da aralarında bulunduğu 20 kişi gazdan etkilendi.

Emir Vali’den Gaz Polis’ten
Haber: Kasım ŞAHİN- Faruk ÇİDEM

Geçtiğimiz hafta Cuma günü İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Okulların yıl sonu etkinliklerinde 10. Yıl Marşının okunmasını yasaklamıştı. Bunun üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Şubesi önderliğinde yaklaşık 200 kişi de dün öğle saatlerinde İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’i protesto etmek için İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne doğru harekete geçti. Ancak yaklaşık 200 kişilik grup sokak başında Valilik talimatıyla polis ekipleri tarafından kurulan barikatla durduruldu. Buna rağmen grup İl Milli Eğitim Müdürlüğünün önüne yürüyerek, siyah çelenk bırakıp, basın açıklaması yapmak istedi. Ancak Polis ekipleri buna izin vermedi. Bunun üzerine grubun içerisinde bulunan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan barikatların önünde basın açıklaması yaparak; “Cumhuriyetle sorunu olan bir milli eğitim müdürü istemiyoruz. İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz derhal görevinden alınmalıdır. İnsanlar 10. Yıl Marşı ile ne sorunu var?" dedi.

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ CUMHURİYETİN DEĞERLERİNE VE 10’NCU YILINA KÜFÜR ETMİŞTİR”

Özcan’dan sonra basın açıklaması yapan Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’e ve Bolu Valisi Aydın Baruş’a sert tepki gösterdi. Demir; “Balıkesir’de ne haltlar işlediklerini gayet iyi biliyoruz. Orada nasıl yolsuz atama yaptığını, nasıl usulsüz atama yaptığını, Cumhuriyete, Atatürk’e, Atatürk2ün ilke ve devrimleri için neler yaptığını biliyoruz. Ayrıca Vali Cumhuriyet’in Valisi mi? Yoksa Sarayın Valisi mi? Bunu göstermek zorundadır. Milli Eğitim Müdürü alenen Cumhuriyet’e, Cumhuriyetin değerlerine, 10’ncu yılına ve diğer değerlerimize küfür etmiştir. Biz bunu kabul etmiyoruz” diye tepki gösterdi. 

 İLK BARİKAT AÇILDI

Sabah saatlerinde Milli Eğitim Müdürlüğü yolu girişine kurulan barikatlar saatler süren çabanın ardından kaldırıldı. İlk kurulan barikatların 3 metre gerisine bir barikat daha kuran polis ekipleri ikinci barikatın kesinlikle açılmayacağını söylediler ve barikatlara yüklenilmemesi konusunda uyarıda bulundular.

İKİNCİ BARİKATTA MÜDAHALE GELDİ

Polis ekiplerinin uyarılarına rağmen barikatı geçmek isteyen grup, müdürlüğün önüne çelenk koymak için ısrar edince kısa süreli arbede yaşandı. CHP Milletvekili Tanju Özcan’ın grupla birlikte çelenk koymak için toplanan kalabalığı barikatın arkasına davet etmesiyle ortalık bir anda savaş alanına döndü. Bolu Valisi Aydın Baruş’un talimatıyla toplanan gruba müdahale eden çevik kuvvet polisleri gaz bombası atarak kitleyi dağıtmaya çalıştı.

BAYILANLAR OLDU

Grubun içinde bulunan yaşlı vatandaşlar sıkılan gazdan etkilenerek baygınlık geçirdiler. Kendilerini civarda bulunan işyerlerine atan vatandaşlara civardaki işyerlerinden süt ve limon getirilerek gazın etkisi azaltılmaya çalışıldı. Tansiyon hastası olan bazı vatandaşlar ise olay yerine gelen ambulanslarla hastanelere kaldırıldılar.

GAZETECİLER DE NASİBİNİ ALDI

Sabahın erken saatlerinden itibaren Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bekleyen basın mensupları da sıkılan gazdan nasiplerini aldılar. Grubun içine atılan gaz bombasının içinde kalan basın mensupları bir yandan görevlerini yapmaya çalışırken bir yandan da sıkılan gazın etkisinden kurtulmaya çalıştılar. Bazı gazeteciler ise fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2016, 13:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Deli Dumrul
Deli Dumrul - 4 yıl Önce

sayın bolu hemşerilerim.bir avuç suda insanları boğmaya çalışan zihniyetlere asla geçit vermeyiniz.milli eğitim müdürümüzün yanında olduğumuzu bir kez daha kamuoyuna duyurmak isteriz.

Of of
Of of - 4 yıl Önce

bneden müdür 10.yıl marşını kaldırıyor sebebi ne?

Mustafa
Mustafa - 4 yıl Önce

sayın yusuf cengiz in yanındayız. 100.yıla giderken 10 yıl marşı mı kaldı hakikaten.. bizim bir tek marşımız var o da istiklal marşıdır.

Atatürk'ün Evlatları
Atatürk'ün Evlatları - 4 yıl Önce

müdür ve diğerleri böyle yaptıkça cumhuriyet ve atatürk aşkı daha da güçlenecekir, bu böyle biline!

S.Sırrı ALTIN
S.Sırrı ALTIN - 4 yıl Önce

bolu valisi ve emniyet müdürüne sormak isterim; bolu gibi sakin bir ilde polisin bu yaptığı doğru mudur? ramazan günü vatandaşa biber gazı sıkmak ve orantısız güç kullanmak vicdanınızı rahatlattı mı? o milli eğitim müdürlüğü koltuğunda oturan şahıs artık işgalcidir ve tez zamanda bolu'dan alınması gerekir.

Bolu67
Bolu67 - 4 yıl Önce

şehitlerimiz varken neredeydiniz

Gültekin
Gültekin - 4 yıl Önce

bolu emniyeti ne yazık ki ramazan günü yanlış bir iş yapmıştır. haklı tepkilerini medeni bir şekilde ortaya koyan ve ulusal değerlerine sahip çıkma duyarlılığını gösteren bu değerli insanlara biber gazı sıkmak, şiddet uygulamak vicdanla bağdaşmaz. hele de bir milletvekiline polisin uzun süre biber gazı sıkması affedilir bir şey değil... sizleri allaha havale ediyorum.....

Uğur
Uğur - 4 yıl Önce

sen ancak kendin müdürün yanında olursun bolu halkı adına konuşma hakkını nerden alıyorsun


SIRADAKİ HABER

banner128