banner120

En küçük külhanbeyi ayakkabısı!

Türkiye'de giyilebilir en küçük ayakkabı Gerede Meslek Yüksekokulu Yaşayan Ayakkabı Müzesinde sergilenmeye başlandı. Halk arasında ‘Çarşamba Ayakkabısı’ ya da külhanbeyi ayakkabısı olarak bilinen 17 numara ayakkabı, türünün en küçük ayakkabısı olarak kayıtlara girdi. Ayakkabılar ilginç bir görüntü ortaya çıkardı.

 En küçük külhanbeyi ayakkabısı!

Gerede Mercan Medya

Türkiye'de giyilebilir en küçük ayakkabısı Gerede Meslek Yüksekokulu Yaşayan Ayakkabı Müzesinde sergilenmeye başlandı. Halk arasında Çarşamba ayakkabısı ya da külhanbeyi ayakkabısı olarak bilinen 17 numara ayakkabı, türünün en küçük ayakkabısı. Gerede Meslek Yüksekokulu Ayakkabı Tasarım ve Üretim Bölümü ve Samsun'da faaliyet gösteren Mitat ayakkabı tarafından üretilen en büyük ve en küçük ayakkabılar Gerede'de yan yana geldi.

 

Zekeriya Atmaca tarafından yapılan 222 numara dev ayakkabıya bu kez de en ufak ayakkabı eklendi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Yaşayan Ayakkabı Müzesinde yan yana gelen minik ve büyük ayakkabılar yan yana gelince ortaya ilginç bir görüntü çıktı. Samsun'da faaliyet gösteren Mitat ayakkabı tarafından üretilen 17 numara ayakkabı AİBÜ Ayakkabı Müzesinde sergileniyor. Ayakkabı; gerçek ölçülerde ve giyilebilir en küçük ayakkabı unvanına sahip olup ancak 3 aylık bir bebeğin ayağının sığacağı büyüklükte. Üretici firma tarafından Gaziantep'te düzenlenen 2013-2014 Gappshoes Ayakkabı Moda Fuarında sergilenen ayakkabının sayası hakiki dana derisi ve tabanı neolit malzemeden yapılmış.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr.Nurettin Akçakale, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada; "Ayakkabı yapımında yaklaşık olarak 5 desi metrekare deriden yapılmış. Ayakkabı yumurta topuk sivri burun ayakkabı tek parça sayadan özel olarak yapılmıştır. Halk arasında Çarşamba ayakkabısı ya da külhanbeyi ayakkabısı olarak bilinen türünün en küçük ayakkabısıdır" diye konuştu. Daha önce AİBÜ Gerede Meslek Yüksekokulu Ayakkabı Tasarımı Programı Öğrencisi Zekeriya Atmaca'nın bitirme projesi olarak yaptığı 222 numara ve 1,5 metre boyundaki ayakkabı ile Yaşayan Ayakkabı Müzesinde yan yana getirilince ilginç bir görüntü ortaya çıktı.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 10:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEVLÜT   ÖZ
MEVLÜT ÖZ - 6 yıl Önce

lütfen ben bu ayakkabidan di̇kti̇recem si̇vri̇ burun yumurta topu8k ama i̇pli̇ i̇si̇tyom lütfen si̇ze nerden ulaşa bi̇lri̇m

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124