Enderun Usulü Teravih Namazı

İl Müftülüğümüzün her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan ayı programları kapsamında Enderun Usulü Teravih Namazı geçtiğimiz Cuma günü Yeşil Cami’de kılınarak başladı.

Enderun Usulü Teravih Namazı

Haber: C. Kutay Aykan

Ramazan Ayı boyunca il merkezinde tarihleri önceden belirlenen bazı camilerde namazların farklı makamlarda kıldırılmak suretiyle, namazın daha ruhani bir sevinç içerisinde kılınmasını sağlamak amacıyla Ramazan ayı sonuna kadar Enderun Usulü Teravih namazları kılınıyor.

ENDERUN USULÜ TERAVİH NAMAZI’NIN ÖZELLİĞİ

İmamın takip edeceği makamlardan her dört rekatta bir Ramazan'ın ruhuna uygun, namazın huşu ve coşkusunu artırmak için dinlenme anlamına gelen tervihalarda, yine eğitimli ve güzel sesli müezzinler topluluğunca ilahilerin okunması adetine “Cumhur Müezzinliği" denir.
Osmanlıdan günümüze kadar sürdürülen köklü geleneklerden Enderûn Usûlü Teravih öncelikle müezzinin namaz öncesi getirdiği kamet ile yatsı namazının hicaz veya uşşak makamında kılınacağı belirlenir. Ardından teravih namazının ilk dört rekâtı neva makamı, ikinci dört rekâtı hüseyni makamı, üçüncü dört rekâtı bestenigâr makamı, dördüncü dört rekâtı eviç makamı son dört rekâtı ise acemaşiran makamlarında kılınarak tamamlanır.

Her dört rekât arası bir sonra gelecek olan dört rekâtın makamında bestelenmiş ramazan ilahileri okunur. İmam son rekâtta mahur makamı'nda selamını verir ardına yine mahur makamında bestelenen salat-ü selam ve segâh, salat-ı ümmiye okunarak teravih namazı tamamlanır. Vitir namazına ise müezzinin son salavatın makamına göre hüzzam, segâh veya saba makamında kılınır. Böylece yatsı namazı teravih ve vitir ile birlikte yedi makam da namaz içerisinde kullanılır.

Bolu İl Müftülüğü tarafından yapılan duyuruda Enderun Usulü Teravih Namazı programı şu şekilde belirtildi:

14 Mayıs Salı Bilal-i Habeşi Camii

17 Mayıs Cuma Siteler Camii

21 Mayıs Salı Fatih Camii

24 Mayıs Cuma Sümer Merkez Camii

28 Mayıs Salı Sağlık Mahallesi Saygılı Camii

Erdal Tanrıverdi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER