Enerjin varsa mesele yok

Erol YILDIZ yazdı...

Enerjin varsa mesele yok

Özelleştirilmenin vereceği sıkıntıları şimdi çok rahat görebiliriz. Bunlardan en önemlisi haberleşme ve enerji sektöründe yaşanan devir teslim sonucunda ortaya çıkan sıkıntılardır. Şu an belki sıkıntı olarak karşımıza çıkmıyor. Uluslar arası arenada sınırlarımızda yaşananların istenmeyen konusu ortaya çıkarsa, işte sıkıntının resmi orada gizlidir.

Yaklaşık son on yılda yaptığımız özelleştirme politikaları sonucunda elimizde mevcut bulunan enerjimiz özele gitti. Özele gitmesi neyse de, asıl korkutan boyutu ise yabancılaşmasında yatıyor. Bunları daha önceleri bir çok yazıda yazanlar oldu. Bir ülkenin savaş halinde karşısındaki ülkeye söz geçirebilmesinin en önemli faktörü, bağımsız ve devletin kendisine ait olan ulaştırma ve enerji konusundaki engelin olmamasıdır. Rusya ile yaşanan krizin ardından yaşanacak olası bir krizde, ben böyle bir şey olacağına inanmıyorum ama, daha kötüsü olsaydı, ulaştırma ve haberleşme ağı da Rusya’ya satılmış olsaydı ne yapardık? Uluslar arası arenada ve devletler hukukuna göre belki konu çözülebilirdi fakat bu iş çözülene kadar atı alan Üsküdar’ı geçerdi. Elimizde bulunan Türk Telekom yabancı sermayenin elinde olduğunu bir kere daha vurgulamak isterim.

Gelelim enerjiye. Diyelim ki bir şekilde Rusya ben size doğal gazı veremiyorum dese, arızam var, bakımdayım demiş olsa ne diyeceksiniz? Elimizde onu dengede tutabilecek bir yatırım bile yok.  Var aslında. Hes dediğimiz hidro elektrik santralleri işte doğru amaçla kullanıldığında, ülkeye vereceği desteği ortaya çıkarmaktadır. Ülkede heslerin yapımından, satış aşamasına kadar  geçen süreçte devlet adına değil, kişisel kazanıma destek sağlandığından, onlar da fayda veremiyor. Yaklaşık 2 sente mal olan 1 kv./saat elektrik, yine yaklaşık 12 sente devlet tarafından satın alınıyor. HES’ler devletin elinde olsa, bunları kötü şartlarda değerlendirerek, hadi oradan Putin diyebilse, hem halk daha ucuza enerji tüketir, hem de en pahalı devletler statüsünden geri adım atarız.

Sadece bunlar değil. Kömür enerjimizin baş tacıdır. Elimizde ne kadar işletme kaldığı ortadadır. Tamamı ya istihsalden uzaklaştırılmıştır, ya da yabancıya teslim edilmiştir. Elimizde doğal gaz yok, elektrik yok veya kısıtlı, kömür istemediğin kadar az. Gel bakalım ne yapacaksan yap. Bir an evvel otoyollar ve köprüler de satışa çıkarsa değme keyfine. Bence emperyalizmin istediği ve destekçilerinin içinden geçirdiği sevr’i  geri getirmenin yolu boğazlardır. Verinde kurtulsun bu millet. E daha neyimiz kaldı?

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER