Enflasyon yüksek Pazar çantası boş

Bolu pazarı bu hafta da cıvıl cıvıldı. Bolu Halkı, açıklanan düşük oranlı enflasyon rakamlarının aksine gizli enflasyonun bütçelerini sarstığını bu yüzden istedikleri gibi alışveriş yapamamaktan şikâyetçi olduklarını söylediler.

 Enflasyon yüksek Pazar çantası boş

Haber; Duygu Kaya

Türkiye’de enflasyon TUİK’in rakamlarının aksine yüksek oranda seyrediyor. Gizli Enflasyon Türkiye’nin kanıksanamaz bir gerçeği konumuna geldi. Enflasyonun yüksek olması en çok vatandaşın cebine yansıyor. Her hafta pazara alışveriş yapmak için giden vatandaşlar sebze meyve fiyatlarının yüksek oluşuna bazen tepki veriyor bazen de ‘artık alıştık’ diyor. Bolu Olay gazetesi olarak alım gücünün gittikçe düştüğü Türkiye’de bu durumun pazara yansımalarını araştırdık. Genel izlenim geçen sene pazar için ayrılan bütçe ile bu sene çantaların dolmadığı yönünde oldu. Bolu halkına göre enflasyon bir yılda en az % 15 oranında arttı.

 

 

“Önceden Pazar için ayırdığımız bütçe şimdilerde yetmiyor”

 

Basri Gürcan, Zekiye Gürcan\Emekli

Aslında Pazar fiyatları bu ara çok yüksek değil. Bahara giriyoruz artık. Biber 1 buçuk milyona düşmüş. Enflasyon tabiî ki de var. Önceden Pazar için ayırdığımız bütçe şimdilerde yetmiyor. Pazar çantamız dolmuyor. Yine sebze alabiliyoruz, et türü şeyler hiç alamıyoruz. Fakat genel olarak bakarsak bu ara fiyatlar düşükte olsa, genelde hep yüksekti. Bir an önce fiyatların inmesi gerekiyor. Buranın köylüsü sebze meyve getiriyor hepsi organik. Fakat fiyatlar yüksek. Bu devirde geçinmek zaten çok zor.

 

 

“Aslında fiyatlar çokta yüksek değil”

 

Hatice Özdenen\Ev Hanımı

Her hafta pazara çıkarım. 2 haftadır gelmiyordum şehir dışındaydım. Aslında fiyatlar çokta yüksek değil. Zaten biz 2 kişilik bir aileyiz çok fazla bir şey almıyoruz. Pahalılık yok pazarda. Pahalılık olsa da yapacak bir şey yok, mecbur her şeyi yediğimiz için alıyoruz. Sebze meyve Bolu’da boldur.O yüzden bence fiyatlar yüksek değil. Doktorlar onu yemeyin bunu yemeyin diyorlar. Nasıl yemeyelim, insana her şey lazım, pahalılıkta olsa, zararlıda olsa mecbur.

 

“Allah fakir fukaraya yardım etsin”

 

Şaban Sakarya\Emekli

Pazar fiyatları o kadar ucuz değil. Asgari ücret 800 lira civarında olunca bu fiyatlar bizlere oldukça yüksek geliyor. Allah fakir fukaraya yardım etsin. Domates çok pahalı örneğin. Köy ürünleri tek elden gittiği için belki fazla pahalı gibi görünmüyor ama şu pazarda bir değişiklik olsun pazarcılar değişsin fiyatlar fırlar. Köylüler çok pahalı satmıyor ürünlerini. Geçen sene Pazar için ayırdığım bütçeyle çantam dolardı. Bu sene daha az alabiliyoruz. Geçen sene domates 1 buçuk TL ise bu sene 6 TL. Hayat git gide pahalılaşıyor.

 

“Fiyatların yüksek olmasına şaşırmıyoruz”

 

Fatma Karabıyık\Emekli

 

Pazar fiyatları bana göre bu hafta oldukça normal. Fakat genel olarak baktığımda geçen sene alabildiğim şeylerin hepsini bu sene alamıyorum. Şu anda da yaza giriyoruz. Yaz meyve sebzeleri oldukça bol bu yüzden fiyatların yüksek olmasına şaşırmıyoruz. Domates biber bu hafta normal fiyatlarda. Genel de bu ikisi çok pahalı olurdu. 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2013, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128