Engelliler İçin Bolu’da Engel Kalmayacak

Türkiye’de artık engelli vatandaşların hayatlarını sürdürebilmesi konusunda belediyecilik faaliyetlerinde gelişmeler yaşanıyor.

Engelliler İçin Bolu’da Engel Kalmayacak
 Haber; Duygu Kaya

 

Türkiye’de artık engelli vatandaşların hayatlarını sürdürebilmesi konusunda belediyecilik faaliyetlerinde gelişmeler yaşanıyor. Bu anlamda Bolu Belediyesi’nin hazırlanmış olduğu proje Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından onaylandı ve yakın zamanda hayata geçirilecek. Engelli vatandaşların Bolu’da yapılacak düzenlemelerle engelleri ortadan kalkacak.Belediyede Mütercimer olarak çalışan Burcu Şimşek’in öncülüğünde hazırlanan projenin markadan geçmesiyle birlikte önemli bir sorun giderilmiş olacak. Mütercimer Burcu Şimşek çalışmaları sırasında, Fizik Doktorası yapan Sevgi Bal, İç Mimar Büşra Çatama, belediye fen işleri ve park bahçeler müdürlüğünden destek aldı. Bu ekip AB, Kalkınma Ajansı ve Marka’dan aldığı milyonlarca hibe destek ile belediyeye inanılmaz katkılar sağladı. 

2013 Yılı proje teklif çağrısı sosyal kalkınma küçük ölçekli altyapı mali destek programı sonuçları açıklandı. Sosyal Kalkınma Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinden oluşan Doğu Marmara Düzey 2 Bölgesi’nde Ulusal Plan ve Programlar çerçevesinde tüm sosyal taraflar açısından fırsat eşitliğini temel alan hizmetler geliştirerek TR42 Düzey 2 Bölgesini daha yaşanabilir bir bölge yapmayı, sahip oldukları fiziksel, sosyal ve ekonomik şartlar dolayısıyla temel ihtiyaçlarını karşılamada ve sosyal hayata katılımda özel desteğe ihtiyaç duyan sosyal grupların gereksinimlerine uygun ve bu gruplar açısından toplumla bütünleşmede fırsat eşitliğini temin edebilecek faaliyetlerin gerçekleştirilmesini amaçlamakta. Bu kapsamda Ajans’a sunulmuş olan Bolu Belediye Başkanlığı’nın “Engelsiz Kent Bolu” projesi, Nisan 2013 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulunca onaylanarak bu konuda yapılan 98 proje başvurusu arasından destek almaya hak kazanan projelerden biri oldu. Proje kapsamında; belirlenmiş olan pilot bölgede kaldırımlar ve trafik sinyalizasyon sisteminde gerekli düzenlemeler yapılacak, akıllı otobüs durakları kurulacak, engelsiz destek masası oluşturulacak ve açık ve kapalı alanların düzenlenmesinde getirilen ve hareket kısıtlılığı bulunan bireylerin dikkate alınacak.

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2013, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124