Engellilerimize daha güzel bir gelecek hazırlayabiliriz

CHP Bolu Merkez İlçe başkanı Faruk İyigün Bolu’daki engellilerle ilgili olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar ve geliştirdikleri projeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.   CHP Bolu Merkez İlçe...

Engellilerimize daha güzel bir gelecek hazırlayabiliriz

CHP Bolu Merkez İlçe başkanı Faruk İyigün Bolu’daki engellilerle ilgili olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar ve geliştirdikleri projeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

CHP Bolu Merkez İlçe başkanı Faruk İyigün CHP olarak bir süredir Bolu’daki engellilerin ve ailelerinin sorunlarına ve sıkıntılarına yönelik olarak bir dizi çalışma yürüttüklerini söyledi. İyigün; “Çalışmalarımızı daha ilk günden itibaren bir plan ve program içerisinde devam ettirmekte, neticesinde kalıcı çözüm önerileri geliştirmek için çaba sarf etmekteyiz. Ne acıdır ki engellilerimiz Bolu gibi bilinç düzeyi yüksek bir ilde bile bakışlardan, gördükleri muameleden duydukları sıkıntıları dile getirmektedir. Hatta bir engelli vatandaşımız rahat edebilmek için bakışlardan uzak yaşayabilecekleri konutlar istemiş. Bazı ailelerimiz ise insanların acıyan bakışlarından duydukları sıkıntı dile getirmiştir. En yoğun kullanılan ve son zamanlarda yapılan alanların bile umumi tuvaletlerinin engelliler için tasarlanmadığını belirtmektedirler.” Dedi.

Zihinsel engelli çocukların 24 yaşından sonra lise eğitimine devam ettirilmemelerinin önemli bir problem olduğunu vurgulayan İyigün; “ 4+4+4 rezaletinin bir diğer uygulaması olan bu hatanın derhal düzeltilmesi gerekiyor. Ömür boyu eğitim ihtiyacı duyan zihinsel engelli çocuklarımızı devletin yük olarak görmesi dünyanın hiçbir yerinde kabul edilebilir bir durum değildir.İş eğitim merkezlerinde eğitim alamayacak çocuklar için bire bir çalışmaların daha da artırılması gerekmektedir.Yine 24 yaşını aşan zihinsel engelli çocuklarımızın geleceği konusundaki belirsizlikler ailelerimizin en ciddi problemlerinden bir diğeri. Aileden bağımsız yaşayabilecekleri yaşam evlerinin açılması, ailelerimiz tarafından yoğun olarak dile getirilen isteklerden bir diğeri. Yine ailelerin ulaşımda yaşadıkları sorunlar, spor aktivitelerinin eksikliği, toplumun iletişim hataları, ciddi geçim sıkıntıları, ailelerin sosyal güvencelerinin olmaması, bazı özel eğitim okullarının yaşadıkları sorunlar, denetim eksikliği, kaldırımların ve sosyal alanların eksikleri gibi konular elbette ki tüm toplumumuzun malumudur. Bugün özellikle belirtmek istediğimiz bir başka konu var. Bir velimiz bizlerden bu konuyu özellikle vurgulamamızı istedi. Otizm, toplum genelinin tabir ettiği şekilde bir zekâ geriliği değil, bir farklılıktır. Bu çocukların farklı üstün yetenekleri vardır. Modern toplumlar bu üstün yetenekleri fark ederek çocuklara daha küçük yaşlardan o alanlarda eğitimler vermekte, onları topluma kazandırmaktan da öte, başarılı insanlar yetiştirmektedirler. Zira yapılan bilimsel araştırmalar, 3 yaşından önce uygulamalı davranış analizine dayalı yoğun özel eğitim alan çocukların yarısının, ileriki yaşlarında normal gelişim gösteren akranlarıyla birlikte eğitim alabildiklerini göstermektedir.” Dedi.

 

 

“Otizmli çocuklarımıza daha güzel bir hayat verebiliriz”

 

 

CHP Bolu Merkez İlçe başkanı Faruk İyigün sözlerini şu şekilde tamamladı;”Bu çocuklarımız ne yazık ki toplum içerisinde yaşıtlarına uyum sağlayamamakta, zorlandıkları durumlarda da olumsuz tepkiler göstermekte, kişiliklerinde de farklı tepkiler geliştirmektedirler. Bolu’muzun, gerek mali, gerek toplumsal yapısı ile otizme dair örnek çalışmalar yapılabilecek bir il olduğuna inanıyoruz. Ailelerimizle, çocuklarımızla, yerel yönetimimizle, üniversitemizle birlik olup, el ele verip otizmli çocuklarımıza daha güzel bir hayat, Türkiye’mize başarılı bir örnek olabiliriz. Bizler söz verdiğimiz üzere engelli ve ailelerimiz için somut adımlar atmaya, onların yanında olduğumuzu göstermeye, bunu da siyasi bir beklenti içerisinde değil, tamamen bu güne kadar yapılamamış bir insanlık, bir yurttaşlık görevi içerisinde gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128