Engellilerin umudu KEDER

Köroğlu Engel-Siz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği(KEDER) kurulduğu 2012 yılında bu yana tek başına Bolu'daki engelli vatandaşların umudu olmayı sürdürüyor. KEDER'in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Şeyda Ay aradan geçen bu 3 yıllık süreç içinde yaptıkları çalışmaları Bolu Olay Gazetesi ile paylaştı.

 Engellilerin umudu KEDER

ÖZEL HABER: Semih BAYKAL     

Ay, ilk olarak kurulduğu günden bugüne kadar KEDER'in kendi başına yaptığı çalışmalardan ve etkinliklerden bahsederek; "Bildiğiniz gibi Derneğimizi 2012 yılında kurduk. Amacımız tüm engelli gruplarımızı aynı çatı altında birleştirmekti. Bunu da başardığımıza inanıyorum. Talep edildiği taktirde bütün ailelerimizin ve çocuklarımızın sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. 2013'de Bolu genelinde eğitim öğretimde gören 800 engelli çocuklarımızın kışlık bot ve mont ihtiyacını karşıladık. Aynı zamanda Mengen ilçemiz de ihtiyaç sahibi yaklaşık 300 çocuğumuzun ihtiyacı olan kışlık giysi ihtiyaçlarını giderdik. Her yıl Mayıs ayı Engelli haftasında ve 3 Aralık engelliler günlerinde bilgi edindirme ve neşeli saatler geçirme adı altında programlar devam etmektedir. 2013 yılında yine Bolu da ilk adım atıldı ve Engelli Dergisini çıkardık. 2014 yılı 3 aralıkta tüm engelli gruplarını aynı çatı altında resmi izinle AİBÜ Zihinsel Engelliler bölümü öğrencileriyle Engelli yürüyüşünü gerçekleştirdik. Derneğimizin diğer projesi olan mavi kapak toplama kampanyamız hala devam etmekte. Bu arada bağışlarımız ve kapaklarımızla 18 tane sandalye teslimatı yaptık. Ancak bizim çocuklarımızla birlikte çok daha zor aşılması gereken problemlerimiz var. Şöyle ki bildiğiniz gibi engelli kadrosu atamalarımız oluyor. Ancak sayıya bakıldığı zaman yüzdelik oran yeterli olmuyor" diye konuştu.

"ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN KORUMALI ATÖLYELER KURULMASI GEREKİYOR"

18 yaşını doldurmuş engelli çocukların eğitimlere devam etmeleri hem kötü enerjilerini atabilecekleri, ekonomilerine katkı sağlayabilecekleri, iş sahibi olmaları açısından özgüven oluşumunu daha çabuk kazanmaları açısından korumalı  atölyeler kurulması isteyen Ay; "Çocuklarımız destek eğitimini ayda 8 saat alıyor ve 4 saatte grup eğitimi alıyor. Toplamda 12 saat eğitim alıyorlar. 18 yaşını doldurmuş engelli çocuklarımızın eğitimlere devam etmeleri hem kötü enerjilerini atabilecekleri, ekonomilerine katkı sağlayabilecekleri, iş sahibi olmaları açısından özgüven oluşumunu daha çabuk kazanmaları açısından korumalı  atölyeler kurulması gerekiyor. Örneğin zihinsel engelli çocuklar için devletimizin korumalı işyeri uygulamaları var. Ancak korumalı dediğimiz zaman ilk önce iş kazası aklımıza geliyor. Çocuklarımızın çalışacakları ortamdaki huzur, sükunet, güvenli çalışmaları için etrafındaki mesai arkadaşlarının da bu konuyla ilgili bilgilendirme kurslarından geçmesi ve ortamın uygunluğu açısından önemlidir. Korumalı iş yerinin psikolojik ve mekanik olarak hazırlanmış olması gerekiyor. Aksi taktir de şu an ki durum korumalı iş yerine yeterli olmuyor" dedi.

"DERNEĞİMİZ DE TAMAMEN KENDİ KONUSUNDA UZMAN KİŞİLER VAR"

Dernek bünyesinde engelli çocuklarla ilgili her türlü projeyle veya karşılaşılabilecek her türlü sorunu çözebilecek kendi alanlarında uzmanlaş bir kadronun olduğunu ifade eden Ay; "Bizim derneğimiz üyeleri tamamen kendi konusunda uzmanlaşmış bir kadro olmakla beraber, Avukatlar, İş Adamları, Doktorlar, Eğitimciler, Sosyologlar, psikologlardan, engelli ailelerinden oluşmaktadır. Takdir ederiniz ki masaya engelli çocuklarımızla ilgili bir proje ya da sıkıntı yatırdığımızda konuya her türlü açıdan değerlendiren gönüllü uzman kadromuz var" diye ifade etti.

"ENGELLİLERİMİZ TEK KURUŞ FARK ÖDEMEDEN SAĞLIK HİZMETİ ALABİLİYORLAR"

KEDER'in 2014 yılında Türkiye'de bir ilk gerçekleştirdiğin bahseden Ay,  Engellilerin Özel hastanelerdeki sağlık hizmetlerinden tek kuruş fark ödemen yararlanmasını sağladıklarını açıklayarak şunları söyledi; "2014 yılında Türkiye'de bir ilk yaşandı. Bolu Özel Çağsu Hastanesi ve Özel Fatma Hatun Hastanesi sahibi Cavit Demir beyle derneğimizin talebi üzerine bir dizi görüşmeler yapıldı. Alınan karar tabi ki Bolu'da yaşayan Engelliler açısından mucize oldu. Sadece Devlete katkı payı ödenerek, daha sonrasında hangi işlem yapılırsa yapılsın engellilerimiz tek kuruş fark ödemeden sağlık hizmeti alabiliyorlar. Proje bu şekilde imzalandı. Buradan bir kez daha Sayın Cavit Bey ve eşine projenin gerçekleşmesinde büyük çaba harcayan sayın Dr. Metin Kaya Alpsoy hocamıza saygılarımızı ve teşekkürlerimizi sunarız" diye söyledi.

"İLK DEFA BU YIL MÜTEVELLİ HEYETİNE SEÇİLDİM"

İlk defa Vali Ahmet Zahteroğulları'nın da destekleriyle bu yıl Bolu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın Mütevelli Heyetine üye seçildiğini açıklayan Ay; "Derneğimiz Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığının yürüttüğü erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik projesinde Bolu Valiliği komisyon üyeliğini gönüllü olarak sürdürmekte. Aynı Bakanlığın Bolu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın Mütevelli Heyeti tarafından Derneğimiz adına görev almak üzere seçilmiş bulunmaktayım. Bu konuya ilişkin Sayın Valimize çok teşekkür ederiz. Çünkü yıllardır Vakfın Mütevelli heyetine seçim yapılır. İlk defa bu yıl engelli dernekleri davet edildi. Bu da açıkçası sayın valimizin bizim konumuzla ilgili nedenli bilgili, duyarlı, Bakanlıkta müsteşar görevini ifa etmiş olması ve daha önemlisi konumuza hakim olması daha da önemlisi bize değer vermesinden kaynaklanıyor. Kendilerine saygılarımızı sunuyoruz" diye açıkladı.

"KENDİLERİNİ ENGELLİ DERNEĞİ OLARAK TANITIP PARA İSTEYENLERE İTİBAR ETMEYİN"

İl dışından gelip de kendilerini engelli derneği olarak tanıtıp halka parayla dergi satan kişilere vatandaşların itibar etmemelerini ve hemen 155'e haber vermelerini isteyen Ay; "İlimiz de kapı kapı dolaşarak özellikle İzzet Baysal Caddesin de resmi ya da gayri resmi İl dışından gelip engelli derneği olduklarını ifade edip halkımızın duygularını iyi niyetlerini suiistimal eden parayla dergi satan kişilere itibar etmemelerini ve anında 155'i arayarak Emniyete bildirilmesini sayın halkımızdan rica ediyoruz" diye istedi. Son olarak her şeye rağmen Derneğin üyelik aidatlarıyla ve makbuz karşılığında yasal yardımlarla ayakta kaldığını bu konuda da Bolu Halkından maddi ve manevi destek istediklerini belirtti. 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128