Engellilerin yaşamını zorlaştıran tüm engeller kaldırılmalıdır!

3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz Yazılı basın açıklaması yaptı. Korkmaz; “Engellilerin yaşamını zorlaştıran tüm engeller kaldırılmalıdır” dedi.

Engellilerin yaşamını zorlaştıran tüm engeller kaldırılmalıdır!
Korkmaz yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti; “ Birleşmiş Milletlerin (BM) 1992 yılında aldığı bir kararla her yıl 3 Aralık günü, “Uluslararası Dünya Engelliler Günü” olarak ilan edilmiştir. Diğer pek çok konuda olduğu gibi, iktidar temsilcileri yıllardır 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ezberlenmiş ifadelerle konuşmalar yapmakta, engellilerin sorunlarını çözeceklerini iddia ederek engellilerin taleplerini geçiştirmeye çalışmaktadır. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun yaptığı araştırmalar, ülkemizde nüfusun yüzde 14’ünün engelli olduğunu göstermektedir. Engelli olanlardan bir kısmı doğuştan, bir kısmı ise sonradan geçirmiş oldukları iş kazaları, trafik kazaları vb. sonucunda engelli duruma düşmüştür” dedi. 
“ENGELLİLER, EĞİTİM HAKKINDAN YETERİNCE YARARLANAMIYOR”
Türkiye engellilerin başta eğitim olmak üzere bir çok haktan yaralanamadığını belirten Korkmaz; “ Türkiye’de engelliler, başta eğitim hakkı olmak üzere, pek çok haktan yeterince yararlanamamakta, sosyal yaşama katılımda ciddi engellerle karşılamaktadır. Türkiye’de 11 milyonu aşkın engelli yurttaşın, eğitim ve istihdam başta olmak üzere sosyal, ekonomik ve kültürel yaşama katılma sorunlarının pek çoğu henüz çözüme kavuşturulabilmiş değildir. Engellilerin büyük çoğunluğu kendi başına ihtiyaçlarını giderememekte, aile fertlerine bağlı ve bakıma muhtaç şekilde yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır” diye belirtti. 
ENGELLİLER İÇİN TALEPLERİNİ AÇIKLADI
Korkmaz son olarak engelliler için taleplerini açıklayarak; “Eğitim Sen, yıllardır engellilerin eğitimi konusuna yönelik olarak özel politikalar belirlenmesini ve eğitim başta olmak üzere, tüm toplumsal yaşam alanlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunmaktadır. Eğitim Sen olarak taleplerimiz; Yollar, binalar ve toplumsal yaşam alanları engellilerin ihtiyaçlarına uygun bir düzenlemeye kavuşturulmalı, toplum engellilere nasıl davranacağı ile ilgili bilinçlendirilmelidir. Engellilerin lehine, onların talepleri doğrultusunda bir yasal düzenleme yapılmalıdır. Engellilerle ilgili her türlü eğitim, yardım ve diğer etkinlikler kamu eliyle ve kamu hizmeti anlayışı çerçevesinde yapılmalıdır. Özel eğitime bütçeden yeterli kaynak sağlanmalı, kamuya ait özel eğitim kurumları ve okullarının sayısı artırılmalıdır. Çeşitli sosyal güvenlik kurumlarına bağlı olarak çalışanların ve sosyal güvenceden yoksun olan ailelerin çocuklarının kullandıkları bütün cihazlar devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanmalıdır. Çocukların sosyal aktivitelerini geliştirecek etkinliklere öncelik verilmelidir. Özel eğitime muhtaç çocuklar için yeterli sayıda öğretmen, rehberlik uzmanı, psikolojik danışman ve yardımcı hizmet personeli kadrosu açılmalı, bu personel her yıl hizmet içi eğitimden geçirilmelidir. Sorun sadece eğitim boyutuyla sınırlandırılmamalı, engelliler için yeni istihdam alanları yaratılmasına özen gösterilmelidir. Hiçbir koşul aranmaksızın yeni istihdam alanları açılmalı, yasal olarak engelli çalıştırmak zorunluluğu bulunan işyerlerinin denetimleri yapılarak, kurallara uymayanlar hakkında gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır” diye açıkladı. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER