EPDK tartışmalara son noktayı koydu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz; yeni tarife dönemine yönelik yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalar yaptı. Yılmaz, temsil ve ağırlama giderleriyle ilgili tartışmalara nokta koydu.

EPDK tartışmalara son noktayı koydu

Haber: N. Halid Altundal

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz yaptığı açıklamada son günlerde kamuoyunda tartışmalara yol açan temsil giderlerinin faturalara yansıtılması konusuna son noktayı koydu.  Geçtiğimiz hafta gündeme gelen dağıtım gelirlerine ilişkin tebliğ ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Başkan Yılmaz, özellikle temsil ağırlama gideri konusunun bazı çevreler tarafından kamuoyuna yanlış aksettirildiğini ve konunun siyaset malzemesi haline getirildiğini vurguladı.

“TARİFELERE YENİ BİR KALEMİN EKLENMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİ”

EPDK Başkanı Yılmaz: “İşin doğrusunu bir kez daha anlatmak gerekiyor. EPDK bu tebliğ ile zam ya da bir fiyat artışı yapmadı. Temsil ağırlama gideri ve tebliğde yer alan diğer kalemler; 2011 ve 2016’da yayımlanan tebliğlerde ve dağıtım hizmetlerinin başladığı dönemden bu yana -hatta özelleştirme öncesinde dahi- tarife hesaplarında yer alan, mali mevzuatta bulunan giderler. Yani kesinlikle tarifelere yeni bir kalemin eklenmesi söz konusu değildi ve biz EPDK olarak bu kalemlere sınırlama, limit getirmiştik” dedi.

“ALGIYA SEBEP OLACAK HÜKMÜ KALDIRIYORUZ”

Konuyla alakalı kamuoyunda süren tartışmaların kendilerini üzdüğünü vurgulayan Başkan Yılmaz ayrıca, “Tüketicilerimizin hakkına halel getirecek bir adım atmamız asla söz konusu değildir. Sektörümüze yönelik güveni korumamız, polemiklerle vatandaşımızın kafasını karıştırmaya çalışanlara fırsat vermememiz gerekiyor. Bu konunun daha fazla istismar edilmesini engellemek için Kurulumuz toplanarak aldığı kararla;  tebliğde yer alan temsil ağırlama, reklam, sponsorluk, bağış gibi yanlış algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz.  Şirketler bu tip giderlerini tarifeden alamayacak,  gelir elde edemeyecek” ifadelerini kullandı.

EPDK’nın aldığı yeni kararla artık tarifede bağış, sponsorluk ve reklam ve tanıtım giderleri, ceza giderleri, temsil ve ağırlama giderleri, ilan giderleri, dernek aidat giderleri yer almayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128