Ercoşkun; “ Başkan Yılmaz'da aday olabilir“

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, 2015 yılının başından itibaren TBMM'de gerçekleştirilen çalışmalar hakkında ve Haziran ayında gerçekleştirilecek genel seçimler hakkında bilgiler vermek için basın mensuplarıyla bir araya geldi. Ercoşkun, Haziran ayında gerçekleştirilecek seçimlerde Belediye Başkanlarının milletvekili adayı olmayacağı konusunun sadece Ak Parti Genel Merkezi tarafından alınan bir tavsiye kararı olduğunu MHYK'da geçen resmi bir karar olmadığını söyleyerek Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın da Milletvekili adayı olabileceğini söyledi.

Ercoşkun; “ Başkan Yılmaz'da aday olabilir“
Haber: Kasım ŞAHİN- Semih BAYKAL

TBMM'de oldukça yoğun bir gündem devam ediyor. TBMM'de hemen hemen iki aylık bir çalışma süresi kaldı. Ondan sonra 2015 yılı Haziran ayında gerçekleşecek seçimler ve daha sonra 3 aylık bir tatilin olması sebebiyle tüm bakanlıklar, Milletvekili arkadaşlarımızdan gelen teklifler şu anda Meclis gündeminde çok yoğun bir çalışma olmasına vesile oluyor. Biliyorsunuz hükümetten ve Milletvekillerinden gelen teklifler öncelikle komisyonlarda görüşülüyor ve daha sonra Genel Kurula geliyor. Şu anda dolayısıyla hem komisyonlar çok yoğun hem de aynı şekilde Genel Kurulda da çok uzun mesai saatleri söz konusu. Tabi bu 2 aylık zamanın içersinde özellikle bir an önce çözülmesi gereken bazı kanun ve tasarı tekliflerinin de yasalaşması lazım. Buna manada şu anda maden yasasıyla alakalı bir çalışma gerçekleştiriyoruz. İki gün boyunca Genel Kurulda bu çalışmaları tamamlayamadık. İnşallah salı günü maden yasasını Genel kuruldan geçireceğiz. Bu yasanın amacı, madencilik sektörünün çok uzun zamandır sıkıntı içerisinde olduğunu biliyoruz. Çünkü 2014 yılı gerçekten madencilik sektörü adına çok büyük acılara sahne oldu. Bundan sonra yapılan yasama çalışmaları esnasında da maalesef sektörün önünü kesen, çalışmalarını engelleyen bazı düzenlemelerde oldu. Dolayısıyla bu düzenlemeleri bir nebze olsun daha rasyonel hale getirecek, diğer taraftan gerek ruhsatlandırma çalışmaları gerekse diğer aşamalarda sektörün ihtiyacı olan düzenlemeleri yapmak. Ama bunun yanında en önemlisi de projelendirme aşamasından itibaren madenin çalışma süresi esnasında da Bakanlığın denetleme yetkisini muhafaza ederek ve hatta kuvvetlendirerek ikinci bir denetleme mekanizması da oluşturmaya çalışmaktır. Tabi bunun için öncelikle komisyon çalışmalarında tüm sivil toplum örgütleri, maden mühendisleri odası başta olmak üzere diğer odalar, sektör temsilcileri, dernekler gibi tim bu katmaların katılımıyla oldukça verimli çok uzun saatler alan çalışmaları yapmıştık. Şu anda Genel Kurulda da muhalefetin bazı yapıcı önerilerini iktidar olarak kabul ederek inşallah salı günü yeni maden yasasını genel kuruldan geçirmiş olacağız.

"ARTIK PAZAR GÜNÜ İÇİN ÇALIŞMA RUHSATI ALMA OLAYI KALKTI"

Geçtiğimiz haftalar da gene TBMM'de hem komisyon da 18 saat gibi uzun çalışma saatlerine sahne olan Sayın Bakanımız Nurettin Canikli ile Bakan Yardımcımız Fatih Metin'in de bir fiil katıldığı perakende ticaretle alakalı yasa Genel Kurul'dan geçmişti. Geçtiğimiz hafta içinde Sayın Cumhurbaşkanımızda bu yasayı onayladı ve yürürlüğe girdi. Burada AVM denilen Türkiye'de bu şekilde hayatında olan alışveriş merkezlerinin düzenlenmesi, buradaki kuralların, kaidelerin konulması ki Türkiye hukukunda olmayan bazı tabirlerin yasal karşılığının olması ve bunun yanında bu tür alışveriş merkezlerinin yerel esnafı da ezmemesi, yerel esnafında buralarda kendilerini ifade edebilmesi veya yer bulabilmesi anlamında bu kanun içerisinde düzenlemeler var. Ama esnaftaki karşılığı pazar günleri çalışma ruhsatı alınmasıyla alakalı idi. Şu anda artık pazar günü için çalışma ruhsatı alma olayı kalktı. Bunun altını çizerek söylemek istiyorum artık hiç bir esnaf pazar günü için çalışma ruhsatı almasına gerek yok. Diğer taraftan esnaf odalarına kayıt yaptırabilmek için ustalık belgesi alınması gerekiyor idi. Dolaysıyla ustalık belgesi olmayan esnaf bir ticari faaliyette bulunmak istediği zaman Ticaret Odasına gidip kayıt yaptırarak esnaf odasına kayıt yaptırma zorunluluğu olmadan işe başlayabiliyordu. Bu da esnaf odaları için bir handikap oluşturuyordu. Biz de artık bu zorunluluğu kaldırdık. Yani herhangi bir esnaf ticari bir faaliyete başlayabilmek için ustalık belgesi almasına gerek kalmayacak. Dolayısıyla bir berber diyelim ki iş yerini açtı ustalık belgesine gerek yok ama orada çalıştıracağı insanın ustalık belgesinin olması gerekiyor. Yani esnaf odalarının önemli bir sorununu da bu şekilde çözmüş olduk.

İÇ GÜVENLİK REFORMU MECLİS GÜNDEMİNE ALINIYOR

Bunan sonra ki çalışma sürecinde hepimizin bildiği gibi iç güvenlik reformu tasarısı komisyondan geçti. İnşallah çarşamba gününden itibaren de iç güvenlik reformunu meclis gündemine almayı planlıyoruz. Yaklaşık 120 maddeden oluşan iç güvenlik reformu paketi içerisinde çok farlı konularda var. Ama en çarpıcı en önemli konulara bakacak olursak; kolluk kuvvetleriyle alakalı bazı düzenlemeler söz konusu, diğer taraftan özellikle 6-7 Ekim olaylarıyla gündeme gelen yani molotof kokteyli atılmasından tutun maskeli bir şekilde meydanlara inen insanların terör sebebiyle göz altına alınması süreçlerine kadar inen çok detaylı bir çalışmadır.

İLK İMZA SAHİBİ OLDUĞUM KANUNDUR

Bu reform tasarısının hemen akabinde de henüz meclis gündemine gelmeyen ama Enerji Komisyonu sözcüsü olarak benim yakinen çalışmalarının içerisinde bulunduğum elektrik piyasası kanunuyla alakalı bir düzenleme yapılacak. Çünkü elektrik piyasası kanunu benim milletvekili olarak ilk imza sahibi olduğum kanundur. Bu kanunda bazı değişiklikler, düzeltmeler yapacağımız tasarıyı da hemen gündeme almayı planlıyoruz.

BELEDİYE BAŞKANLARI DA ADAY OLABİLİR

Diğer taraftan genel seçimler gündem de olduğu için artık yüksek seçim kurulu seçim takvimini de açıkladı.  10 Şubat'ta kadar kamu kurum ve kuruluşunda görev alan veya farklı kurumlarda görev alan arkadaşların eğer aday olmayı düşünüyorlarsa istifa etmeleri lazım. Belediye Başkanlarının, İl Başkanlarının, il Genel Meclis Başkanlarının, Belediye Meclis üyelerinin Milletvekili adayı olamayacak diye sadece  Ak Parti Genel Merkezinde böyle bir tavsiye kararı alındı. Bu bir kesin karar değildir. Yani MHYK'dan da geçmiş kesin bir karar değildir. Bu manada Milletvekili adayı olma düşüncesi olan tüm arkadaşlara bu kapı her zaman açıktır.  

"BİR SONRAKİ DÖNEMDE DE BU GÖREVE DEVAM ETMEYİ ARZU EDİYORUM"

2011 seçimlerinden bu yana Ak Parti Bolu Milletvekilliği görevini yapıyorum. Dolayısıyla bir sonraki dönemde de bu göreve devam etmeyi arzu ediyorum. Bunu her zaman söylüyorum. Sonuçta çok istisnai durumlarda Milletvekilleri görevlerine devam etmek istemez. Sadece parti kararı gereği 3 döneme tabi olan arkadaşlar aday olamayacak. Ama bunun dışında ben aday olmayacağım, devam etmeyeceğim şeklinde bir açıklamaya henüz ben şahit olmadım. Dolayısıyla bütün arkadaşlarımız bu süreçte bu görevde devam etmek isterler. Tabi Ak Partinin bir aday belirleme süreci var. Bu süreç geçtiğimiz seçimler de uygulandı ve bu seçimde de sürecin nasıl uygulanacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Ama ben her zaman şunu söylüyorum. Bu iş bir nasip meselesi eğer nasip olursa bu göreve devam etmek isteriz. Ama bir başka arkadaşımıza nasip olursa da üzerimize ne düşüyorsa aynı şekilde yapmaya gayret ederiz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2015, 14:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
adem dereli
adem dereli - 6 yıl Önce

sayın ercoşkun sen ne tarih yazmaktan bahsediyorsun sen yazsan yazsan ancak hikaye yazarsın ya siz bir adliye sarayını yapamadınız bolu da yıllardır.ey bolu halkı elinizi vicdanınıza koyun uyanın bu uykudan bu gafletten bolu yatırım bakımından her ilden geride kaldı bütün yatırımlar rahmetli izzet baysalın devlet ne yaptı bolu ya gerçekleri görün lütfen ve seçimde bunları değerlendirin.

mahmut ercan
mahmut ercan - 6 yıl Önce

sayın belediye başkanı belediye deki işlerini bitirdi sırada vekillik mi var ne oldu şu sanayi sitesinin işi başkan herkes merak ediyor.

SIRADAKİ HABER

banner128