ERCOŞKUN; “Bu tablodan ders almamız lazım”

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, seçimleri değerlendirmek üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. Beklemedikleri bir sonuç aldıklarını söyleyen Ercoşkun, “Vatandaşlarımızın bize verdiği mesajı net bir şekilde aldık. Ortaya çıkan bu tablodan ders almamız lazım” dedi.

ERCOŞKUN; “Bu tablodan ders almamız lazım”
Haber: Kasım ŞAHİN

7 Haziran Genel Seçimler sonrası Bolu’dan tekrar Ak Parti milletvekili seçilen Ali Ercoşkun, seçim çalımları ve seçim sonraki olayları basın mensuplarıyla paylaştı. Önceki gün AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldiğini söyleyen AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun sandıktan çıkan sonucu ve mesajı iyi analiz edeceklerini söyleyerek, “Bildiğiniz gibi benim hemen bir Ankara ziyaretim oldu, bugünde il başkanları toplantısı nedeniyle il başkanımız, kadın kolları başkanımız, il genel meclisi başkanımız ve gençlik kolları başkanımız Ankara’dalar. Şunu açıkça söylemek lazım, millet iradesinin önünde bir irade görmeyen bir partinin mensuplarıyız. Dolayısıyla 7 Haziran sonrasında çıkan tablo milletin iradesinin tablosudur. Bu tablonun da başımızın üzerinde yeri vardır. Tabii ortaya çıkan tablodan alınması gereken dersler var. Bize vatandaşlarımızın verdiği mesajı net bir şekilde aldığımızı belirtmemiz lazım. Türkiye’nin ülkemizin milletimizin bu süreçten bir an bile zarar görmemesi için çalışmaya devam etmemiz lazım.”

HALK YİNE AK PARTİ’YE TEVECCÜH GÖSTERDİ

Sandıktan çıkan %41 oy oranına rağmen, AK Partinin seçimleri kaybettiği havası oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Ercoşkun, “%41 ile birinci olan parti Ak Parti seçim neticesi olarak öndedir yani milletimiz yine yetkiyi tek başına olmasa da AK Partiye vermiştir. Diğer üç partinin bir araya gelmesi ile ancak hükümet kurmak mümkündür ancak iki partinin toplamı da yetmemektedir. Siyasi partilerin vatandaşın verdiği mesajı doğru anlayıp buna göre hareket etmeleri lazım. Bu da uzlaşı kültürü ile mümkündür. Bolu olarak bakınca da 2011 seçimlerine göre 6 puanlık bir düşüş söz konusu fakat Türkiye ortalamasının üzerinde de 11 puanın üzerinde aldığımız bir sonuç var. Bizde bununla ilgili il bazında, ilçe ilçe, köyler için ayrı ayrı analizler yaptırıyoruz. Bu analizler üzerinden bir çalışma gerçekleştireceğiz. Bu güne kadar yaptığımız hizmetleri bugünden sonra da imkanlar ölçüsünde devam ettireceğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

MHP’NİN 16 BİN DAHA OY ALMASI GEREKİYORDU

Hesaplama sistemini bilmeyen vatandaşların yanlış yönlendirilebileceğini ifade eden AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, MHP’nin bir milletvekili çıkartmaya çok yaklaştığıyla ilgili bir iddiaya da açıklık getirdi. Ercoşkun, “Seçim sisteminde hesaplama pek bilinmediği için, çeşitli yorumlar yapıldı. MHP 2-3 bin oy daha alsa bir milletvekili çıkartabilirdi diye. Bizim sistemimiz yaklaşık elli yıllık Belçika sistemi. Bolu iki milletvekili çıkartan illerden olsa, Bolu 2-0 yapmıştı. Ancak üç milletvekili çıkarttığımız için CHP’de % 24 oy aldığı için bir milletvekili çıkartabildi. MHP’nin ise mevcut rakamının üzerine yaklaşık 16 bin oy daha alması gerekiyor milletvekili çıkartmak için. 2-3 bin değil, 16 bin oy daha gerekli. Doğru bilgilendirme çok önemli bunu da bir hatırlatma olarak ifade edelim. Herhangi bir kasıtla değil, bilgilendirme açısından bunu da paylaşmak isterim. Hesaplama yöntemi açık net budur. Bizim AK Parti olarak hedefimiz, üçte üç yapmaktır tabii. Konya’da Rize’deki kayıplara rağmen, Bolu’daki kayıp bizi tatmin eden bir kayıp değil. Ben diğer AK Partili aday arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Biz iktidar ya da milletvekili olma peşinde koşan insanlar değiliz. Bizim her zaman söylediğim gibi ülkeye millete dair hayallerimiz var. Bu hayallerin gerçekleşmesi için dava bilinciyle ettiğimiz bir hareket var. Birimizin milletvekili olması olmaması önemli değil, biz hep bu uğurda çalıştık. Herkese teşekkür ediyorum akıttıkları ter, verdikleri emek için. Bolu’da yaşayan bize oy veren vermeyen tüm vatandaşlara teşekkür ediyorum. Oy kullanım oranlarının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu için.

ÖĞRENCİLER HESABI BOZDU

Bu güne kadar seçim sonuçlarını yaptığı analizlerle bire bir tutturan Ercoşkun’a basın mensupları, konuyu hatırlatınca “Sizlerle defalarca bir araya geldik. Ben hep ben bir Bolu’yu gezeyim, sonucu söylerim demiştim. Sonra yeniden bir araya geldikçe sizlerde sormaya devam ettiniz. Ben de köylerde iyiyiz ama merkezi ölçmekte zorlanıyorum dediğimi hatırlıyorum” diyen Ercoşkun, “Bolu merkezi birkaç faktör nedeniyle ölçemiyorum. Seçmen sayısının en yüksek olduğu yer merkez, bunun da etkisi öğrenci kardeşlerimiz bu nedenle ölçemedik. Ziyaret ettiğimizde bize sarılan, buyur eden ciddi bir kitle var ama onların kararını ölçemiyorsunuz. Bu nedenle verdiğim rakamlar benim temennimi ortaya koyuyordu. Bekliyor muyduk? Beklemiyorduk açıkçası ben çok daha iyi bir netice olmasını bekliyorduk. Siz Konya’da, Başbakanın memleketinde AK Parti’nin oy kaybetmesini bekliyor muydunuz? Aklın sırrım almaz. Başbakanın memleketinde bile oyların düştüğünü tespit ettik” ifadelerini kullandı. Kendisini en çok şaşırtan sonucun Sultanbey Köyünde olduğunu gülümseyerek anlatan Ercoşkun, “Sultanbey köyünde mesela CHP’nin çok yüksek bir oy aldığını gördük. Bu köyü ziyaret ettiğimizde miting gibi bir ziyaret yaptık. Ama bu oyların altında başka hesapların yattığını sonradan öğrendik. Beklediğimizin çok altında oy aldığımızı söyleyebilirim” ifadelerini kullandı. Tanju Özcan’ın yaptığı kutlama hakkında kısa bir açıklama yapan Ercoşkun, “Bir hikaye vardır bir çok insan da bu hikayeyi bilir. Bu yüzden fazla söz söylemeye gerek yok. Kendisi partisi adına sönük bir birincilik almıştır. Bizler ise parlak bir seçim kazandık. Ama, bunu kimseye yansıtmadık. Önemli olan bizim parlak kazancımızdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2015, 18:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
öz akpartili
öz akpartili - 6 yıl Önce

kendi bürokratlarınızı harcarsanız, ithal başarısız bürokratlarla bu kadar olur. en son tarımda yaşananlar en canlı örneği.....

mehmet dal
mehmet dal - 6 yıl Önce

hastanemizi .acilimizi açın.bizi çok mağdur ettiniz.amatem istemiyoruz..

ayşe uzun
ayşe uzun - 6 yıl Önce

amatem istemiyoruz dedik anlamadınız.oyunuzu 0/0 10 düşürdük gene anlamazsanız yazık.amatem istemitoruzzzz.hastanemizi istiyoruzzzz

avni sonmez
avni sonmez - 6 yıl Önce

evet ders alman lazım cunki siz hastaneye gelip yanından gecen yaşlı bir amcaya gecmiş olsun bile demeyip ama secim zamanı onların ayagını opesin geliyor sen çok degiştin ercoşkun çok

SIRADAKİ HABER

banner128