banner120

Ercoşkun; “ Dersimize iyi çalıştık”

1 Kasım genel seçimlerinde Bolu Ak Parti 1’inci sıradan yeniden Milletvekili seçilen Ali Ercoşkun, Bolu Olay Gazetesini ziyaret ederek seçim sonuçlarını değerlendirdi. Ercoşkun, seçimlere iyi hazırlandıklarını ve derslerine iyi çalıştıklarını söyledi.

 Ercoşkun; “ Dersimize iyi çalıştık”

Özel Haber: Kasım ŞAHİN- Semih BAYKAL

 

1 Kasım erken genel seçimlerinde Bolu’dan Ak Partinin 1’nci sıra Milletvekili seçilen Ali Ercoşkun gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette seçimler öncesi yaptıkları çalışmalardan ve seçim sonuçlarını değerlendirdi. Ercoşkun; “ Bolu bazında seçim neticelerine baktığımız zaman Türkiye’de Ak Parti teşkilatları olarak oyunu en fazla arttıran 5’inci il Bolu’dur. Rakibimiz CHP’nin de Türkiye de en çok oyunu düşürdüğü il de Bolu’dur. Buna rağmen 3’üncü milletvekilimizi çıkaramadığımız için buruk bir sevinç yaşadık. Ama diğer taraftan tarihi bir oy oranı neticesi de açıkçası göğsümüzü kabartıyor. Bolu halkına ne kadar teşekkür etsek azdır. Çünkü Ak Parti olarak seçimi büyük bir oranla kazandık ama bize oy veremeyen seçmenimizde kazandı. Çünkü biz bugüne kadar Ak Partiyi temsil eden Milletvekilleri olarak vatandaşlarımızın karşısındaydık. Ama bundan sonra oy veren vermeyen tüm Boluluları TBMM’de temsil etmeye gayret edeceğiz” dedi.

 

“BÖYLE BİR GÖREV TEKLİF EDİLİRSE EN İYİ ŞEKİLDE YAPMAYA GAYRET EDERİM”

 

Bolu’nun bir Bakana ihtiyacı olduğu ve kendisinin gönlünden Bakanlık görevinin geçip geçmediği konusundaki sorumuza cevap veren Ercoşkun şunları ifade etti; “Şimdi açıkçası Ak Partinin 317 Milletvekilinin de gönlünden Bakanlık geçiyordur. Siyaset iddia, hedef ister. Eğer iddianız, hedefiniz yoksa zaten siyasette başarı olmanız mümkün olmaz. Dolayısıyla Ak Partiden Milletvekili seçilen bütün arkadaşlarımızın kendi ilgili oldukları branşların da Bakanlık yapabilecek kapasitede olduklarının kanaatindeyim. Ama sonuç da 25 tane Bakanımız tespit edilecek. Dolaysıyla bundan sonrası nasip meselesi olur. Eğer böyle bir görev teklif edilirse en iyi şekilde yapmaya gayret ederim” diye ifade etti. Ayrıca kendisinin en önemli hedefinin Bakanlıktan çok ihtisas komisyonlarından birinde Başkanlık yapmak olduğunu Belirten Ercoşkun; “ Ama bu dönem de en önemli hedefim ihtisas komisyonlarının birinde Başkanlık yapmaktır. Bu konuda arzulu ve istekli olduğumu parti yetkililerimizle paylaşacağım. Önce dönem tecrübelerimize istinaden de böyle bir komisyonda başkanlık yapmak istediğimi açıkça belirtmek isterim” diye belirtti.

 

“BENİM BUNU DEĞERLENDİRMEM ÇOK DOĞRU OLMAZ”

 

CHP’nin Türkiye bazında Bolu’da en çok oy kaybettiği il olması noktasında CHP’nin nerede yanlış yaptığı konusundaki sorumuza yanıt veren Ercoşkun; “Açıkçası benim bunu değerlendirmem çok doğru olmaz. Ama bizim CHP göre siyaset yapma şeklimiz ve bakışımız farklıdır. Biz memleket meselelerine daha farklı açıdan bakıyoruz. Dolayısıyla CHP’nin de baktığı açıda bir sıkıntı var. Yani CHP’nin kendi içerisinde bile sıkıntı var. Çünkü Genel Başkanları doğu da ayrı batı da ayrı hatta aynı il içerisinde farklı noktalarda farklı konuşuyorsa o zaman bunun vatandaşın gözünden kaçması mümkün değil. CHP de Bolu’da bu düzensizliği, farklı sesleri sahaya yansıttı. Bunun detayına girmek istemem. Çünkü benim meselem, problemim değil. Ama işin teşkilat, Milletvekili adayları ayağı ve sahadaki söylemlerine baktığınız zaman ne olursa olsun bir uyum olması önemlidir. Bu mana Türkiye’de oyunu en çok düşüren CHP teşkilatı Bolu da oldu” dedi.

 

“BİZ HİÇBİR ZAMAN DURUP DURURKEN BİR AÇIKLAMA YAPMADIK”

Son 15 gün içerisinde CHP 2’inci sıra Milletvekili Adayı Burak Cop hakkında Ak Partili yetkililerin sürekli açıklama yaptığını ve bu konuda Burak Cop’un seçim sonuçlarına bir etkisinin olup olmadığını konusundaki sorumuza Ercoşkun şunları söyledi; “Sonuçta biz tabi siyasi rakiplerimizle alakalı sorulduğu zaman gördüğümüz eksiklikleri ortaya koymak durumundayız. Biz hiçbir zaman sıfırdan kalkıp ta ne Tanju Beyle, ne Burak Cop’la, ne Elfaz Temizle veya diğer parti adayları hakkında durup dururken bir açıklama yapmadık. Her zaman yapılan açıklamalarla alakalı bize fikrimiz kanaatimiz sorulduğu zaman cevap verdik. Bu mana da takdir sağduyulu milletin olduğuna göre vatandaşımız bu aradaki karmaşıklığı, tezatları gördü ve ona göre iradesini sandığa yansıttı” diye söyledi.

 

“ASGARİ BİN 300 TL OLMASI NOKTASINDA BİR SIKINTI OLMAYACAK”

 

Ekonomiden sorumlu Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın geçtiğimiz günlerde vatandaşlarda şüphe uyandıran asgari ücretin Bin 300 TL olması konusundaki açıklamalarını değerlendiren Ercoşkun; “Sayın Ali Babacan’ın asgari ücretin Bin 300 TL olmasının imkânsız olacağı noktasında bir açıklama yapacağını zannetmiyorum. Sonuçta asgari ücret taban ücrettir. İş yerleri en az o kadar ücret vermek durumundadır. Dolayısıyla asgari ücret tespit komisyonu yılbaşında iş yapar. İşveren temsilcileri, işçi temsilcileri, hükümet temsilcileri birlikte bu nokta da mutabakatı sağlarlar. Bizim seçim vaatlerimizden en önemli maddelerinden birisi asgari ücret ve emekli maaşlarının zammıdır. Dolayısıyla ben bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanacağının kanaatinde değilim. Çünkü Ak Parti bugüne kadar söylemleri ile eylemleri örtüşen bir partidir. Ama bu zamların Türkiye’ye bir maliyeti olacak. Bu konuda yapacak bir yok. Sonuçta dağa taşa hizmet etmiyoruz, vatandaşa hizmet ediyoruz. Dolaysıyla Milletin dar kesiminden böyle bir talep gelirken bunu görmezlikten gelmemiz mümkün değildi” diye değerlendirdi.

 

“TANJU BEYLE SEÇİM AKŞAMI BİRBİRİMİZİ KUTLADIK”

 

1 Kasım erken Genel seçimindeki sonuçlardan sonra Tanju Bey’le o akşam birbirlerini kutladıklarını açıklayan Ercoşkun; “Tanju Beyle seçim akşamı birbirimizi kutladık. Zaten bu olması gereken bir durumdur. Geçtiğimiz sürece baktığınız zaman bizim Tanju Bey’den beklediğimiz Bolu’nun hayrına, faydasına birliktelikler olduğunu söylemiştik. Evet iktidar olarak hizmetleri yapma, gerçekleştirme noktasında sorumluluk sahibiyiz. Ama demokrasinin vazgeçilmez unsurları muhalefet partileridir. Dolayısıyla muhalefet partileri de yaptığımız işlerdeki eksiklikleri ortaya koyup, önerileriyle birlikte dile getirmesi Bolunun faydasına menfaatine olur. Ancak yapılan her işin yanlış olduğunu ifade etmek hem doğru değil hem de inandırıcı da değildir” diye açıkladı.

 

“TANJU BEY BU TARZINDAN KURTULURSA BİRLİKTE OLMAMAK İÇİN BİR SEBEP YOK”

 

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan geçtiğimiz günlerde CHP İl Binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında bundan sonra kavgacı değil, Bolu’nun yararına çalışmalar yapacağını söylemişti. Bu konu hakkında fikrini sorduğumuz Ercoşkun şunları söyledi; “Biz ilk başlardan itibaren Tanju Beyle iki görüşmelerimizde veya kamuoyu birlikteliklerinde de hep şunu beyan ettik. İktidar ve muhalefet partisi olarak görevimizi yaptığımız takdir de zaten bir sıkıntı olmaz. Ama kullanılan dil ve üslup, incitici, yaralayıcı, hatta kul hakkına giren ifadeler kullanıldığı takdirde o zaman bu birlikteliği ortaya koymak mümkün olmuyor. Eğer Tanju Bey bu tarzından, yapısından kurtulursa birlikte olmamak için bir sebep olmaz” dedi.

 

 

“DERSİMİZE ÇOK İYİ ÇALIŞTIK”

Bolu da oylarını yüzde 15 oranında arttıran AK Partinin nasıl bir seçim çalışması yaptığını ve bu oylarını bu kadar nasıl arttırdığını konusundaki sorumuza cevap veren Ercoşkun; “Bu oy artışı sürecini değerlendik için 7 Haziran seçimleri öncesine kadar gitmek gerekir. Çünkü 7 Haziran seçimlerinden 2 ay önce adaylar belirlenmişti. Yani yaklaşık 2 aylık bir çalışma süreci vardı ve biz bu 2 aylık çalışma süreci içerisinde 3 Milletvekili adayı ve teşkilatımızla tam bir uyum içerisinde geçirdik. En ücra köylere kadar gidilmedik köy, köylerde ev ev ziyaretleri gibi tüm bunlar bir uyum içerisinde gerçekleşti. Şimdi burada saha çalışmalarımızı çok ciddi oranda gerçekleştirmemiz ve bunu da keyifli bir şekilde yapmamız bizim bu seçimlerdeki en büyük avantajımız ve sermayemiz oldu. Ben 7 Haziran seçimleri sonrası yaptığım bütün teşekkür ziyaretlerinde milletvekili adayı arkadaşlarım Fehmi Bey ve Mehmet Emin Güz Beye her yerde bu uyumu sağlayabildiğimiz için teşekkür ettim. Aynı şekilde bu seçimlerde zamanın dar olması ve arada bayramdan tutun 29 Ekime kadar bir çok farklı programında olması kısa zamanda aynı çalışmadan ziyade 7 Haziranda aldığımız neticeleri professiyonel bir şekilde masa koyup, bu neticeleri irdeleyip onun sonucunda adım atmamıza, çalışmalarımızı yönlendirmemize sebep oldu. Dersimize çok iyi çalıştık ve Bolu merkez de en az iki milletvekili adayı, diğer taraftan ilçelerde nereden daha fazla oy alabiliriz, potansiyelimizi nerede daha fazla kullanabiliriz diye çalışmalarımızı professiyonel, özenli ve uyumlu bir şekilde yaptık. Bu seçim de uyum içerisinde keyifli bir şekilde çalıştığım Fehmi Bey ve Fatih Beye ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Dolayısıyla 7 Haziran’ın üstüne bu professiyonel çalışmayı koyduğumuzda gerçekten bu netice emeklerimizin bir karşılığı oldu” diye anlattı.

 

“BEKİR BOZDAĞ İL BAŞKANIMIZI ARAYARAK TEŞEKKÜR ETTİ”

 

Bolu’dan 3 Milletvekili çıkartamadıkları için Başbakandan herhangi bir olumsuz tepki alıp almadıkları konusundaki sorumuza ise Ercoşkun; “ 3 Milletvekili çıkartamadığımız için bize Başbakanımızdan herhangi bir zelzeniş olmadı. Bilakis Parti Genel Merkezimizden Seçim İşleri Başkanımız Bekir Bozdağ İl Başkanımızı arayarak Türkiye de oyunu en fazla arttıran 5’inci il olduğu için ve CHP’nin oyunun en çok düştüğü il olmasından dolayı bizleri tebrik etti. Böylece seçim başarımızın Parti Genel Merkezimiz tarafından da tescil edildiğini göstermektedir. Ama bizce başarı 3 Milletvekili adayının 3’nüde çıkartmakla konabilirdi. CHP bin oy daha az alsaydı biz 3 Milletvekili çıkarta biliyorduk. O yüzden buruk bir sevinç yaşadığımızı ifade edebilirim” dedi.  

 

“VERİLEN BU DESTEĞE LAYIK OLMAYA GAYRET EDECEĞİZ”

 

Bundan sonra Ak Partinin değil Bolu’nun Milletvekili olduğunu belirten Ercoşkun; “ Bundan önce Ak Parti milletvekili adayı olarak vatandaşlarımızın karşısındaydık. Ama bundan sonra Ak Partinin değil Bolu’nun Milletvekili olarak tüm Bolu’yu temsil eden, dolaysıyla ülkemize, milletimize hizmet etme noktasında gayret gösteren bir kardeşleri olarak bu güne kadar hizmetkâr olarak hizmet etmeye devam ettik ve bundan sonra da hizmetkâr olarak devam edeceğiz. En önemlisi de verilen bu desteğe layık olmaya gayret edeceğiz” diye belirtti.

 

“BİZİM MHP TABANIYLA HİÇ BİR SIKINTIMIZ YOK”

 

Son olarak Devlet Bahçeli’nin 7 Haziran seçimlerinden sonraki tutumunu değerlendiren Ercoşkun; “ MHP hakkında bir şey söylemem. Ben seçim sürecinde sokak da vatandaş da gördüğüm meseleleri paylaştım. Yani bizim MHP tabanıyla hiç bir sıkıntımız yok. Hatta bir aşama daha söyleyeyim, eğer Devlet Bahçeli ilk akşamdan itibaren o tutumu sergilemeseydi belki şu anda Ak Parti MHP hükümetiyle yapılan hizmetleri konuşuyor oluyorduk. Dolayısıyla burada en doğru terazi milletin terazisidir. Milletin terazisi de en doğru kanaati geçtiğimiz pazar günü sandıkta ortaya koydu. Dolayısıyla kişiler üzerinden rencide edici, hakaret edici ithamlarla siyaset yapmaya çalışmak çok doğru tarz ve usul değil. Çünkü burası küçük bir yer ve yarın bir gün herkes birbirinin salından tutacak. Dolayısıyla burada bizim kardeşlik hukukuna zarar vermeyecek şekilde hareket etmemiz lazım” diye değerlendirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 09:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa duran
mustafa duran - 6 yıl Önce

nasıl dersinize çalışıyorsunuz anlamadın ki sanayi sitesi hurdacılar bilumum işletmeler enkaz gibi şehir merkezinde duruyor,yeni adliye sarayına kazma vurulmadı şehir asfalt diye ağlıyor siz hala konuşuyorsunuz halk sizden icraat bekliyor laf değil.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124