Ercoşkun Komisyon Başkanlığına seçildi

Ak Parti İl Binasında düzenlenen basın toplantısında, Akdeniz için Birlik Parlamenter Asamblesi Komisyon Başkanlığına seçilen Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, komisyon başkanlığına seçilmesi ve komisyon ile ilgili faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Ercoşkun, “Hem ülkemizin tanıtımını, Türkiye’nin temsilini hem de Bolu’nun kültür ve turizm anlamında elçiliğini yapma noktasında gayret göstermeye çalışacağım” dedi.

Ercoşkun Komisyon Başkanlığına seçildi

Haber: Faruk ÇİDEM

Ak Parti İl Binasında gerçekleştirilen toplantıya Ak Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, Ak Parti Bolu İl Genel Sekreteri Mustafa Nuri Gürsoy, Ak Pati Merkez İlçe Başkanı Adil Esen, Ak Parti Bolu İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Aydın, Ak Parti Bolu İl Gençlik Kolları Başkanı Taha Furkan Sönmezel ve partililer katıldı.

Basın toplantısı öncesi kısa bir konuşma gerçekleştiren Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, “ Bugünkü basın açıklamasının özeti, değerli Milletvekilimiz Ali Ercoşkun’un, Akdeniz için Birlik Parlamenter Asamblesi Komisyon Başkanlığının resmiyete kavuşması. Son dönemde gerek Ankara’da gerekse de Diyarbakır’da yaşadığımız ve halen de devam eden tatsız günler geçiriyoruz. Bu vesile ile Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun” diyerek sözü Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun’a bıraktı.

Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay’dan sonra sözü alan Bolu Milletvekili ve Akdeniz için Birlik Parlamenter Asamblesi Komisyon Başkanı Ali Ercoşkun, “Sayın Başkanımızın da belirttiği gibi TBMM çatısı altında görev yapan dış komisyonlardan birisi olan Akdeniz için Birlik Parlamenter Asamblesi Komisyon Başkanlığına 10 Şubat tarihinde yapılan toplantı neticesinde hem iktidar hem de muhalefet partisinin vermiş olduğu destekle komisyon başkanı olarak seçilmiş bulunuyorum. Bugünkü toplantıda resmiyete kavuşan bu başkanlığı kamuoyuyla paylaşmayı amaçladık. Öncelikle böylesine önemli bir göreve seçilmekten mutluluk duyuyorum. Cenabı Hak bu görevin hakkını verebilmeyi nasip etsin diyorum” şeklinde konuştu.

Komisyon hakkında bilgiler veren Ercoşkun, “Akdeniz için Birlik Parlamenter Asamblesi, Avrupa Birliğine üye 28 ülke ve Fas’tan başlayarak, Kuzey Afrika ülkeleri de  dahil olmak üzere ve Avrupa tarafında Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerin de katılımıyla, yani toplam 42 ülkeden 300’e yakın parlamenterden oluşan bir asamble. Genel Sekreterliği Barselona’da ayrı bir birim olarak çalışıyor. Parlamenter asamble’nin de bir kuzeyden bir de güneyden olmak şartıyla dönem başkanlıkları söz konusu oluyor. Bu şekilde iki ülke başkanlık yapıyor. Şuan ki dönem başkanımız Avrupa Birliğinin kendisi ve Portekiz, diğer taraftan da Fas ve Ürdün bu dönem başkanlığını devam ettiriyor. 5 komite ile faaliyetler yapılıyor. bu faaliyetlerden bir tanesi de ekonomik komite. Bildiğiniz gibi ben de 24’üncü dönemde bu komitenin bir üyesi olarak ekonomik komite başkanlığını, Akdeniz için Birlik Asamblesinde geçtiğimiz 4 yıl boyunca sürdürüyordum. Şuanda bu görevim aynen devam ediyor. Ama TBMM çatısı altında bu komisyon başkanlığı da ilave bir görev olmuş oldu. Diğer taraftan Sanayi Ticaret Enerji Tabi Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonluğu üyeliğimiz de devam ediyor. Geçtiğimiz dönem bu komisyonda sözcülük yapıyordum, tabi bu dönem Akdeniz için Birlik Başkanlığı söz konusu olunca, o komisyonda sadece üye olarak çalışmaya devam edeceğim” ifadelerine yer verdi.

Son olarak teşkilata ve Bolu halkına teşekkür eden Ali Ercoşkun, “Geçmişte bir barış gölü olarak nitelendirilen ve Dünya ticaretinin de neredeyse %60’ına hitap eden Akdeniz Havzasında,  bu birlikte hem ülkemizin tanıtımını, Türkiye’nin temsilini hem de Bolu’nun kültür ve turizm anlamında elçiliğini yapma noktasında gayret göstermeye çalışacağım” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER