Ercoşkun; “Malum şahsın ne düşündüğünü bilemem”

Ak Parti Bolu milletvekili ve 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan Genel Seçimlerde yine Bolu’dan Ak partiden Milletvekili aday adayı olan Ali Ercoşkun, Bolu belediye Meclis üyeliği ve Belediye Başkan Yardımcılığından, Genel Merkezin kesin kararına rağmen istifa edip Ak Partiden milletvekili aday adaylığının açıklayan, Temayül yoklamasına ve sözlü mülakata bile çağrılmayan Hüseyin İka hakkında şok sözler söyledi. Ercoşkun, İka’nın ismini bile zikretmediği açıklamasında, “Malum Şahıs” yakıştırması yaparak, “ Ama genel merkezin kararının net olduğunu ifade ettik. Farklı yorumlar yapılıyor olabilir; ama olay çok açık ve net. İlk aşama olan temayül yoklamasında bittikten sonrasını konuşmak bile anlamsızdır. Ama tabi ki siyaset uzun soluklu bir şeydir. Geleceğe yapılan bir yatırım söz konusu olabilir. Malum şahsın ne düşündüğünü bilemem” şeklinde konuştu.

 Ercoşkun; “Malum şahsın ne düşündüğünü bilemem”

Haber: Kasım ŞAHİN

Basın mensuplarıyla VOS Cafede bir araya gelen ve Belediye Başkan Yardımcılığından istifa eden Hüseyin İka’nın temayüle ve mülakata alınmayışıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Ercoşkun, “Bunun sebebi çok açık ve nettir. Aday adaylığı süreciyle ilgili usul ve esasları Genel Merkezimiz MKYK kararından sonra açıkladı. Ak Parti Sözcümüz Beşir Atalay, Belediye Başkanları, Belediye Meclis üyeleri, İl Genel Meclis başkanları ve üyeleriyle ilgili partinin bakışını, aday olmaları halinde Genel Merkezden izin alınması gerektiğini açıkladılar.

Örnek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Bunun dışındaki arkadaşların istifa etmemesini, ederlerse de yanlış yapacaklarını ve boşa düşeceklerini açık, net ve herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının anlayabileceği şekilde anlattı. Buna rağmen oluşan süreçte tamamen bu kararlar doğrultusunda gelişti. Başvurma konusunda kimsenin elini kolunu bağlayamazsınız. Başvuru belgesini elde etme de sıkıntı değil, başvurmak için gelene de ‘gelme’ denilmez. Ama bir karar uygulanmak için alınır. Konya’ya gittiğimizde istifa eden belediye meclis üyeleri vardı, ama onları temayüle dahil etmedik, geldiler istediklerini söylediler. Ama genel merkezin kararının net olduğunu ifade ettik. Farklı yorumlar yapılıyor olabilir; ama olay çok açık ve net. İlk aşama olan temayül yoklamasında bittikten sonrasını konuşmak bile anlamsızdır. Ama tabi ki siyaset uzun soluklu bir şeydir. Geleceğe yapılan bir yatırım söz konusu olabilir. Malum şahsın ne düşündüğünü bilemem” dedi.

VALİSİZ KALMADIK!!!

Milletvekili Ercoşkun, Bolu’da geçtiğimiz haftalarda çok tartışılan Vali Ahmet Zahteroğulları’nın merkeze alınmasıyla başlayan tartışmalara ilişkin bir soruyu da “Bolu Valimiz göreve geldikten yaklaşık 1 yıl sonra, aynı göreve geldiği şekliyle; yani İçişleri Bakanlığı’nın teklifiyle, Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımızın onanıyla ayrıldı. Göreve gelirken nasıl devlette devamlılık esassa, şu anda da Valisiz kalmadık. Yeni bir Valimiz göreve başladı. Burada yapmamız gereken, eski Valimize Bolu’ya yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etmek, yeni Valimize de başarılar dilemek. Bolu ile ilgili her konuda kendisinin yanında olacağımızı söylemek. Bu süreçte farklı polemikler içinde yer almak, Bolu’ya bir şey kazandırmaz. Yeni süreçle alakalı kimseye bir şey kazandırmaz. En önemlisi de şu; gelirken iyiydi de giderken niye kötü oluyor, onu anlamak mümkün değil. Sonuçta bu atamalar, sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın, İçişleri Bakanıyla yaptığı koordineli çalışmalar sonucunda gerçekleşiyor. Bu şekilde bakmak lazım. Yoksa diğer türlü herhangi bir eksiklik olacağını da düşünmüyorum” diyerek yanıtladı.

İÇ GÜVENLİK TASARISINI DEĞERLENDİRDİ

Hem mecliste hem genel merkezde aldığımız görevler var. Dolayısı ile bu görevlerin gereğini yerine getirmemiz lazım. 5 Nisan’a kadar meclisin çalışma kararı var. Dolayısı ile gündemdeki kanun tasarı ve tekliflerinin yasalaşabilmesi için meclisteki mesaimiz normal zamanlara göre oldukça artmış durumda. Hafta sonları dâhil gece sabahlara kadar süren çalışmaları en yakın siz basın mensupları biliyorsunuz. İç güvenlik paketi olarak tanımlanan 132 maddeden oluşan tasarı sebebi ile muhalefet partilerin tamamı bu yasayı meclisten “çıkarttırmayacağız” şeklinde ifadeler ile iç tüzüğünde kendilerine vermiş oldukları hakları fazlası ile bazen istismar ederek kullanmaları sebebi ile bir aydan fazla zamandır bu gündemle meclis devam ediyordu. Cuma günü itibari ile 68. Maddeye kadar geldik. İlk 68 maddeye baktığınızda özellikle polis vazifeleri ile alakalı maddeler vardı. Toplumsal olaylarda polisin güvenlik güçlerinin yetkileri ile alakalı maddeler vardı. Diğer taraftan da jandarma teşkilatının sivil otoriteye bağlanması ile alakalı düzenlemeler vardı. Bunların tamamı 68 madde içerisinde geçti.Kalan maddeler ise özellikle nüfus kanunu ile alakalı.  Bu ve buna benzer bürokrasiyi azaltacak kişilerin demokratik haklarını daha rahat kullanabileceği işlemlerin sadeleştirileceği maddeler söz konusuydu. Ama bu 132 maddenin tamamına devam etmemiz halinde bunun 5 Nisan’a kadar yetişmesi mümkün görülmediğinden biz bu 68. maddeden sonraki kısmı hükümet kararı ile komisyona geri çektik. Dolayısı ile komisyon kalan maddeleri bir hafta içerisinde geri çekerek sadece yürürlük maddesini bırakarak tekrar kanunu genel kurula sevk edecek ve bir hafta sonra iç güvenlik paketi olarak bilinen kanunun yasalaşmasını sağlayacağız. Bu esnada bugün 6 bakanımız ile alakalı gen soru önergesi. Aslında bu da meclis çalışmalarını öteleme ile alakalı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü gen soru ciddi bir müessese. Gen soru verilmesi öyle alelade sebeplerle her dakika verilen öneriler değil. Maalesef bu süreçte ister istemez seçime dönük bir malzeme olarak kullanılmaya çalışılıyor muhalefet tarafından. Ama sonuçta muhalefetinde haklarına saygı duymak zorundayız. Diğer taraftan iktidar olarak bizde kendi haklarımızı muhakkak savunmak durumundayız. Gen sorudan sonra torba yasa olarak bilinen yasayı görüşeceğiz. Torba yasada şu anda da komisyonda devam ediyor.

ATANAMAYANLAR ÖĞRETMENLER İÇİN NE DEDİ?

 Özellikle öğretmen atamaları ile alakalı olan madde çok önemli. Çünkü 47 bin öğretmen kadrosu iddiası söz konusu bu yasada. Çok fazla bekleniyor. Birçok bakanlığın ukdesinde kalan biran önce çözülmesi gereken maddeler söz konusu. Bu iki torba yasadan sonra eğer vakit kalırsa gene farklı kanunlara geçebilir meclis. Ama benim tahminim bu iki torba kanun ve meclis iç güvenlik kanununun kanunlaşması ile beraber meclis çalışmalarının tamamlanacağını düşünüyorum.

ADAY OLMADIĞIMIZ SÖYLENTİSİ YAYILDI

 Bundan önceki bir aylık dönemde cumartesi Pazar dâhil olmak üzere hem mecliste hem genel merkezin bize vermiş olduğu görevler dolayısıyla tamamen dolu olduğumuz için Bolu’ya gelme şansımız olmadı. Dolayısıyla Ak Parti MKYK kurulunun almış olduğu karar gereği de mevcut milletvekilleri temayül yoklamasına katılmıyordu. Bizlerde temayül yoklamasına katılmadık milletvekili arkadaşım Fehmi Küpçü arkadaşım ile beraber. Ama sanki bu temayül yoklamasına katılmamamız bizlerin aday olmadığına dair bazı ortamlarda kullanıldığını gördüm. Temayül yoklamasında ben Konya temayül yoklamasında görevlendirildim Genel Merkez tarafından. Başbakanımız Konya milletvekili olarak meclise katıldı. Konya’daki temayül yoklamasında aşağı yukarı 2700 civarında delege oy kullandı. 184 tane aday adayı vardı ve 14 milletvekili ile alakalı tercihlerini yaptılar. Ankara, İstanbul gibi büyük illerin yanında Konya’da en çok talep gören en çok aday adayı olan illerden birisiydi. Hem temayülü çok büyük kapalı spor salonunda büyük bir coşku ile gerçekleştirdik. Ama diğer taraftan sayım işlemleri de 24 saat sürdü aralıksız olarak.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2015, 20:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
koroglu
koroglu - 6 yıl Önce

donmeseydı malum sahıs olmazdı.uzuldum dustugu duruma

misafir
misafir - 6 yıl Önce

malum şahısı herkez biliyor zaten dönek yanılız sizlerinde birer piyon kukla olduğunu uzaktan kumanda ile yönetil diğinizi herkezin bilmesini isterim saygılar sevgiler

ahmet
ahmet - 6 yıl Önce

millet vekili mazot kaç para gübre kaç para yem kaç para pazarda sebze meyve kaç para onları süyle millet olarak görelim içratınızı 12 seneden beri ne değişmiş onları anlatın anlatında bu millet uyanır belki nasıl kandığını birde kadim dostunuz apo denilen itten bahsederseniz dahada memnun kalır oy verenler malum dediğiniz şahısı zatan herkes biliyor dönek olduğunu saygılar

SIRADAKİ HABER

banner128