Ercoşkun Roma’da Küresel Vicdan’a dikkat çekti

Başkanlığını yaptığı Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Ekonomik ve Mali Konular, Sosyal İşler ve Eğitim Komitesi’ni 5-6 Kasım 2012 tarihlerinde Abant’ta toplayan AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Komitenin...

Ercoşkun Roma’da Küresel  Vicdan’a dikkat çekti

Başkanlığını yaptığı Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Ekonomik ve Mali Konular, Sosyal İşler ve Eğitim Komitesi’ni 5-6 Kasım 2012 tarihlerinde Abant’ta toplayan AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Komitenin 2013 yılı ilk toplantısını İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirdi. Toplantıda Akdenize kıyısı Avrupa ülkeleriyle güney ülkeleri arasında ciddi bir eşitsizlik olduğuna dikkat çektiğini söyleyen Ercoşkun; “Ben yaptığım konuşmada İtalya ve Fransa gibi ülkelerin bu coğrafyalarda 150-200 yıllık bir sömürge geçmişinin olduğuna dikkat çekerek Mısır başta olmak üzere Libya gibi ülkelerde yaşanan Arap baharına işaret ettim” dedi.

 

 

Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA)'nin 24-25 Ocak tarihleri arasında yapılan Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere İtalya’nın başkenti Roma’ya giden AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun il binasında düzenlediği basın toplantısında Roma’daki komite toplantısı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Toplantının birinci oturumunda Akdeniz’de İş ve Yatırım İmkânlarının geliştirilmesi konusunun görüşüldüğünü söyleyen Ercoşkun; “İkinci oturumda ise Avrupa Akdeniz Bankası kurulması konusunu görüştük. Toplantıda Bölge içi ticaretin daha da geliştirilmesi, iş ve yatırım olanaklarının geliştirilmesi için öncelikle bizlerin, ticareti kolaylaştırmak ve bunu sağlamak için adımlar atmamız gerektiğini vurguladım. Yaptığımız ve yapacağımız projelerle ülkelerin kalkınmasına ve bölgeye refah ve istikrar getirilmesine katkı sağlayacağımıza inandığımı ifade ettim” şeklinde konuştu.

 

Roma büyükelçiliğinde bile Bolulu var

 

Roma büyükelçiliğinde büyük bir sürpriz yaşadığını söyleyen Ercoşkun ;”Büyükelçiliğimizin aşçıbaşısı Bolu’nun Tekkeşler köyünden Ali Öztürk idi. Bu beni daha da mutlu etti. Roma’daki resepsiyon için büyükelçilik çalışanlarına teşekkürü bir borç biliyorum. Toplantıda Aynı Avrupa merkez bankası gibi benzer bir yatırım bankasının Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkeler içinde kurulması ve ülkeler arasındaki ticaret imkânlarının daha da geliştirilmesi yönünde fikir alışverişinde bulunduk.” Biçiminde konuştu.

 

Eşitsizliğe dikkat çektim

 

Akdenize kıyısı Avrupa ülkeleriyle güney ülkeleri arasında ciddi bir eşitsizlik olduğunu vurgulayan Ercoşkun; “Bir tarafta yaşam kalitesi ciddi seviyelerde olan ülkeler bir yanda da başta demokrasi olmak üzere türlü ekonomik sıkıntılarla boğuşan güney ülkeleri... ben yaptığım konuşmada İtalya ve Fransa gibi ülkelerin bu coğrafyalarda 150-200 yıllık bir sömürge geçmişinin olduğuna dikkat çekerek Mısır başta olmak üzere Libya gibi ülkelerde yaşanan Arap baharına işaret ettim ve Suriye’de devlet başkanının kendi halkına uyguladığı devlet terörüne vurgu yaparak tüm dünyanın yaşananlara kayıtsız kalmaması gerektiğini ifade ettim.” Şeklinde konuştu

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128