Ercoşkun; “Yönetimden mutlaka bir açıklama gelecektir”

Ak Parti Bolu Milletvekili ve 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde Ak Parti’den yeniden milletvekili adayı olan Ali Ercoşkun, Bolu Olay Gazetesi’ne yaptığı ziyarette çok özel açıklamalarda bulundu. Ercoşkun, geçtiğimiz hafta manşetten verdiğimiz, “Sağlık Bakanlığının utanç tablosu” ve “Hastaneye 33 milyonluk borç” haberimiz üzerine; “Yönetimden bu konu hakkında mutlaka bir açıklama gelecektir” diye konuştu.

Ercoşkun; “Yönetimden mutlaka bir açıklama gelecektir”
HABER-RÖPORTAJ: KASIM ŞAHİN

Ercoşkun, eski adıyla AİBÜ Tıp Fakültesini Hastanesinin A1 Riskli gurup içersinde Türkiye genelinde birinci sırada borçlu olması nedeniyle sorduğumuz soru üzerine; “Şimdi tabi normal Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerinin çalışma sistemi farklı üniversite hastanelerinin çalışma sistemi farklı üniversite hastaneleri. Hem hastalara tedavi hizmeti verirken diğer taraftan tıp fakültesi öğrencilerinin eğitimini bir diğer taraftan da üniversitenin akademik kadrolarında yer aldığı için oradaki çalışan doktorlar,  işte yardımcı doktorlar, doçentler veya Prof  olarak bilimsel çalışmaları da bir taraftan gerçekleştiriyorlar. Yani bir teşhis tedavi eğitim ve bilimsel çalışmalar yani 3’lü bir çalışma mekanizması var. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığının hastanelerinde verilen hizmet teşhis ve tedaviye yönelik sadece yani tek aşaması söz konusu, Tıp Fakültelerinde maliyet bu manada 2’ye 3’e katlanıyor. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığının da tüm Türkiye çapında hizmet kalitesini hizmet standardını aynı ölçüye getirebilme amacıyla Tıp Fakülteleriyle üniversiteler içerisinde bulunan tıp fakülteleriyle sağlık bakanlığına ait hastanelerinin birleştirilmesi dolayısıyla hem hizmet kalitesinin aynı seviyeye gelmesi hem de bu tür finanssal sıkıntıların ortadan kaldırılmasına yönelik bir politikası var. Bizimde bu bağlamda Tıp Fakültemizle Abant İzzet Baysal Üniversitesine ait Tıp Fakültesi ki dediğiniz gibi rahmetli İzzet Baysal’ın bize en önemli emanetidir bugün de ben aslında tıp fakültemize hasta ziyaretleri yaptım. Ve oradaki hastaların memnuniyetini oradaki hastaların dualarını görünce açıkçası bir kez daha rahmetli İzzet Baysalı hayırla yad etmek isterim.

Bu manadaki birleşmeden sonra belli bir aşamada hem finanssal anlamda bir rahatlık gelecek çünkü bakanlığın burada ekstra bazı yardımları olacak ki geçen ay aslında 9 milyon liralık bir yani 9 trilyon eski parayla bir destek yaptı Sağlık Bakanlığı bu önümüzdeki süreçte bir 5-6 trilyon daha gelecek. Dolayısıyla bütün bu rakamları düşündüğümüz  zaman bu borç miktarı ben yıl sonuna kadar ciddi bir anlamda düşeceğini tahmin ediyorum. Ama Tabi ben hani açıkçası takip etme şansım olmadı yani o yüzden sizin haberinizi baz alarak konuşuyorum. Ben de borcun bu kadar yüksek olduğunu bilmiyordum. Tabi yönetimin de bu noktadaki muhakkak ki bir açıklaması olacaktır. Onu da görmek lazım belki farklı rakamlar söz konusu olabilir. Ona bir şey diyemiyorum.  Dediğim gibi finanssal anlamda bir sıkıntı yaşamayacağız. Sağlık bakanlığı bu anlamda bize destekler verecek.

 

15’İNCİ YILINIZI KUTLARIM

Ercoşkun, yoğun seçim çalışmaları nedeniyle Bolu Olay Gazetesi’nin 15’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle davete icap edemediğini de dile getirerek, “15. yılınız kutlu olsun bu sektörde 15 yıl emek vermek kolay değil. Ama, şöyle bir geçmişe bakıyorum 15 yılında hemen hemen 15 yılında da bir ilişkimiz bir muhabbetimiz oldu ne çabuk geçmiş 15 yıl diye de insan şuan da hayretler içinde kalıyor. Başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.

 

HİZMETLERİMİZ DAHA DA SÜRECEK

Şimdi tabi çok farklı açılardan değerlendirmek gerekir. Öncelikle seçim kampanyası anlamında değerlendirebiliriz. Çünkü geçtiğimiz 2011 seçimleri öncesinde milletimizin, vatandaşımızın karşına çıktık, Ak Parti Bolu Milletvekili Adayı Olarak çıktık, diğer adaylarımızla beraber sonuçta vatandaşımız tercihini sandığa yansıttı ve mazbatalarımızı aldığımız andan itibaren bolu milletvekili olarak yani bu ayrımı iyi yapmamız lazım, Çünkü bize oy veren vermeyen tüm Bolulu hemşerilerimizi T.B.M.M’de temsil etmeye gayret ettik tabi bunu yaparken, çok fazla yapmış olduğumuz işlerden bahsedebiliriz burada saatlerce ama aynı zamanda eksik kaldığımız yapamadığımız işlerden de bahsedebiliriz. Yine oldukça fazla insan hayatı devam ettiği müddetçe çünkü hem ihtiyaçlar bitmez hem de Türkiye’nin gelmiş olduğu nokta itibariyle daha bundan sonra gitmesi gereken çok da uzun mesafeler var bunu da ortaya koymak lazım, bu bağlamda şunu açık kalplilikle söylüyorum ki yaklaşık 4 yıla yakın bir zamandır bir gönül köprüsü kurmaya çalışarak Bolulu hemşerilerimizle elimizden gelen gayreti ortaya koyduk ve netice itibariyle 2. Dönemde de  sayın başbakanımızın parti büyüklerimizin değerlendirmeleri neticesinde yeniden 1. Sıra milletvekili adayı olarak Bolulu hemşerilerimizin karşısındayız burada tabi meclis performansımız genel merkezdeki performansımız sayın başbakanımızın ve üst kurulun diyelim yani partideki üst kuruldaki görevli kişilerin değerlendirmesinde önemli bir kriter oluşturuyor ama daha önemli olan kriter ise  Bolunun her köşesinde yaşayan vatandaşların görüşü eğer Bolu’daki hemşerilerimiz bu manada  bize destek vermeselerdi bugün milletvekili olarak sizlerin karşısında olmazdım. Ben hem bugüne kadar verilen destekler için hem bu şuanda bu süreçte seçim kampanyasında bolunun her köşesinde gösterilen ilgi alaka için Bolulu hemşerimize ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum şükranlarımı sunuyorum.

 

EKSİK KALAN TÜM PROJELER BİTECEK

Şimdi açıkçası ben, geçen seçimde hazırlamış olduğumuz broşürleri geçen seçimde vermiş olduğumuz demeçleri şöyle bir düşündüğümüz zaman elhamdülillah gerçekleştiremediğimiz veya yoluna koyamadığımız hiçbir vaadimiz yok, bunu açık net bir şekilde söylemem lazım, varsa da hani ortaya koyması lazım itiraz edenlerin bu manada hiçbir şeyimiz yok. Yoluna koyamadığımız dedim mesela aslında fiziksel anlamda bitiremediğimiz yapamadığımız şeyler var nedir en önemlisi mesela Mudurnu’daki devlet hastanesi, Mengen’de Mudurnu da ve göynükte aynı anda 3 devlet hastanesinin kararı çıkmışken sağlık bakanlığı tarafından yatırım programına koyulmuşken Mengen’deki hastanemizi yaptık bitirdik açtık Mengen halkının hizmetinde şuanda. Göynükteki hastanemizin zemini çok taşlık bir zemindi dolayısıyla bazı işlemleri daha uzun sürdü şuanda %95 aşamasında yani bitmek üzere ama Mudurnu’daki hastanemizin ödeneği ayrıldığı halde parası hazır olduğu halde yer meselesini çözemediğimiz için temelini bile atamadık mesela bu manada bu önümüzdeki dönemde muhakkak olması gereken çözülmesi gereken bir sorun ama dediğim gibi yatırımların bir programa girmesi  ödeneklerin ayrılması ve ondan sonra da yapımı 3 aşamalı bir süreci var, 2 aşaması bitmesine rağmen 3. Aşamaya henüz geçemedik. Diğer taraftan yine bolu merkezde adliye sarayıyla alakalı bir sürecimiz var burada aslında her şey hazır olmasına rağmen yani planı projesi ödeneği her şeyi hazır olmasına rağmen son anda çünkü süreci biliyorsunuz mevcut cezaevinin yeni yapılan cezaevine taşınmasından sonra kazmayı vuracaktık biz Adliye Sarayına Paşaköy yolu üzerindeki yere fakat cezaevinin taşınmasından sonra ihaleye çıkma aşamasında bolu kamuoyunda yer değişikliğiyle alakalı bir kanaat ortaya çıktı yani Paşaköy yolu üzerindeki adliye sarayının gelecekte 5 sene 10 sene sonra tamamen şehir merkezinde kalacağı dolayısıyla hem ulaşım anlamında zorluk oluşturacağı park otopark vs. meselesinde dolayısıyla daha serbest daha rahat bir yerde olmasının bolunun gelişimi açısından daha doğru olacağını şehircilik anlamında daha doğru olacağını söylendi ve bu kanaatin oluşmasından sonra da belediye başkanımızın belediyenin de bu noktadaki görüşleriyle beraber hepimizin de bildiği gibi sanayi tarafındaki yeri adliye sarayına almaya karar verdik, tabi her işte bir hayır vardır demek istiyorum ben evet geciktik adliye sarayını yapmakta fakat yer değişikliği sayesinde bir mekan anlamında yani adliye sarayının oturduğu arsa anlamında 2 kat büyüklüğünde bir arsa ikincisi bina anlamında da yani adliye sarayının fiziksel mekanı anlamında da %50 daha büyük bir binaya bu sayede kavuşmuş olacağız. Yani yeni yapılacak adliye sarayı bolunun 50 senesine hitap edecek büyüklükte olacak.

 

BEKİR BOZDAĞ GELİYOR

Biz hani Şehircilik anlamında defterdarlığında kent meydanın hemen köşesinde  çok uygun bir yerde olmadığını düşünüyoruz Defterdarlığın başka resmi kurumlar söz konusu olabilir belki gelecekte bu şekilde şehrin daha genişlemesini ve ulaşım imkanının da daha rahatlamasını hedefliyoruz, doğrudur defterdarlık vergi dairesinin de böyle bir gelecekte değişmesi söz konusu olabilir. Ama adliye sarayının da mesela sunu da net bir şekilde söyleyelim planı projesi bitti. Yatırım programına alındı ve inşallah ayın 9’unda Bekir Bozdağ adalet bakanımız şuanda seçim dolayısıyla görevde değil ama sayın Bekir Bozdağ’a da buradan ilan edeyim ben çünkü ayın 9’u biliyorsunuz 9 Mayıs bizim için önemli bir gün  İzzet Baysal günlerinin başlangıç günü dolayısıyla o  gün sayın Bekir bozda bolu da olacak ve bizle bu manada  güzel haberler paylaşacak.

 

HORMONLU BÜYEME DEĞİL

Diğer taraftan üniversitemiz biliyorsunuz özellikle son dönemde son 5-6 yıldır çok ciddi manada bir büyüme içerisinde fakat bu büyüme hani tabiri caizse belki yanlış bir tabir olabilir hormonlu bir büyüme değil yani bir anda çok yüksek öğrenci sayılarına giden bir büyüme değil, diğer taraftan üniversitedeki eğitim kalitesinin belki fakülteler bazında farklılık arz edebileceğini söylemek lazım. Çünkü bildiğim kadarıyla tıp fakültesinden mezun olan doktorların büyük bir kısmı tıpta uzmanlık sınavı diye geçen TUS Sınavında başarı sağlıyorlar diğer taraftan fakültelerdeki sıralamada hani Türkiye’nin belki çok köklü üniversiteleri çok geçmişe dayalı üniversitelerine göre gerilerde kalabilir ama her yıl başarının arttığını düşünüyorum takip ediyorum. Ankara ile İstanbul arasında olmamız ve bu noktadaki akademik kadronun özellikle lojman ihtiyacını da geçtiğimiz süreçte çözdüğümüzü sizlerle paylaşmıştık. Ve bu yatırım programına girdi işte ihalesi yapıldı temelini attık belki de şuanda tamamlanmıştır. Açıkçası takip etme fırsatım olmadı ama bu sayede de akademik kadro anlamında da ciddi manada gelişme olacağını tahmin ediyorum. İnşallah bize ne düşüyorsa biz bu noktada her şeyi bir tarafa koyarız. Rahmetli İzzet Baysal’ın emanetine her zaman sahip çıkarız.

 

HDP TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SÖZCÜSÜ

Yani Türk bayrağıyla muhakkak hiçbir şeyi kıyaslamam ben milliyetçi bir insanım milli değerlerine manevi değerlerine bağlı bir insanım dolayısıyla Türk bayrağı söz konusu olduğu zaman en büyük hassasiyeti gösteririm. Ama diğer taraftan HDP’nin maalesef yani bir siyasi parti demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olmak yerine terör örgütünün sözcüsü ve aynı mantıkla uzaktan kumandalı bir hareketini bu geçtiğimiz 3-4 yıl içerisinde mecliste gördüm. Yakinen de izledim. Dolayısıyla şu anda da HDP ile alakalı bütün süreçlerin hani demokrasinin bir unsuru olmasını temenni ederim. Ama fiili hayatta gördüğüm şeyde kesinlikle uzaktan kumandalı bir maşadan başka bir şey değil dolayısıyla HDP ile alakalı kanaatim bu.  1 Mayıs kutlamalarında bulunmadım ben dolayısıyla ortamı bilmiyorum. Yani o esnada seçim çalışmalarından dolayı Yeniçağa’daydık. Dolayısıyla Bolu’daki 1 Mayıs etkinliklerinde Türk bayraklarının olup olmadığını ve saha ile alakalı bir yorumda bulunamayacağım. O konu da bir şey diyemiyorum.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2015, 18:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş da olmasa
Vatandaş da olmasa - 5 yıl Önce

bir zamanlar fakülte çiftliğinde at koşturanlar.şi̇mdi̇ devlet altinda bi̇li̇nçsi̇zce at koşturuyorlar. buna izin verenler kim.sayın ercoşkun siz daha iyi bilirsiniz yazılım olaylarını bir sorun bakalım devlet hastanesinde neler dönüyor. bilişim için çalışanlar ne alemde.bolunun geleceği ne alemde kimse sormuyor mu bunları. senelerin emekcilerine ne oluyor. devletin hastanesini insanların mağdur olması için neler yapılıyor. şu an kim mutsuz ki şimdi niye mutsuz olsunlar. gerçi vatandaş zaten mutsuz sağlıkta ki devrim bolu oldu artık kolu. siz büyüklerimize bırakıyorum.....

hüsam
hüsam - 5 yıl Önce

sayın vekil kıbrıscık yolu hakkında hiç bir açıklamanız yok

bolu14
bolu14 - 5 yıl Önce

ali bey hdp nin terör örgütünün sözcüsü olduğunu öğrendiğine göre sorun bitmiştir. bak 12 yılda baya bir ilerleme kaydetmişler. buna da şükür.

Bolulu
Bolulu - 5 yıl Önce

andersenden masallar al birini vur ötekisine laf ebeliğinden başka bir şey değil ali ercoşkunundan habersiz bürokraside yaprak bile kıpırdamaz hadi oradan sende sizin meyvalarınız bunlar ali bey saygılar

bolulu
bolulu - 5 yıl Önce

secim zamanı çıkarsınız dışarıya milletin içine secim bittimi ne millet kalır ne gariban 12 yılda hangi garibanın milletin işini çözdünüzki bırakın hastane vs yi ulaşmaya çalışanlarada genel sekreteriniz bürokrasi niz engel sizin millet vekilliği maaşlarınız olanaklarınız kesilecek ki halden anlayacaksınız yemiyor artık millet bu yalanları sayın milletvekili

üniversiteli
üniversiteli - 5 yıl Önce

sayın vekil...bolu ya hangi hastaneyi yaptınız 13 yılda...biz hastanemizi istiyoruz.amatem olmasını yani uyuşturucu kullanaların oteli olmasını istemiyoruzzzz

EMİNE ER
EMİNE ER - 5 yıl Önce

sayin veki̇l..hastanemi̇z amatem olamaz.orasini rahmetli̇ baysal çok amaçli hastane olarak yaptirmiştir.emanete hiyanet etmemeli̇yi̇z.amatem yani̇ madde bağimlilari i̇çi̇n şehi̇r i̇çi̇nde hastane olmaz.amatem madde bağimlilarin kaldiği otel gi̇bi̇di̇r.madde bağimlilari olunca bunlari satanlarda geldi̇ği̇ i̇çi̇n her şehi̇r bu merkezleri̇ kapatir.bu merkezleri̇ açmak mari̇fet değldi̇r.lütfen hastanemi̇zi̇ eski̇ hali̇ne geti̇ri̇n..amatem i̇stemi̇yoruz.

gülfidan aysal
gülfidan aysal - 5 yıl Önce

niye vatandaşın isteklerine kulağınızı kapatıyorsunuz..acilimizi istiyoruz.hastanemizi istiyoruz.niye ahmet baysalı üzüyorsunuz...

SIRADAKİ HABER

banner128