Ercoşkun’dan atanamayan öğretmenlere müjde

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, 47 bin öğretmen ataması, seçim süreci ve meclis çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 Ercoşkun’dan atanamayan öğretmenlere müjde

Düzenlenen toplantıda basın mensuplarının sorularını cevaplayan AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, ilk olarak meclis çalışmalarından bahsetti. Ercoşkun şunları söyledi; “Genel seçimler yaklaşıyor ama diğer taraftan da mecliste çalışmalarımız devam ediyor bunun yanı sıra Genel Merkezdeki çalışmalarımız da devam ediyor. Hem mecliste, hem de genel merkezde almış olduğumuz görevlerimiz var. Dolayısıyla bu görevlerin gereğini yerine getirmemiz lazım. Özellikle 5 Nisan’a kadar meclisin çalışma kararı var. Dolayısıyla şu anda gündemdeki kanun tasarı ve tekliflerinin yasalaşması için meclisteki mesaimiz normal zamanlara göre artmış durumda. Hafta sonları dahil sabahtan gecenin geç saatlerine kadar süren çalışmaları da biliyorsunuz.”

 

Ercoşkun; “Bildiğiniz gibi iç güvenlik paketi olarak tanımlanan 132 maddelik tasarı sebebiyle muhalefet partilerinin tamamı bu yasayı meclisten çıkarttırmayacağız şeklindeki ifadelerle iç tüzüğün de kendilerine vermiş olduğu hakları bazen ziyadesiyle istismar ederek kullanmaları sebebiyle bir aydan fazla bir zamandır devam ediyor idi. Cuma günü itibariyle 68. maddeye kadar geldik. İlk 68 maddeye baktığınızda özelikle polis vazife ve salahiyetleri ile alakalı maddeler vardı, toplumsal olaylarda polisin yetkileri ile alakalı maddeler vardı. Diğer taraftan da jandarma teşkilatının sivil otoriteye bağlanması ile alakalı düzenlemeler vardı. Bunların tamamı bu 68 madde içersinde geçti. Kalan maddeler ise özellikle nüfus kanunu ile alakalı. Mesela bir fert soyadını değiştirmek istediğinde şu anda mahkemeye vermesi gerekiyor. Mahkeme kararı ile değiştirebiliyor. Yapılan düzenleme ile nüfus müdürlüğüne başvurularak yapılması getiriliyor idi. Bu yine buna benzer bürokrasiyi azaltacak kişilerin demokratik haklarını daha rahat kullanabileceği, işlemlerin sadeleştirileceği maddeler söz konusuydu. Ama bu 132 maddenin tamamını, devam etmemiz halinde bunun 5 Nisan’a yetişmesi de mümkün görünmüyor. Biz bu 68. maddeden sonraki kısmı hükümet kararı ile komisyona geri çektik bu da meclis tüzüğünde bizim hakkımız. Dolayısıyla komisyon kalan maddeleri bir hafta içersinde geri çekere sadece yürürlük maddesini geri bırakarak tekrar kanunu genel kurula sevk edecek ve bir hafta sonra iç güvenlik paketi olarak bilinen bu kanunun yasalaşmasını sağlayacağız.”

 

“47 Bin Öğretmen Kadrosu İhdası Söz Konusu”

 

Meclis çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini bu yüzden uzun bir süre Bolu’ya gelemediğini ifade eden Ercoşkun, “6 bakanımızla alakalı verilen gensoru önergesi var. Bu da meclisin çalışmalarını bir manada öteleme ile alakalı olduğunu düşünüyoruz. Gensoru ciddi bir müessese, Gensoru öyle alelade sebeplerle, her dakika verilen öneriler değil aslında. Ama bu süreçte maalesef seçime dönük bir malzeme olarak kullanılmaya çalışılıyor. Muhalefetin de haklarına saygı duyuyoruz. Ama iktidar olarak biz de kendi haklarımızı muhakkak ki savunmak durumundayız. Nasıl muhalefetin hakları varsa iç tüzükteki tüm maddeleri bu haklarına istinaden kullanıyorsa, aynı zamanda bizim de iktidar olarak haklarımız var. Biz muhalefetin haklarına saygı duyuyorsak iradenin ortaya çıkarttığı hükümete de saygı duyulması lazım. Bizim de politika yapma hakkımız var. Bu politika yapma hakkını da millet değerlendirecek. Sandık önüne geldiğinde hükümetin politika yapma hakkıyla alakalı kullandığı tüm argümanları değerlendirecek sandığa da görüşünü yansıtacak ve biz yine o görüşe saygı duyacağız. Dolayısıyla demokratik bir ortamda olması gerektiği gibi işlerin yürümesini sağlamak bizim birinci vazifemiz. Bu gensorudan sonra ise torba yasa olarak bilinen yasayı görüşeceğiz. Bir torba yasa da şu anda komisyonda devam ediyor. Özellikle öğretmen atamaları ile alakalı olan madde çok önemli, çünkü 47 bin öğretmen kadrosu ihdası söz konusu. Bu özellikle çok fazla bekleniyor. Bizim birçok bakanlığın uhdesinde kalan ve çözülmesi gereken maddeler de söz konusu. Bu iki torba yasadan sonra eğer vakit kalırsa farklı kanunlara meclis geçebilir. Ama benim tahminim bu iki torba kanun ve mevcut iç güvenlik paketinin kanunlaşması ile birlikte meclis çalışmalarının tamamlanacağını düşünüyorum. Bundan önceki bir aylık süreçte Cumartesi Pazar dahil olmak üzere, hem mecliste hem de genel merkezin vermiş olduğu görevler dolayısıyla tamamen dolu olduğumuz için Bolu’ya gelme şansımız olmadı.”diye konuştu.

 

“Hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum”

 

Temayül yoklaması ve aday adayları ile ilgili de konuşan Ercoşkun şöyle devam etti; “AK Parti MKYK’nun almış olduğu karar gereği de mevcut milletvekilleri temayül yoklamasına katılmıyordu bildiğiniz gibi. Dolayısıyla bizler de milletvekili arkadaşım Fehmi Küpçü ile beraber temayül yoklamasına katılmadık. Sanki bu temayül yoklamasına katılmamamız bizlerin aday olmadığına dair bazı ortamlarda kullanıldığını ben dün bugün geldiğimiz zaman gördüm. Açıkçası bir kez daha ifade etmek isteriz. Sonuçta aday adaylarımız var. Hepsini de biz varız dedikleri için bu bayrak yarışında biz de olmak istiyoruz dedikleri için hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Sonuçta AK Partinin bu seçimlerde 3 milletvekili adayı göstermesi lazım bu seçimlerde. Daha önceki konuşmalarımda da ben hep bahsettim. Bir dönem AK Parti Bolu Milletvekili olarak hizmet etme onurunu ve gururunu yaşamış birisiyim. Bir sonraki dönemde eğer Bolu Halkı ve AK Parti Genel Merkezi yapacağı değerlendirmelerde bizim bir dönem daha çalışmamızı uygun görürse, bu manada yine aynı şevk ve heyecanla çalışmaya hazır olduğumu bir kez daha bildirmek istiyorum.”

 

Ercoşkun; “Diğer taraftan da bu süreçteki, bu yarışta ben de varım diyen bütün arkadaşlarımı da ayrıca tebrik ediyorum. Önemli olan bu yarışta kendilerini ifade edip, AK Parti’nin ilke ve görüşleri doğrultusunda bu süreci yürütmek, yoksa bir adayın diğer adaya, bir adayın milletvekiline yapacağı eleştirilerin partiye hiçbir faydası olmaz, kendisine de bir faydası olmaz en önemli çizginin bu olduğunu düşünüyorum.”

 

 “Konya’da temayül yoklamasında görevlendirildim”

 

Konya’da yapılan temayül yoklaması ile ilgili de konuşan Ercoşkun “Bu geçtiğimiz süreçte ben de milletvekili olarak temayül yoklamalarında Konya il temayülünde görevlendirildim. Bildiğiniz gibi Başbakanımız Konya milletvekili olarak meclise katıldı. Konya’daki temayül yoklamasında aşağı yukarı 2 bin 700 civarında delege oy kullandı. 184 aday adayı vardı ve 14 milletvekili adayı ile alakalı tercihlerini yaptılar. Ankara, İstanbul gibi illerin arasında Konya en çok talep gören illerden birisi idi. Temayülü büyük bir kapalı spor salonunda büyük bir coşku ile gerçekleştirdik. Sayım da çok uzun sürdü, ama güzel neticeler çıktığını düşünüyorum.”diye konuştu. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2015, 18:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sezer yildiz
Sezer yildiz - 6 yıl Önce

sayinvekil bir tek atanamayan öyretmetlermi var atanamayan peki iktisat işletme ne olacak boluda binlerce üniversite yükselokul 4 yıllık mezun var yazık değilmi bu çocuklara ailesi sinirdenden hasta çocuklarının durumunu düşünür olmuş devlet hükümet bunlarda bir çözüm bulsa tamam öğretmen ataması olsun ama diğerlerine çözüm vekillerin birinci vazifesi olmazdı.

SIRADAKİ HABER

banner128