Ercoşkun’dan vatandaşlara bayram müjdesi

Milletvekili Ali Ercoşkun, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın Bakanlar Kurulu sonrası 78 milyonu ilgilendiren ve özellikle yatırımcının elini güçlendirecek ekonomi paketinin Türkiye'ye bayram hediyesi olduğunu söyledi.

Ercoşkun’dan vatandaşlara bayram müjdesi

Haber: SEMİH BAYKAL

Konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun; "Her kesime hitap eden bu ekonomi paketi; yatırımdan - istihdama, üretimden - ihracata kadar her kesime hızlı bir şekilde katkı sağlayacak. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın Bakanlar Kurulu sonrası açıkladığı ekonomi paketinin satır başlıklarından bazıları şöyle; Bağkur sigorta primlerini %5 oranında indirerek, esnafımızın vergi yükünü azaltıyoruz. Şoför esnafımızdan yeni araç alımında ÖTV alınmayacak. Çeklerde güveni ve şeffaflığı artırıcı uygulamaları hayata geçiriyoruz. Kare Kodlu Çek uygulaması getiriyoruz. Yatırım teşvik sistemimizi yeniliyor, bazı süreli teşvikleri kalıcı hale geliyor bunun yanı sıra yatırımcılar için cazip kolaylıklar getiriyoruz. Bölgesel bazlı teşvikin yanı sıra, stratejik sektör bazlı teşvik mekanizmasını yani Proje Bazlı Destek Sistemini başlatıyoruz. 2/B arazisini kullanan ancak süresinde satın alma başvurusunda bulunmayan vatandaşlarımıza, buraları almak için ikinci bir hak vereceğiz. İmalat sanayinde ve organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösterirken terör ve doğal afetlerden etkilenen KOBİ’ler anlaşmalı bankalardan 100 bin TL kredi kullanabilecek. Bu kredinin faizinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak. KOSGEB’E geri ödemeli desteklerin teminat ve kefaletinin masraf ve faizleri %100 karşılanacak. İmalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin yerli makine ve teçhizat alımlarında kullanacakları kredilerin faizini KOSGEB karşılayacak. Şehit yakınlarımıza araç alımında ÖTV muafiyeti sağlanacak ve Şehit yakınlarına devlette branşına uygun iş imkanı sağlanacak. Kredi kullanımında teminat olarak gösterebilecekleri taşınır varlıkların kapsamını genişletiyoruz. Ülkemizi yatırımcılar için güçlü bir cazibe merkezi haline gelebilmesi için, iş ve yatırım ortamının vergi ve prim yükünü azaltacağız. Ayrıca Gümrük ve dış ticaret işlemlerini Tek Pencere ile kolaylaştırıyor, maliyetleri ve zaman kaybını önleyerek bürokrasiyi azaltıyoruz. Varlık barışını belli bir süreyle yeniden hayata geçiriyoruz. 110 bin esnafımızın 392 milyon liralık temerrüt faizinin tamamını sileceğiz ve esnafımız borcunun anaparasını ödemekle yetinecek” dedi.

“BUNLAR UYGULADIĞIMIZ MALİ DİSİPLİNİ BOZACAK TEDBİRLER DEĞİL”

Ercoşkun; “Öncelikle şunu belirtmek isterim; bunlar uyguladığımız mali disiplini bozacak tedbirler değil; aksine bütçe ile ilgili bir olumsuzluğu ortadan kaldıracak tedbirlerdir. Bütçeye yükü bütçeye getirisinin çok altında, vatandaşlarımız bundan emin olabilir.  Harçlar kalkınca yatırımcı ek külfet ödemekten kurtulacak. Bunun sonucunda 10 yatırım kararı veriliyorsa 10’larca yatırım kararı verilecek. Bu vesile ile Bayram öncesi açıklanan bu ekonomi paketinin Ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2016, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128