ERDEMİN TİMSALİ İZZET BAYSAL

  Prof.Dr.Yaşar Akbıyık (AİBÜ Eski Rektörü)   Şeyh Edebali’nin  Osman Gazi’ye söylediği sözler meşhurdur: “Oğul, İnsanlar vardır, şafak vaktinde doğar, gün batarken ölürler…” ...

ERDEMİN TİMSALİ  İZZET BAYSAL

 

Prof.Dr.Yaşar Akbıyık

(AİBÜ Eski Rektörü)

 

Şeyh Edebali’nin  Osman Gazi’ye söylediği sözler meşhurdur: “Oğul, İnsanlar vardır, şafak vaktinde doğargün batarken ölürler…”  Edebali’nin  bu sözüyle başlayan nasihatini yerine getiren, adaleti prensip edinmiş,  sadakatten ayrılmamış   olan  Osman Gazi kendi adıyla anılan dünyanın en büyük imparatorluklarından birini kurmuş ismini ölmezler arasına yazdırmıştır. O fani dünyadan ayrılmış olsa da ismi  yaşayan bir efsane haline geldi.

Böyle insanlar nadir bulunur dünyada. Bunlardan biri de kurduğu üniversiteyle ve  hayırlarıyla ismi anılan İzzet Baysal’dır. Ona “Hayırlar Sultanı” dersek bir hakkı teslim etmiş oluruz. O 93 yıllık hayatını  insanlığa hizmete adadı. Uzun yaşamının sırlarından biri de, insanların duasını almış olmasıdır herhalde. İnançlarımıza göre insanların hayatta iken yaptırdığı cami, okul, çeşme, hastane, köprü  ve bunun gibi sosyal  hizmetlerde hayır yapanların amel defteri kapanmaz,   vefatından sonra da  devam eder.  İyilik ve hayır yapmak  insanlığın erdemlerinden biridir. Erdem sahibi nadir insanlardan olan İzzet Baysal,  fani dünyadan ayrılsa da gönüllerde  yaşamaya devam ediyor. Yunus Emre’nin dediği gibi:    

  

Yunus Emre der hoca
Gerekse var bin hacca
Hepisinden eyice
Bir gönüle girmektir.

  

İzzet Baysal bir değil bin değil milyonların gönlüne girmiştir. Peygamberimiz  Hz. Muhammet  bir sözünde: “Sadaka belayı defeder ömrü uzatır” diye belirtmiştir.  Hayır yapmak ömrü kısaltan davranışların aksine, kişiye kendisi için  biçilmiş ömrü sonuna kadar yaşama fırsatı verir. Çoğu zengin vardır ki bu dünyadan göçtükten sonra isimleri kaybolup gitmiştir. Ama İzzet Baysal ismi bir efsane gibi yayılıp gitmektedir. Onun adını yaşatan kurumların başında, kurmuş olduğu Abant İzzet Baysal Üniversitesi gelir.  Üniversitenin kuruluş yıllarından vefatına kadar, çeşitli ortamlarda beraber oldum,  onu  yakından tanıma fırsatı buldum. İnsanlığa  örnek asaletine, çevresine örnek tavır ve tutumlarını şahit oldum. İçimde bakışlarındaki huzuru,  sarmaladığı elimde  avuçlarının sıcaklığını hissettim. Onu aramızda görmek, hepimiz için  büyük mutluluk kaynağıydı. Karlı bir havada, toprağın onu bembeyaz kefenle karşıladığı, bugünkü bir kış gününde aramızdan ayrıldı. Bolu’yu kaplayan kar yığınları, beyazlığıyla onun kefeni gibiydi. Vasiyeti üzere çok sevdiği gençliğin arasına üniversite kampusuna defnedildi. Hepimizin içini  büyük bir hüzün kaplamıştı, ama hayat devam ediyordu. Yapacağımız şey dua etmek ve onun emaneti üniversiteyi evrensel bir kuruluş haline getirmektir. İzzet Baysal örneği üniversitelerin kuruluşunda bir model oldu. Onu örnek alan hayırseverler Türkiye’nin çeşitli illerinde üniversiteler kurmaya başladı. Onun yolunu takip eden Bolulu hayırseverler de okullar yaptırıyor.

 Bizi üniversiteye bağlayan manevi olgulardan biri de  İzzet Babanın mezarının üniversite kampusunda  olmasıdır. Biz farklı bir üniversite olmak durumundayız.  BU hususu dekanlık ve rektörlüğüm sırasında bizi tercih eden ve  aramıza katılan arkadaşlara söylemişimdir.  Bu güzel isme modern bir üniversite yakışır. Üniversitemiz bu yolda  hızla mesafe kaydetmektedir.  Üniversite benim  için mesleğimi icra etmenin ötesinde,   bir huzur kapısı ve  manevi bir mekandır. Çağımızın evliyası olan  İzzet Baysal’ın mezarı binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor. Eğer üniversiteye yolunuz düşerse, insanların onun mezarının başında dua ettiklerini görürsünüz. Onun mezarını ziyaret etmek  şahsım için de manevi bir hazdır. Rahmetlinin anısına diktiğim birkaç ağacı sular, ruhuna dua okur huzur bulurum. İnançlarımıza göre iyi evlat yetiştiren kişilerin de amel defteri kapanmaz. Bu yönüyle de İzzet Baysal geride hayırlı evlatlar, hayırlı varisler  bıraktı. Ne mutlu onun geleneğini sürdüren aile fertlerine. Ne mutlu onun adını taşıyan üniversitenin mensuplarına ve öğrencilerine.  Bu düşüncelerle oniki yıl önce aramızdan ayrılan İzzet Baysal'a rahmet diliyor, değerli okuyuculara saygılarımı sunuyorum.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128