Erdoğan da mı yanılıyor?##hb_manset.gif

Bolu halkı “Abdullah Gül Üniversitesi”nin yaptığı tarihi yanlıştan dönmesini isteyerek özür dilenmesini bekliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2005 yılında katıldığı İzzet Baysal Şükran...

Erdoğan da mı yanılıyor?##hb_manset.gif

Bolu halkı “Abdullah Gül Üniversitesi”nin yaptığı tarihi yanlıştan dönmesini isteyerek özür dilenmesini bekliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2005 yılında katıldığı İzzet Baysal Şükran Günleri etkinlikleri kapsamında yaptığı konuşma ise bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini zorunlu kılıyor.

 

Özel haber; Hakan Karacaören

 

 

“Abdullah Gül Üniversitesi” Türkiye’nin vakıf destekli ilk üniversitesi olduğu iddiasını İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal’ın gösterdiği sert tepkiye rağmen sürdürüyor. “Abdullah Gül Üniversitesi”ne en iyi cevabı ise 2005 yılında düzenlenen şükran günleri kapsamında ilimize gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan veriyor.9-15 Mayıs 2005 tarihleri arasında yapılan İzzet Baysal Şükran Günleri etkinliklerine katılan Başbakan Erdoğan İzzet Baysal caddesinde bulunan İzzet Baysal heykelinin tam karşısına kurulan platformda yaptığı tarihi konuşmasında İzzet Baysal'a “Vakıf insanı' şeklinde hitap etmişti. İzzet Baysal'ın, yaptıkları ile geleceğe mesaj verdiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Asırlar geçse de İzzet Baysal ismi ülkemizden silinmeyecektir. Biz bir vakıf medeniyetinin mensuplarıyız. Osmanlı'dan gelen bir vakıf kültürüne sahibiz" şeklinde konuşmuştu.

 

 

CHP’de olaya el koydu

 

“Abdullah Gül Üniversitesi(AGÜ)” ile ilgili yayınlanan reklam spotunda kullanılan “Abdullah Gül Üniversitesi, Türkiye'nin ilk vakıf destekli devlet üniversitesi olarak özgün bir modelle yüksek öğretimde çığır açacak” ifadesine en sert tepkiyi İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal vermişti. Baysal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve Abdullah Gül Üniversitesi Destekleme Kurulu Başkanı Mustafa Çıkrıkçoğlu'na mektuplar yazarak söz konusu yanlışlığın acilen düzeltilmesini istemişti. Aradan geçen süre zarfında somut hiçbir gelişme olmaması üzerine CHP Bolu belediye başkan aday adayları Mehtap Özcan Mısırlıoğlu, Cahit Çıngı ve Yüksel Ceylan açıklama yaparak bu yanlışlığın bir an önce düzeltilerek Baysal’dan özür dilenmesi gerektiğini söylediler.

 

“Bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini istiyorum

 

Yaşanan süreci değerlendiren CHP Bolu belediye başkan aday adayı Mehtap Özcan Mısırlıoğlu süreci yakından takip ettiğini vurgulayarak;”Yaşananları kınıyor ve bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini istiyorum” dedi. İzzet Baysal isminin dünyaya mal olmuş bir isim olduğunu söyleyen Mısırlıoğlu; İzzet Baysal Vakfı Başkanı Sayın Ahmet Baysal geçtiğimiz gün yaptığı açıklamasında konuya dikkat çekerek söz konusu yanlışlığın düzeltilmesini istemişti. Buna tüm kalbimle katılıyorum. Tüm mal varlığını bu şehir için adayan Sayın İzzet Baysal’ın aziz hatırası önünde eğiliyor bu yanlışlığın bir an önce düzeltilerek özür dilenmesini bekliyorum” biçiminde konuştu.

 

”O ilanda bahsi geçen ifadelerin yanlışlığı ortadadır”

 

CHP Bolu belediye başkan aday adayı Cahit Çıngı ise cumhurbaşkanının ismini taşıyan böyle bir kurumun yaptığı yanlışlığı “yakışıksız” bir olay olarak nitelendirdiğini söyledi. Çıngı;”O ilanda bahsi geçen ifadelerin yanlışlığı ortadadır. Sayın Ahmet Baysal’ın yaptığı açıklamalar bu açıdan son derece önemlidir. Böyle bir hatayı Cumhurbaşkanının ismini taşıyan bir kurumun yapması gerekli araştırmanın yapılmadığını maalesef göstermektedir. Bu açıdan Sayın Baysal’a bir özür borçlarının olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 

AİBÜ Türkiye’nin vakıf destekli ilk üniversitesidir

 

CHP Bolu belediye başkan aday adayı Yüksel Ceylan olayın kamuoyuna mal olduğunu ve tamamıyla bilgisizlikten kaynaklandığını vurgulayarak “Bolu’daki güzelliklerin mimarı olan rahmetli İzzet Baysal’ın adını taşıyan üniversite Türkiye’nin vakıf destekli ilk üniversitesidir. O yüzden bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerekmektedir. Bunun özellikle altını çiziyorum” biçiminde konuştu.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER