ERDOĞAN hemen özür dilemelidir

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve yine gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tahliye edilmesine karşılık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “tanımıyorum, saygı da duymuyorum” sözlerine Tanju Özcan sert tepki gösterdi.

ERDOĞAN hemen özür dilemelidir

HABER: FARUK ÇİDEM

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Bütçe Görüşmeleri sırasında kürsüye çıkarak bir konuşma yapan Tanju Özcan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi karalarına karşı söylediği söylere dikkat çekerek; “Cumhurbaşkanı Türk milletinden hemen özür dilemelidir” dedi.

Türk Dil Kurumu ile ilgili konuşmak için kürsüye çıkan Özcan, öncelikle Cumhurbaşkanı’nın Anayasa Mahkemesi kararına saygı duymadığı yönündeki açıklamalarına değinmek istediğini söyleyerek; “Bugün Türkiye açısından son derece vahim bir durum yaşandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşılık ‘uymuyorum, tanımıyorum, saygı da duymuyorum’ diyor. Cumhurbaşkanı alışıldık üslubuyla ‘ben bu kararı beğenmiyorum ama saygı gösteriyorum’ deseydi, biz de bunu saygıyla karşılardık. Hukukçu olarak bizlerinde beğenmediği çok sayıda karar çıkıyor ama biz beğenmesek de saygı duyma erdemini gösteriyoruz. Tabi bu erdemi cumhurbaşkanından beklemek bir lüks müdür bilemiyorum” şeklinde konuştu.

İLK KEZ BU KADAR BİÇARE GÖRDÜM

AKP Grup Başkanvekillerine de sitem eden Özcan; “Arkadaşlar Cumhurbaşkanı’nın söylediklerinin neyini savunmaya kalkıyorsunuz. “Tanımıyorum, uymuyorum saygı duymuyorum” diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Devamın daha ağır bir şey söylüyor. Hani kaymakamlara bir talimat vermişti ya, ‘bırakın mevzuatı falan’ demişti. Şimdi Türkiye’nin yargıçlarına, adalet dağıtmakla görevli hakimlerine ‘uymayın bu kararlara’ diyor. Bu cümlelerin sahibine sadece ‘yazıklar olsun’ demek düşer bize. Cumhurbaşkanı’nın ‘ama, fakat’ demeden, dilim sürçtü diyerek Türk milletinden derhal özür dilemesi gerekir” dedi.

TÜRKEŞ’E “DÖNEK SİYASİ” DEDİ

Cumhurbaşkanı ile ilgili konuşmasını bitiren Özcan bu kez de Türk Dil Kurumu’ndan sorumlu Başbakan Yardımcısı eski MHP milletvekili Tuğrul Türkeş’e yüklendi. Tuğrul Türkeş’e özelikle soy ismiyle hitap etmeyen Özcan, Türkeş’e dönerek şunları söyledi; “rahmetli babanızın fikirlerine katılmayız ama Türk siyasi tarihine damga vurmuş birisidir. O yüzden size sadece Tuğrul Bey diye hitap ediyorum. Bu noktada AKP’yi yadırgamıyorum. Doğru yapmışlar ve sizin gibi siyasi bir döneğe başka verecek bir kurum bulamamışlar ve bu kurumu vermişler. Ben size daha önce de söylemiştim, ‘kuru bir koltuk uğruna partinizi ve ideolojiniz sattınız. AKP geçmişte de siyasi dönekleri içinize alıp, kullanım süresi dolduktan sonra kenara koymaya alışkın bir partidir. Bu yüzden AKP’lileri hiç yadırgamıyorum.”

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2016, 20:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
RUŞENALİ
RUŞENALİ - 5 yıl Önce

bolu muzdan böyle biri ama sen çikmişsin siz ancak teröristlerin yaninda oluşunuz yüce türk milleti ile sizin işiniz olmaz ya putin yada obama yada iran tercih sizin

vatandas
vatandas - 5 yıl Önce

pkk lılarla çözüm sürecinde kol kola gezen kimdi acaba.hala utanmadan sıkılmadan yalan konuşuyorsunuz.onu geçtim cumhurbaşkanının ben anayasa mahkemesini tanımıyorum aldığı karara saygı duymuyorum sözü için ne düşünüyorsunuz.hangi hukuk devletinde br cumhurbaskanı boyle konusur

Karacasulu
Karacasulu - 5 yıl Önce

% 98'i müslüman bir ülkede chp, nasıl %25 oy alıyor, anlaşılır gibi değil.

rende
rende - 5 yıl Önce

peki sen niye mevcut genel başkanın varken muharrem inceyle birlikte bayrak kaldırıp yeni oluşum kurmak için kılıçtaroğlunu yemeye çalıştınız buna ne denir.....chp ve akil oyunlari...

Komik adam
Komik adam - 5 yıl Önce

gülüyorum

z.vuran
z.vuran - 5 yıl Önce

döneklikte üzerinize yoktur.aksam verdiginiz sözleri bile hatirlamak istemezsiniz.mazeret hazirdir,ya bizi basa getirmediniz ya da ben onu söylerken sarhostum.ama ben dönek degilim ,adam gibi adamim derler.hadi ordan , birazcik dürüst olun.

Hasan
Hasan - 5 yıl Önce

ya sen ilk önce kendi partinin yediği ve pkk ile yaptığı itifakları açıkla sen bu konuda bolulu seçmenine bir özür dilemek yokmu hadi ortan

SIRADAKİ HABER

banner128