Erdoğan herkesin üstünde baskı kuruyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bolu Ticaret ve Sanayi odası eski meclis başkanı Umut Oran, Başbakan Erdoğan’ın muhalefetin TOBB'de konuşmasına dahi tahammül edemediğini söyledi.

Erdoğan herkesin üstünde baskı kuruyor
 TOBB Genel Kurullarında Başbakan'ın dışında ana muhalefet liderinin de konuşması geleneğine son verildi. Sadece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşacak olmasına tepki gösteren ve geçmişte TOBB yapılanmasında birçok görev yapmış olan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bolu Ticaret ve Sanayi odası eski meclis başkanı Umut Oran, "Eskiden siyasi parti liderleri bir araya gelir görüş alış verişinde bulunurdu. Erdoğan bundan da kaçıyor. Artık Erdoğan başka fikirleri duymaya bile tahammül edemiyor. Sadece burada değil benzeri hiçbir toplantıda zaten muhalefeti dinleme nezaketi göstermeyen Erdoğan, bu kez baskı kurarak muhalefetin konuşmasını dahi engelledi. Erdoğan bütün seslere kapalı, herkesin üstünde baskı kuruyor,  çok sesliliği yok ediyor tek sesli, tek tip, tek kimlikli bir toplumsal anlayışı dayatıyor" dedi.

 

TOBB bir ilke şahit olacak

 

Eski BTSO meclis başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran yazılı bir açıklama yaparak konuyu değerlendirirken, "Bugün Başbakan Erdoğan'ın muhalefete, farklı fikir ve görüşlere olan tahammülsüzlüğü sebebiyle TOBB Genel Kurulu bir ilke şahit olacak, geçmiş yılların aksine Başbakan Erdoğan'dan başka hiçbir siyasetçi TOBB Genel Kurulu'nda konuşma yapamayacak" dedi.

 

Her görüşten yatırımcı var orada

 

TOBB Genel Kurulunun sadece "tek bir görüşü" temsil etmediğini, 81 ilden gelen, 365 oda ve borsayı temsil eden 1700 delegenin Türkiye'nin özel sektörünü temsil ettiğini vurgulayan Umut Oran, "Onlar TOBB'un 1,5 milyon üyesini temsil ediyor, onlar milli gelirin yüzde 75'ini üreten, milyonlarca insana istihdam sağlayan Türkiye'nin dinamik gücünün temsilcileri. Onlar sadece tek bir siyasi kimliğe sahip değil, her siyasi kimlikten, her görüşten yatırımcı, girişimci orada var" dedi.

 

 

CHP'li Umut Oran'ın açıklaması şöyle:

TOBB genel kuruluna 25 yıldır katılan, delegelik, meclis başkanlığı, sektör kurulu başkanlığı yapmış birisi olarak söylüyorum ki bu tarihe kadar siyasi partilerin genel başkanları oraya gelir, nasıl bir Türkiye hayal ettiklerini, neler yapacaklarını, özel sektörün sorunlarını tartışma fırsatı bulurdu. İşin sırrı ortak akıl ise, orası akılların ortaklaştığı bir genel kurul olurdu. Demokrasi uzlaşma ise, orası en azından liderlerin birbirlerini dinlediği bir alan olurdu. Bugün bu gelenek de yıkıldı.

 

Başbakan muhalefeti dinlemezdi bu kez konuşmayı da engelledi

 

Eskiden liderler televizyonda birlikte programlara çıkar ve halkın gözü önünde tartışırlardı. Erdoğan minderden kaçıyor. Eskiden siyasi parti liderleri bir araya gelir görüş alış verişinde bulunurdu. Erdoğan bundan da kaçıyor. Artık Erdoğan başka fikirleri duymaya bile tahammül edemiyor. Sadece burada değil benzeri hiçbir toplantıda zaten muhalefeti dinleme nezaketi göstermeyen Erdoğan, bu kez baskı kurarak muhalefetin konuşmasını dahi engelledi. Erdoğan bütün seslere kapalı, herkesin üstünde baskı kuruyor,  çok sesliliği yok ediyor tek sesli, tek tip, tek kimlikli bir toplumsal anlayışı dayatıyor.

 

Erdoğan ne hayal ederse etsin

 

Bugün TOBB Genel Kurulu'nda yaşanan demokrasimizin yaşadığı erozyonun göstergesidir. Kendisinden başka hiçbir sesi duymaya tahammülü olmayan bir Başbakan'ın yaşattığı çok önemli bir sorundur. Bugün yaşanan bu olay, medyayı, sivil toplumu, iş dünyasını, sendikaları, meslek odaları, spor kulüpleri ve hayatın her alanını boyunduruğu altına almaya çalışan bir Başbakan'ın hayal ettiği dünyayı göstermektedir. Erdoğan ne hayal ederse etsin, Türkiye öyle bir ülke olmayacak, bu ülke çok sesli, katılımcı, çoğulcu ve demokratik bir şekilde yaşayacak. 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2013, 22:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 8 yıl Önce

ya bırakın bu asılsız lafları sizler bu memleketin başında idiniz çaktığınız bir kazık var oda solcu sağcı dediniz memleketi sattınız

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124