Erdoğdu’dan sandık güvenliği çağrısı…

CHP Genel Başkan Yardımcısı, CHP Parti İçi Eğitimden sorumlu Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu, CHP İl Başkanlığına bir yazı göndererek, sandık eğitimi ve güvenliği konusunda yapılması gerekenleri anlatarak, “Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı olarak, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimlerine giden süreçte il il, ilçe ilçe, Sandık Çevresi Sorumluları Eğitimi ve Sandık Güvenliği Eğitimlerini siz değerli yöneticilerimizin katkıları ve eğitmenlerimizin büyük özverileri ile gerçekleştirdik. Çalışmalarımız 6 Haziran akşamına kadar aralıksız sürdürülecektir” dedi.

Erdoğdu’dan sandık güvenliği çağrısı…

Haber: Kasım ŞAHİN

Erdoğdu; “Bu güne kadar yapılan seçimlerde, bu seçimlerde olduğu kadar şaibe ve hile olacağı kaygısı duyulmamıştır. Bu nedenle, yurttaşlarımızın bin bir emekle sandığa giderek verdiği oylara sahip çıkmak her şeyden daha önemli hale gelmiştir. Seçime sayılı günler kala, ilinizde de sandık güvenliği konusuna dikkatli olun” çağrısında bulunarak şu açıklamayı yaptı.

7 Haziran Milletvekili Genel Seçimi Sandık Güvenliği Hakkında

Türkiye, seçim güvenilirliği konusunda demokrasi tarihinin en sorunlu günlerini yaşıyor.

Son on yılda sandıklardaki usulsüzlükler ve ihlaller Türkiye’deki seçim sonuçlarına gölge düşürmüşken, bu seçimlerde buna bir de bizzat cumhurbaşkanı tarafından yapılan anayasa ihlalleri eklendi.  Partili kimliği ile seçim meydanlarına çıkan cumhurbaşkanının,  uluslararası anlaşmalar,  Anayasa ve yasalarca güvence altına alınan serbest, eşit, adil oy hakkını ihlal eden bu eylemleri için Anayasa Mahkemesi’ne, Yüksek Seçim Kurulu’na ve RTÜK’e yaptığımız başvurular sonuçsuz kalıyor.  Türkiye’de, sokaktaki çocuğun bildiği gerçekleri yargı görmezden geliyor. 7 Haziran seçimleri, cumhurbaşkanının sorumsuz eylemleri nedeniyle “serbest, adil ve eşit” bir seçim olmaktan her geçen gün uzaklaşıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi, bir yandan seçim çalışmalarını sürdürürken bir yandan da bu hukuksuzluklarla mücadele ediyor.

CHP Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı olarak,  sandık güvenliği ile ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.

Yurt içinde 173.877 sandığın neredeyse tamamında sandık görevlilerinin atamasını yaptık.  Türkiye’nin bütün illerine dağılmış, 1.000’in üzerinde Parti eğitmenimiz var. Bu eğitmenlerimiz aracılığıyla 81 ilimizde Sandık Güvenliği Eğitimleri yapıyoruz. Bu eğitimlere Sandık Kurulu Üyelerimiz ve Gözlemcilerimizin yanı sıra oy kullanma işleminin yapıldığı okullardaki kat ve bina sorumlularımız da katılıyorlar. 

Yurtdışında da eğitmenlerimiz var.  Oy kullanma süreci başlamadan önce sandık sorumlularımızın eğitimlerini onlar yaptılar.  Bilindiği üzere yurt dışı oyların sayımı Ankara’da yapılacak.  Bu sayımda görev alacak 1222 Sandık Kurulu Üyesi ve yaklaşık 300 gözlemcinin eğitimlerini de başlattık.   CHP Genel Merkezinde 30, 31 Mayıs tarihlerinde iki grup eğitim yaptık.  Bu eğitimlerin sonuncusu 6 Haziran günü yine CHP Genel Merkezinde yapılacak.

Yurt içi ve yurt dışı sandık güvenliği eğitimine ilişkin broşür ve sunumlarımıza ve yurt çapında verdiğimiz eğitimlere ilişkin bilgi ve fotoğraflara  //partiiciegitim.chp.org.tr/ adresinden ulaşılabiliyor.  Bu yolla geniş kamuoyuna da sandık güvenliği konusunda destek sunmuş oluyoruz.

Sandık Güvenliği Eğitimlerimizde temel olarak, oy kullanma öncesinde, oy kullanma sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken konular ele alınıyor. Hem sandık kurulu üyelerinin hem de gözlemcilerin görev ve yetkileri ayrıntılı olarak anlatılıyor. Olası sandık başı hilelerinden bahsediliyor ve eğitmenlerimiz, sandık başındaki görevlilerimizin bu hilelere karşı şikayet ve itiraz yetkilerini nasıl kullanacakları konusu üzerinde özellikle duruyorlar. Görevlilerimizden, sabah en geç 06.30’da sandık başında olmalarını istiyoruz. Sandık kurulu oluşturulduktan sonra zarfların ve pusulaların mühürlenmesinin unutulmaması konusunda sandık kurulu üyesi ve müşahitlerimizi özellikle uyarıyoruz.  Yaptığımız eğitimlerde hangi zarfların ve pusulaların geçerli ya da geçersiz olduğunu örneklerle gösteriyoruz. Bundan önceki seçimlerde, bazı sandık kurulu başkanlarının engelli ve okuma yazma bilmeyen seçmenleri kapalı oy verme yerinde yönlendirdiği ile ilgili fazlasıyla şikâyet aldık. Eğitimlerimizde Sandık Kurulu Başkanı ya da Sandık Kurulu Üyelerinin hiçbir şekilde engelli ya da okuma yazma bilmeyen seçmene kapalı oy verme yerinde yardımcı olamayacağı konusu üzerinde ısrarla duruyoruz.  Geçtiğimiz günlerde, Almanya’da Sandık Kurulu Başkanının başkası yerine oy kullanırken yakalanması, bu konudaki endişelerimizin ve önlemlerimizin ne denli haklı olduğunu gösteriyor.  Görevlilerimizin elektrik kesintileri konusunda da hazırlıklı olmalarını ve yanlarında fener vb. bulundurmalarını istiyoruz.

Üzerinde durulan bir başka konu da her sandıktan ıslak imzalı tutanakların alınması ve en kısa zamanda İlçe başkanlıklarına iletilmesi oluyor. Bu tutanaklar, ilçe örgütümüzde hazır bekleyen veri giriş sorumlularımız tarafından sistemimize girilecek ve böylelikle YSK’nın girdiği sonuçların doğru olup olmadığı her sandık için kontrol ediliyor olacak.   Bu aşamayla ilgili hazırlıklar, CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı İzmir Milletvekilimiz Erdal Aksünger’in yönetiminde sürdürülüyor. Bu sayede, girilen verilerde bir uyuşmazlık görüldüğünde, gerekli itirazı hızla yapıp düzeltilmesini sağlayacağız

 Parti İçi Eğitim birimi ve 81 ilimizdeki eğitmenlerimiz aracılığıyla, İstanbul’dan Malatya’ya, Ankara’dan Trabzon’a, İzmir’den Konya’ya, Adana’dan Kahramanmaraş’a, Manisa’dan Bolu’ya kadar bütün illerimizde sandık sorumlularımıza, gözlemcilerimize, kat ve bina sorumlularımıza verdiğimiz sandık güvenliği eğitimi ile sandığa atılan her bir oya sahip çıkmanın mücadelesini veriyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu seçimde, seçmenin oylarına ve geleceğimize sonuna kadar sahip çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Biliyoruz ki serbest, adil ve eşit seçim ilkesinin başta cumhurbaşkanı olmak üzere AKP iktidarı ve onun yandaşı durumuna sokulan kamu kurumlarınca ayaklar altına alındığı bu ortamda,   her sandık bir demokrasi mücadelesinin alanı ve aracı olacaktır. 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2015, 23:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128