Erenoğlu “Gölümüz Yeniçağa’nın incisidir”

Yeniçağa’da göreve başladı günden bu güne boş durmayan ve çalışan Kaymakam Kenan Erenoğlu, ilçenin geleceği için çıkış olacak proje hazırladı. Son yıllarda çok fazla göç veren ilçede, ne yapılması, nasıl bir gelecek hazırlanması ve göç veren değil, göç alan ilçe olması adına çalışma yaptı. Yeniçağa’nın göç alması için elinde var olan uluslar arası RAMSAR sözleşmesi (Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşmedir. Sulak alanların korunması ve sürdürülebilir kullanımını sağlamayı amaçlayan uluslararası bir sözleşmedir. Sözleşme adını 2 Şubat 1971 tarihinde İran'da imzalandığı şehir olan RAMSAR şehrinden almaktadır) çerçevesinde ulusal düzeyde koruma altına alınan göller arasına giren Yeniçağa Gölüyle başarılacağı kanaatine vardı. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte, Yeniçağa Gölü ile Bolu’nun parlayan yıldızı olacağından emin.

 Erenoğlu “Gölümüz Yeniçağa’nın incisidir”

Özel Haber: Volkan YILMAZ

Yeniçağa Kaymakamı Kenan Erenoğlu, göl ile ilgili yapmakta oldukları proje hakkında yaptığı açıklamalarda, bu proje ile Yeniçağa’ya çağ atlatacaklarını dile getiren Kaymakam Kenan Erenoğlu ilk olarak Yeniçağa’nın tarihçesini anlattı. Kaymakam Erenoğlu açıklamalarında, “Tarihiyle bile ayrı bir öneme sahip olan Yeniçağa’mız Eskiçağa döneminden bu yana yaşadığı sel ve bu nevi felaketlerin ardından Sultan Abdulhamit’in yerine geçen kardeşi 5. Mehmet Reşad’ın mimarlarını göndermesiyle yeni kaderini gölümüzün kıyısında yaşamaya başlamış ve adı Reşadiye olmuştur. 1934 yılında Atatürk’ün bir Ankara-İstanbul yolculuğunda yine bir duraklama noktası olan Yeniçağa’da Atatürk’ün burayı çok beğenmesiyle ve siz nereden geldiniz sorusuna biz Çağa’dan geldik, burası da Reşadiye diyen halka öyleyse orası Eskiçağa, burası da Yeniçağa olsun demiştir. Atatürk’ün seyahatinin ardından verdiği talimatlar neticesinde ilçemizin adı Yeniçağa olmuştur” dedi.  

Göl Yeniçağa’mızın biricik incisidir

Yeniçağa gölü için yapmayı planladıkları hakkında da açıklamalarda bulunan Erenoğlu; “Elimizde bir kıymet olan Ankara-İstanbul yolu üzerinde Yeniçağa’mızın biricik incisi olan Yeniçağa gölünün uluslar arası sözleşmeler çerçevesinde ulusal korunma alanı ilan edilmesiyle birlikte Yeniçağa’mız yeni bir kadere doğru yol almaktadır. Biz bugün Kaymakamlık olarak Yeniçağa gölümüzün Ankara’nın sorumluluğundaki ulusal komisyon çerçevesinde Yeniçağa gölü ulusal koruma yönetim planının gerçekleştirilmesi çalışmalarına öncü olmaktan mutluluk duyuyoruz. Gerekli bilimsel verilerin toplanmasından gerek harita kadastro çalışmalarının tamamlanmasında, gerekse ilde toplanacak olan yerel komisyonumuzun alacağı kararla ulusal komisyonumuzun özel sektöre ihale edeceği ve bir vejetasyon dönemi olarak adlandırılan gölümüzün bir yıl boyunca ilgili uzmanlar tarafından incelenerek gölümüzün Ankara-İstanbul yolunda günümüzde bir destinasyon merkezi olması için gereken bütün altyapı çalışmaları, kuş cennetimiz için botanik çalışmaları, çevre düzenlemeleri, restoranlar, otobandan buraya almayı düşündüğümüz dinlenme tesisleriyle ilçemize yeni bir çağ yaşatmayı planlıyoruz. Yeniçağa, Ankara-İstanbul yolunun incisi olma yolunda ilerlemektedir” dedi.

Son olarak RAMSAR projesi hakkında açıklama yaparak, RAMSAR projesinin bir nimet olduğunu söyleyen ve bu proje çerçevesinde Aralık ayında Ankara’da yapılacak toplantıda tescil alınarak yönetim planlamasının başlaması için çaba sarf ettiklerini dile getiren Yeniçağa Kaymakamı Kenan Erenoğlu; “RAMSAR bir yasak değil, bir nimettir. Torf bir sorun değil çözümün bir parçasıdır. RAMSAR’ın “eski haline getir ve koru” felsefesince gölümüzün 1954 yılından 1969 yılına kadar Süleyman Demirel’in DSİ Genel Müdürü olduğu dönemde yapılmış olan kurutma çalışmaları neticesinde gölümüz üç katı büyüklüğünden bugünkü haline gelmiştir. Torf problemimizin bu çerçevede çözüleceğini ve halkımızın daha refah daha mutlu bir döneme gireceğini düşünüyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanımızın Pazar günü yapacağı ziyarette sayın valimize sunduğumuz çalışma dosyasını, sayın bakanımıza arz edeceklerdir. Konuyu her fırsatta deklare ederek halkımızın bu projeye sahip çıkması en büyük arzumuzdur” diyerek sözlerine son verdi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2014, 17:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muharrem İMAMOĞLU
Muharrem İMAMOĞLU - 6 yıl Önce

sayın kaymakamımızı kutlarım. yeni projesiyle inşaallah yeniçağa'mızı geliştirecek ve torf durumunu da çözerek gölümüz ve yeniçağamiz kalkinacaktir. bunu bekliyoruz. başarilar dilerim.yeniçağa akincilarli erz.il müftü yard.

SIRADAKİ HABER

banner128