Ergenekon Mütalaasına Sert Tepki

Haber; Duygu Kaya   Ergenekon Davası’nın mütalaasına tepki göstermek için çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasal parti temsilcileri bir araya geldi. Katılımcılar sloganlar atarak emperyalizmin oyunlarına...

Ergenekon Mütalaasına Sert Tepki

Haber; Duygu Kaya

 

Ergenekon Davası’nın mütalaasına tepki göstermek için çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasal parti temsilcileri bir araya geldi. Katılımcılar sloganlar atarak emperyalizmin oyunlarına karşı durmaya devam edeceklerinin sözünü verdiler.

 

TGB, ADD, CHP, BİRLEŞİK KAMU-İŞ, CKD örgütleri İzzet Baysal Caddesi’nde Ergenekon davasının tutuklu sanıkları için eylem yaptılar. Açıklamaya destek veren örgütler adına basın açıklaması yapan S.Çağlar Ülper ‘’18 Mart 2013 günü Amerika’nın özel görevli memurları yurtseverlerin, devrimcilerin tertiplerle, yalanlarla ve iftiralarla tutsak edildiği Ergenekon davasının mütalaasını açıkladılar. Mütalaanın gerici ve bölücülerin Cumhuriyet’i tamamen ortadan kaldırmak, yeni anayasayla birlikte federasyon ilan etmek amacıyla kışkırtmalar ve provokasyonlarla milletimize mesajlar verdiği bir dönemde, Abdullah Öcalan’ın basın yansıyan talimatlarıyla eş zamanlı olarak okunması anlamlıdır. Emperyalizme ders verdiğimiz gün olan 18 Mart’ta okunması ise daha anlamlıdır.18 Mart 2013 günü ayaklar altına alınan yalnızca hukuk ve insan hakları değildir. O gün Türk Milleti’nin onuru olan, milletin devrimcilik ve vatanseverlik birikimi ayaklar altına alınmıştır. Bu davada yargılanan yalnızca emperyalizme ve onun beslemesi olan gericilikle mücadele tarihi olan Türk’üyle Kürt’üyle Türk Milleti bu davada, bir Amerikan tertibinde sanık koltuğundadır. Hukuksuzluğun hukuk olduğu, yalanın ve iftiranın kanıtlanmasına rağmen delil olduğu bu davanın hiçbir geçerliliği, ciddiyeti yoktur. NATO’dan çıkalım diyen yurtseverlerin, Kahrolsun Emperyalizm, Yaşasın Atatürk Cumhuriyeti diyen devrimcilerin tutsak edildiği bu dava milletin gözünde çökeli çok olmuştur. Noter tasdikli Amerikan beslemesi Cumhuriyet düşmanlarının okudukları mütalaanın da, verecekleri kararın da hiçbir hükmü yoktur. Yakındır, Türk Milleti AKP’den hesabı soracaktır.’’Şeklinde konuştu. Yapılan eyleme katılan sivil toplum kuruluşları temsilcileri, üyeleri hep beraber sloganlar atarak Ergenekon Davası’ndaki yeni gelişmelere tepki gösterdi. Ülper yaptığı açıklamada 19 Mayıs,30 Ağustos,29 Ekim kutlamalarındaki yasaklara da atıfta bulunarak, kutlamaları geçiştirmeye çalışan hükümete  ’Bağımsızlık bayramlarımızın kutlamasını geçiştirebildiniz mi?’’ Diye sordu. Açılımlarla, kışkırtmalarla, müebbetlerle durmayacaklarını belirten eylemciler Silivri duvarlarını yıkmaya söz verdiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER