Erken Seçim Olursa!

Erhan BEYKOZ yazdı...

 Erken Seçim Olursa!

7 Haziran genel seçim sonuçları tartışılmaya devam ediyor. Hiçbir partinin tek başına iktidar olmasını istemeyen yurttaşlar, koalisyonu bekliyor.

Hayatın kendisi olan matematiğe karşılık, olacakların hepsi hesaplarla ortadadır. Kim, kiminle nasıl bir program çerçevesinde hükümet olacak göreceğiz.

Siyaset bu, elbette bütün partilerin tabanı iktidar olmak ister. İster de, ilkeler, meydanlardaki vaatleri ve genel merkezde yaşananları bilmeden isterler…

Özellikle Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın erken genel seçimi çok istediğini biliyoruz. Son olarak olası bir koalisyon olmazsa ve erken genel seçim kararı alınırsa, ne olur! Şahsım adına bir yıldan evvel erken genel seçim olmayacağına inanmayanlardanım. Yinede kendimce erken seçim olasılığına karşılık olabileceklere bakmak istiyorum.

Ak Parti: 2011 ve 2015 seçimlerinde kaybedilen vekil ve 2015 seçimlerinde ciddi şekilde düşen oyların hesabı yapılmıştır! Olası erken seçimde 11 olan aday adayı sayısının artacağını düşünmekteyim. Daha dinamik, daha güçlü ve çok çekişmeli geçmesini beklediğim aday adaylığında, kimsenin tahmin edemeyeceği isimlerinde yarışa katılacaktır.

Ak Parti 3 dönem olayını sıfırlaması halinde, Türkiye çapında bir ismin paraşütle il başkanlığına, oradan vekil adaylığına inmesine hazır olmalıyız. Tamamen algı yönetiminin işlediği bu günlerde, 17-25 Aralık operasyonları, ak Partinin ilimizde yapılan iç çekişmeleri ve kasaba oyunlarının olmayacağını sanıyorum. Mutlaka küskünler olabilir ama uçlarda bir davranış beklediğimi söyleyemem.

2015 seçimlerinde çıkan tablo sonrası, adayların kendilerine çalışması da mümkün görülmüyor. Genel Merkez tarafından ya Ak Parti bayrağı altında çalışacaklar yada bireysel çalışmaları engellenerek hareket etmeleri istenecek.

Son iki genel seçim sonrası, Bolu’da bundan sonra 3-0 olma ihtimali ortadan kalkmış görülüyor. Ülkenin gidişatını baz aldığımızda, ekonomik veriler sonuca olumlu, olumsuz etkiyi artıracaktır. Bir önemli gerekçe de, muhalefet vekilinin çok çalışıp, ilinin sorunları hiç olmadığı kadar meclis gündeminde tutması vatandaşlar tarafından hep alkış aldı.

CHP’de durum daha farklı olacağa benziyor. İlk kez 7 aday ile iktidar yarışına çıkan CHP, erken olacak erken seçimde bu sayıyı bulma ihtimali zayıf. Belki gençlerin isimlerini duyurmak adına aday adayı olmaları ihtimal dahilinde. Onun ötesinde deneyimli siyasetçilerin aday adayı olmasını beklemiyorum. Birlerin altın tepside sunum bekliyor olabilir ama onun ötesi zor.

MHP’de de erken genel seçimde ilk aday adaylarındaki gibi fazla sayı beklemek hayal olur. 7 Haziran seçimlerinde 5 aday ile sahaya inip, tek aday ve iki farklı isimle devam etmesi pek kabul görmedi. Buna karşılık MHP Mihriban Yerlikaya diye bir hanımı kazandı. Sayın Yerlikaya seçimlerde verilen her görevi eskizsiz yaparken, yorulmadan, güler yüzü ve çalışkanlığıyla öne çıktı. Bolu’da MHP, seçimde beklenilenin üstünde oy alırken, Şükrü Gülez’le birlikte genç ve çalışkan birine daha kapılarını açmış oldu. Yine de, olası erken genel seçimde çok fazla aday olma ihtimali zayıf.

Saadet ve BBP Milli İttifakının erken genel seçimde birlikte girip girmeyecekleri meçhul. Derinden ve oldukça çok çalışan ittifak, seçim barajı konusu hallolması söz konusu olursa meclis kapılarını zorlayacak gibi.

HDP yine üç aday çıkarır ve seçime aldığı oy oranındaki oyla yoluna devam eder.

Asıl önemli olan önümüzde Eski CHP Gurup Başkan Vekili Akif Hamza Çebi’nin verdiği “barajın % 5 olması” önergesiyle çok ciddi değişimlere gebe olacağıdır.

Olası koalisyonların yada azınlık hükümetinin ömrü çok uzun olmayacaktır.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 18:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bolu
Bolu - 5 yıl Önce

erken seçime gidilirse,avukat fatih metin beyi ilk sıraya yazarsanız,akp,bolu'da 3 üç sıfır yapar.heyecan on'da,beceri on'da,bu işler hizmet heyecanı işi.40

SIRADAKİ HABER

banner128