banner120

Esas sorumlu iller bankası çıktı

Bolu Belediye Başkanlığı, Kılıçarslan Mahallesi’ndeki su isale hattında meydana gelen patlama ile ilgili olarak açıklama yaptı. Söz konusu hattın İller Bankasının kontrolünde olduğunu vurgulayan Bolu belediyesinin...

Esas sorumlu iller bankası çıktı

Bolu Belediye Başkanlığı, Kılıçarslan Mahallesi’ndeki su isale hattında meydana gelen patlama ile ilgili olarak açıklama yaptı. Söz konusu hattın İller Bankasının kontrolünde olduğunu vurgulayan Bolu belediyesinin açıklamasında, “Belediye olarak İller Bankası’na hem uyarılarımızı yaptık hem de kurumsal olarak yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Banka’nın teknik heyetinin sorunu kısa sürede çözeceğine inanıyoruz” denildi.

 

Bolu Belediyesi, yaptığı açıklamada, 25 Eylül’de meydana gelen patlama ile ilgili olarak önemli bir teknik detaya dikkat çekti. İçme suyu arıtma tesisi ve isale hattının Bolu Belediyesi tarafından kesin kabulünün yapılmadığına dikkat çekilen açıklamada, bu nedenle söz konusu hattın yapımının İller Bankası kontrolü ve yetkisinde sürdüğü bildirildi.

Bolu Belediye Başkanlığı’ndan konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;25 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen üzüntü verici patlama ile ilgili kamuoyunda oluşan endişeleri anlıyoruz. Belediye olarak bize tanınan yetkiler çerçevesinde üzerimize düşeni yapıyoruz. Bir taraftan da bu konudaki yanlış anlaşılmaları gidermeyi bir görev addediyoruz. Söz konusu isale hattının kontrolü, ‘kesin kabulü’ yapılmadığı için halen İller Bankası yetkisinde bulunmaktadır. Bilindiği gibi projelerin güvenliği proje kontrolörlerinin görev alanına girmektedir. Hattın proje kontrolü İller Bankası’na ait olduğundan Bolu Belediyesi olarak bu hattın üzerinde her hangi bir değişiklik yapamamaktayız. Buna rağmen belediye olarak üzerimize düşeni yaptığımız gibi, projenin yürütülmesi sırasında gördüğümüz teknik aksaklıkları İller Bankası Genel Müdürlüğü’ne iletmiş durumdayız. Ayrıca bu hat üzerinde Belediye olarak,  tüm dirsek ve dönüş noktaları betonlamasını tamamladığımız gibi ilave hat üzerine hava tahliyesi amacı ile vantuzlar yerleştirilmiştir. Güzergah üzeri asfaltlanmış, ani patlaklarda su fırlatma basıncının asfalt ile direnci azaltılmıştır. Vantuzların rutin olarak kontrolleri sürmektedir. Bundan sonraki aşamada İller Bankası teknik heyeti ilimize gelerek,  gerekli tespitleri yerinde yapacak ve sorunun en kısa zamanda çözümünü sağlamaya çalışacaklardır. Biz de Bolu Belediyesi olarak sürecin takipçisi olacağız. Patlama sonrasın da aldığımız önlemlerle bu tür endişe verici kazaların olmayacağını umuyor, vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124