banner120

Eskiçağ Köylüleri cehennemi yaşıyor

Eskiçağ Köyü sakinleri inşaatlarda kullanılan taşları çıkarmak için patlatılan dinamitlerin köy dokusuna zarar verdiğini önce evlerinin sonra da yaşam koşullarının büyük bir tehdit altında olduğunu iddia ettiler. 600 yıllık Yıldırım Beyazıt Camisinin yıkılmasından korktuklarını söyleyen köylüler” Evlerin çatılarında, zemininde çatlaklar oluşmuş durumda, her patlamada çatlaklar daha büyüyor. Yetkilileri göreve çağırıyoruz” şeklinde konuştular.

Eskiçağ Köylüleri cehennemi yaşıyor
 Eskiçağ Köyü sakinleri patlayan dinamitlerden ve köy dokusunun bozulmasından rahatsızlar. Eskiçağ Köyü, Gayri Sıhhi Müessese ruhsatı(GSMR) Özel İdare tarafından verilen ama kaderi işletmeciye bırakılan bir köy. Eskiçağ köylüleri inşaatlarda kullanılan taşları çıkarmak için patlatılan dinamitler, toz bulutları ve doğanın tahribatı hakkında kaymakamlığa ve jandarmaya daha önce şikâyette bulunduklarını ifade ettiler. Jandarma’nın olay hakkında köye gelerek incelemelerde bulunduğunu vurgulayan Eskiçağ köyü sakinleri buna rağmen 15-20 gün arayla dinamitlerin patlamaya devam ettiğini ifade ettiler. Köy sakinleri doğadan malzeme alınırken ağaç katliamı yapıldığını iddia ederek “Türkiye’de ender rastlanan “şakayık” endemik bitkinin kökü kazınmak üzere, Patlayan dinamitler yüzünden evlerimizin duvarları çatlıyor” dediler. Dinamitlerin ne zaman patlatılacağı konusunda kendilerine herhangi bir bilginin verilmediğine dikkat çeken köylüler; “Dinamit patladığında burası resmen Suriye ya da Irak gibi oluyor. Çocuklarımız korkudan yatamaz, eve giremez oldular. Valiliğe konuyla ilgili bir şikâyet dilekçesi vermeyi düşünüyoruz” biçiminde konuştular.

 

“Her patlamada çatlaklar daha büyüyor”

 

Eskiçağ Köyü sakinleri  “Yıllar sonra onarımı gerçekleştirilen 600 yıllık Yıldırım Beyazıt Camisinin ve tarihi hamamın yıkılmasından korkuyoruz. Yine köyde mevcut bir türbenin de duvarlarında, evlerin çatılarında, zemininde çatlaklar oluşmuş durumda, her patlamada çatlaklar daha büyüyor “ dediler.

 

Eskiçağ Köylüleri konuyla ilgili olarak düşüncelerini şu şekilde ifade ettiler

 Selahattin-Aysel Bulut

Patlamalar olduğunda dışarı kaçıyoruz. Torunlarım teröristler geldi diyorlar. Merdivenler yerinden oynadı. Kaymakama dilekçe verdim ve Jandarmalar gelip evin duvarlarında oluşan çatlaklıkları çekti. Her patlamada depremi yaşıyoruz. Çocuklar yazın tatilde buraya gelip kalmak istiyorlar fakat bu patlamalar yüzünden, korkularından buradan kaçmak istiyorlar. Çok perişanız, evler yıkılacak sonumuz ne olacak bilmiyoruz.

 

Hacer Yıldırım

 Korkuyorum, evimde kalamıyorum. 82 yaşındayım nereye gideyim. Sahibimiz yok, kime gideceğiz, kime sesimizi duyuracağız.

Gülizar Başarır, Memnune Sezgin, Safiye Özdoğan

Evde ne varsa patlamalardan dolayı düşüyor, kırılıyor.

Yılmaz Aslanlı

Burası benim baba evim. Emekli tır şoförüyüm. Normalde Ankara’da ikamet ediyorum fakat yazları 4-5 ay gelip burada kalıyorum. Dinamit patlaması korkusundan çocuklarımı getiremiyorum. Derdimiz kimsenin ekmeğiyle oynamak değil. Attıkları dinamitler Yeniçağa’dan duyuluyor. Burada 50-100 yıllık evler var ve hepsi patlamalardan dolayı yıkılmaya yüz tuttu. Sesimizi duyan yok mu? Bu memleketin sahibi yok mu? Kaymakamlığa diğer arkadaşlarım gibi bende dilekçe verdim ve bekliyoruz. Burada şakayık adı verilen ve ender bulunan endemik bir bitki yetişiyordu. Hatta daha önce üniversiteden bir ekip gelip burada araştırma yapmıştı. Taş ocağı başladığından bu yana bu bitkiler kökleriyle birlikte yok oldu. Burada resmen doğa katliamı yapılıyor. Çalışma yapılan dağdan gelen su azalmaya başlamış ve hayrat denilen yerden akan suyun bitmek üzere olduğu ortada. Büyük iş makineleri ile çalışarak ormanları katlediyorlar. Ayrıca her 15-20 günde bir dinamit patlatıyorlar.

  

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2013, 20:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124