Eskiçağ köylüleri Haklı çıktı!

Eskiçağ Köyü sakinlerinin feryadı sonuç verdi. Köylüler yakınlarında faaliyet gösteren bir kalker ocağının inşaatlarda kullanılan taşları çıkarmak için patlattığı dinamitlerden rahatsız olduklarını vurgulayarak yetkilileri göreve çağırmışlardı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede kullanılan patlayıcı miktarının tehlikeli boyutlara ulaştığı bu yüzden ilgili firmaya idari yaptırım uygulandığı açıklandı.

Eskiçağ köylüleri Haklı çıktı!
 Bolu valiliğinden 1 Temmuz tarihinde yaptığımız  "Eskiçağ Köylüleri Cehennemi Yaşıyor" başlıklı haberimizle ilgili olarak açıklama yapıldı. Konunun incelendiğine dikkat çeken Bolu Valiliği konu ile ilgili olarak İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nden ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden bilgi istendiğine dikkat çekti. Bolu İl Özel İdaresi’nden gelen cevabi yazıda; Bolu ili, Yeniçağa İlçesi, Eskiçağ Köyü yakınında faaliyet gösteren kalker ocağı ruhsat sahasının 3213 sayılı Maden Kanununun 2. maddesine göre 2. grup bir maden olduğu ve ruhsatının İl Özel İdaresince değil, Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verildiği belirtildi. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen cevabi yazıda ise; Söz konusu tesiste Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü elemanlarınca inceleme yapıldığı,  yapılan incelemede tesisin faaliyette olduğu, tesiste kırma-eleme ve patlamalı ocak faaliyetinin yapıldığının tespit edildiği, Jandarma kontrolünde yapılan patlamalar ile ilgili tutanakların incelendiği, İlgili tutanaklara göre kullanılan patlayıcı miktarının Proje Tanıtım Dosyasında taahhüt eden miktardan fazla olduğunun tespit edildiği,  ilgili firmaya 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden idari yaptırım uygulandığı ifade edildi.

 

 

Haberin İçinden

 

Eskiçağ köylüleri inşaatlarda kullanılan taşları çıkarmak için patlatılan dinamitler, toz bulutları ve doğanın tahribatı hakkında kaymakamlığa ve jandarmaya şikâyette bulunmuşlardı. Jandarma’nın olay hakkında köye gelerek incelemelerde bulunduğunu vurgulayan Eskiçağ köyü sakinleri buna rağmen 15-20 gün arayla dinamitlerin patlamaya devam ettiğini ifade etmişlerdi. Köy sakinleri doğadan malzeme alınırken ağaç katliamı yapıldığını iddia ederek “Türkiye’de ender rastlanan “şakayık” endemik bitkinin kökü kazınmak üzere, Patlayan dinamitler yüzünden evlerimizin duvarları çatlıyor” demişlerdi. Dinamitlerin ne zaman patlatılacağı konusunda kendilerine herhangi bir bilginin verilmediğine dikkat çeken köylüler; “Dinamit patladığında burası resmen Suriye ya da Irak gibi oluyor. Çocuklarımız korkudan yatamaz, eve giremez oldular. Valiliğe konuyla ilgili bir şikâyet dilekçesi vermeyi düşünüyoruz” biçiminde konuşmuşlardı. 

Eskiçağ Köyü sakinleri  “Yıllar sonra onarımı gerçekleştirilen 600 yıllık Yıldırım Beyazıt Camisinin ve tarihi hamamın yıkılmasından korkuyoruz. Yine köyde mevcut bir türbenin de duvarlarında, evlerin çatılarında, zemininde çatlaklar oluşmuş durumda, her patlamada çatlaklar daha büyüyor “ demişlerdi.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2013, 22:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Yıkmış
Ahmet Yıkmış - 8 yıl Önce

yanilmiyorsam köyün adi eskiçağ değil, eskiçağa olmali.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124