Esnaf, çiftçi ve gençlere müjde

Hükümetin 2016 Eylem Planı kapsamında hayata geçirmeyi planladığı esnaf, gençlere yönelik faizsiz kredi ve çiftçilere de sera desteği sağlanmasına yönelik düzenlemeler bugün Resim Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Esnaf, çiftçi ve gençlere müjde
HABER MERKEZİ

Hükümetin 2016 Eylem Planı kapsamında bir haftada hayata geçirmeyi planladığı esnaf, çiftçi ve gençlere yönelik eylemlere ilişkin 4 kararname ve 1 yönetmelik, Resmi gazete'de yayımlandı. Bu 4 Kararname ve 1 yönetmeliğe göre, gençlere 100 bin, esnafa 30 bin liraya kadar faizsiz kredi ve çiftçilere sera desteği sağlanacak.

ESNAFA 30 BİN TL’YE KADAR FAİZ KREDİ

Bakanlar Kurulu kararına göre esnaf ve sanatkarların makine, ekipmân ve demirbaş alımları, işleri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 30 bin liraya kadar faizsiz kredi kullandırılabilecek. Ancak bu imkândan bakiyesi 1 Aralık 2015 tarihine devreden kredi borcu bulunanlar yararlanamayacak.

 

KOSGEB’DEN GENÇLERE 100 BİN TL’YE KADAR FAİZSİZ KREDİ

 

KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç, KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış genç girişimci esnaf ve sanâtkarlarına KOSGEB tarafından onaylanan projelerini bankaya sunmaları durumunda 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullandırılabilecek. Bu imkândan bakiyesi 1 Aralık 2015 tarihine devreden kredi borcu bulunanlar yararlanamayacak. Bu kapsamda da kredi kullanacakların hibe desteği kullanmadıklarına dair KOSGEB'den yazı getirmeleri zorunlu olacak.

 

ÇİFTÇİLERE SERA DESTEĞİ

 

Bakanlar Kurulu'nun, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Hakkında Kararı da yürürlüğe girdi. Buna göre, çiftçilere sera modernizasyonu kapsamında faizsiz 100 bin liraya kadar destek verilecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 19:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER