Esnaf gelirini ikiye katlayacak##hb_manset.gif

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İzzet Baysal caddesinin düzenlemesinin yılsonuna kadar tamamlanacağını söyleyerek; “Bu çalışmamız sayesinde İzzet Baysal Caddesi’nde önemli bir ekonomik canlılık yaşanacak...

Esnaf gelirini ikiye katlayacak##hb_manset.gif

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İzzet Baysal caddesinin düzenlemesinin yılsonuna kadar tamamlanacağını söyleyerek; “Bu çalışmamız sayesinde İzzet Baysal Caddesi’nde önemli bir ekonomik canlılık yaşanacak ve esnafımızın yüzü gülecektir.” Dedi.

. 
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, şehir merkezlerinin yaşam alanları oluşturulmasında en önemli yerler olduğunu ve bu amaçla İzzet Baysal Caddesi'nde yeni bir projeyle düzenleme yaptıklarını belirterek, İzzet Baysal Caddesi'nin bu düzenleme sayesinde alt yapı ve zamanla büyüyen trafik sorununun çözüleceğini bildirdi. İzzet Baysal Caddesi Projesi'nin, şehrin ruhu ve kimliğine uygun kültürel, sosyal, ekonomik ve rekreasyonel açılardan da ele alınarak çok yönlü oluşturulduğunu dile getiren Yılmaz, hava koşullarının durumuna göre Aralık 2012 tarihinde tamamlanması planlanan projenin maliyeti, 3 milyon 449 bin 22 TL olduğunu kaydetti. Projenin tamamlanmasının ardından caddenin Anıt Yüksek Kurulu'nun onayından geçen Kent Meydanı projesiyle birleştirileceğini belirten Yılmaz, İzzet Baysal Caddesi'nin Valilik binasından başlayarak Cumhuriyet Caddesi ile kesiştiği bölümü araç trafiğine kapatacaklarını, yaya trafiğine açık hale getirilecek caddede sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılacağını söyledi. 

 

ÖNCELİK ALTYAPIYA VERİLDİ

Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz çalışmalarla ilgili olarak ayrıntılı bilgiler verdi. Yılmaz” Öncelik Cadde altyapısına verilmiş ve Telekom,  kanalizasyon, temiz su, kullanma suyu, yağmur suyu, doğalgaz, elektrik altyapısı yenilenmiştir.  Çalışmalar sırasında cadde üzerindeki düzensiz ve geçiş güzergâhlarına engel oluşturan mevcut top akasya cinsi ağaçlar, köklerine zarar verilmeden yerlerinden sökülerek, Kuruçay Mahallesi’nde ve Karacasu yolu üzerindeki bisiklet yolu ile sanayi sitesi kenarında oluşturulan yeni yeşil alanlara dikilmiştir. Yaklaşık 900 metre uzunluğunda ve 34 bin 365 metrekarelik alanda yapılacak düzenleme ile tarihi ve kültürel yapıların çevresine granit ile karolaj çalışması yapılacak ve cadde zemininde değişik ölçülerde beton üzerine baskı desen ve doku çalışmasıyla farklı bir yapı oluşturulacaktır. Cadde’de baskı betonun kötü hava koşulları ve dış etkilerden korunması amacıyla yüzey sertleştirici uygulamalar yapılacak. Ayrıca yağmur suyu iki koldan toplanarak ana yağmur hattına bağlantısı yapılacaktır. Caddenin yeni şekli, yeşil ve su ile dokunacak ve Tabaklar Camii önünde, Cumhuriyet Caddesi ile İzzet Baysal Caddesi kesişme noktasında, bankalar ve belediye bölümünde ışıklı havuzlar yer alacaktır. Havuz kenarlarında yaklaşık 400 metrekare çim alan oluşturulacaktır. Havuz kenarlarına yeryüzünde sadece Bolu yöresinde bulunan endemik bitkiler dikilecek ve caddenin peyzaj planına uygun olarak belirlenen alanları mavi ladin, ıhlamur, çınar, kırmızı yapraklı akçaağaç, alacalı akçaağaç, süs elması, süs armudu ağaçlarla,  donatılacaktır.” Dedi.

 

BİNALARDA SAĞLIKLAŞTIRMA İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Peyzaj planlamasına göre çöp kovaları, oturma bankları ve dekoratif aydınlatma direklerinin de dikileceğini söyleyen Yılmaz; “ Cadde üzerindeki kamu ya da özel mülkiyete ait binaların dış cepheleri,  Bolu’nun ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin de izdüşümünü yansıtacak şekilde yeni bir çehreye kavuşturulacaktır.  Bolu’nun özgün mimari kimliği göz önüne alınarak oluşturulan proje kapsamında, binalarda sağlıklaştırma işlemleri gerçekleştirilecektir.” Şeklinde konuştu.

 

İZZET BAYSAL CADDESİ’NDE EKONOMİK CANLILIK YAŞANACAK

İzzet Baysal Caddesi’ndeki düzenleme çalışmalarının bitmesiyle beraber, projeleri tamamlanan ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayından geçen Kent Meydanı projesiyle birleştirildiğinde çok geniş bir sosyal alanın meydana geleceğinin de altını çizen başkan Yılmaz  İzzet Baysal Caddesi’nin Valilik Binası’ndan başlayarak Cumhuriyet Caddesi ile kesiştiği bölümü araç trafiğine kapatılarak, yaya trafiğine açık hale getirilecektir. Caddenin bu bölümünde sosyal ve kültürel etkinlikler yapılacaktır. İnsanların daha rahat dolaşabildikleri ve işlerini halledebildikleri geniş bir kaldırım haline gelecek yol, peyzaj düzenlemeleriyle ve güzel sokak ışıklarıyla Bolu’nun çehresini değiştirecek tanınırlığını artıracaktır. Halkımız araç trafiği olmadan dükkânları rahatlıkla dolaşarak alışverişlerini yapabilecekleri için cadde üzerindeki işyerlerinin ulaşılabilirliği artacaktır. Ayrıca cafe, restoran, lokanta sahibi esnafımız da açık alanlara masa koyma imkânına sahip olacaklardır. Bu çalışmamız sayesinde İzzet Baysal Caddesi’nde önemli bir ekonomik canlılık yaşanacak ve esnafımızın yüzü gülecektir.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128