EV HANIMLARI MESLEK SAHİBİ OLUYOR

Bolu Belediyesi’nin Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlediği "meslek edindirme kursları"na katılan ev hanımları, meslek sahibi olarak iş hayatına atılıyor.

EV HANIMLARI MESLEK SAHİBİ OLUYOR

HABER: Ceylan BEYKOZ

Bolu Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile 5 yıl önce açılan aşçılık ve pastacılık kurslarına kadınların ilgisi büyük. BOLMEK yemek eğitmeni Safiye Metin öncülüğünde yemek ve mutfak kültürüne yönelik teorik ve pratik eğitim alan kursiyerler, hünerlerini yaptıkları birbirinden lezzetli yemeklere yansıtırken adeta usta aşçılara taş çıkartıyor. Aldıkları eğitim ile yemek konusunda önemli püf noktaları öğrenen ve farklı lezzetleri keşfederek, önemli tarifler öğrenen kursiyerler, öğrendiklerini uygulamalı olarak hayata geçirme fırsatı da yakalıyorlar. Kurs süresi boyunca derslerde, bıçak kullanımı, doğrama teknikleri, mutfak düzeni, ara sıcak, çorba, zeytinyağlı, sıcak yemek ve pasta yapımı üzerine eğitim alan kursiyerler; masa düzeni, servis, sunum ve süsleme ile ilgili de pek çok bilgi ediniyor.

Mutfakta vakit geçirmekten zevk alan kursiyerler bir yandan hobi edindikleri alanda kendilerini geliştirirken diğer yandan da iş hayatları için fayda sağlayacak bir sertifikaya sahip oluyor.

 Bolulu ev hanımlarına yeni iş kapıları açmaya devam eden aşçı çıraklığı kursuna katılanlar 3 ay boyunca 278 saatlik bir eğitimden geçerek "çıraklık" belgesi almaya hak kazanıyor. İsteyenler 878 saat eğitim daha görerek "aşçı yardımcılığı" ve daha sonrasında ise "ustalık" belgeleri de alabiliyor. Bu belgeleri almaya hak kazanan kursiyerler, daha sonra büyük otel ve işletmelerin mutfaklarında çalışma fırsatı yakalıyor.

SİPARİŞLE YEMEK DE YAPILIYOR

Açılan kurslar sadece kursiyerlere değil, vakti olmadığı için evlerinde yemek yapamayan diğer kadınlara büyük avantaj sağlıyor. Eğitimlerde yapılan pasta, börek ve diğer yemekler sipariş usulü ile satılarak, vakti olmayan hanımların özel gün ve davetlerinde sofralardaki yerini alıyor.

BAŞKAN YILMAZ KURSU ZİYARET ETTİ

Kursların açılmasında aslan payı olan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, aşçılık ve pastacılık kursu öğretmeni Safiye Metin’in öncülüğündeki kursiyerlerin daveti üzerine kursu ziyaret etti. Bir nevi "teşekkür yemeği" olan davette Başkan Yılmaz’a İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Kundakçı, Halk Eğitim Müdürü Mehmet Bayır, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert eşlik etti.

İkram öncesi kursiyerlerle sohbet eden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 25 kursiyerin eğitim aldığı kurs hakkında, kurs öğretmeni Safiye Metin’den bilgiler aldı. Yılmaz ve beraberindekiler, daha sonra yemeğe geçerek, Bolu Belediyesi’nin Bebek Meyve Ormanı’nda yetiştirilen organik meyve ve sebzelerin kullanılarak pişirildiği yemeklerden tattı.

“KURSLAR İSTEK OLDUKÇA DEVAM EDECEKTİR”

Kursiyerlerin hazırladığı yemekleri çok beğenen Başkan Yılmaz, emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu tür meslek edindirme kursları halkımızın istekleri doğrultusunda devam edecektir” diye konuştu. Aşçılık ve pastacılık kursu öğretmeni Safiye Metin de meslek edindirme kurslarının açılmasına destek vererek kadınların iş hayatına girmelerine katkı sağlamasından dolayı Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a teşekkürlerini sundu.

Kurs sayesinde aşçılık becerileri noktasında kendilerini geliştirmenin sevincini yaşadıklarımı belirten kursiyerler; yemek yapmanın, sunmanın kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti. Açılan kurslarda bilmedikleri birçok yemek çeşidini öğrendiklerini ve yeni yeni bilgiler edindiklerini belirten geleceğin aşçı adayları, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a ve kursun açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2016, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER