Evcil istifaları değerlendirdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bolu İl Başkanı Adem Evcil, ülke gündemini gazetemize değerlendirdi. Evcil, FETÖ için sosyete umresine dikkat çekti.

Evcil istifaları değerlendirdi
Özel Haber: Semih BAYKAL 
MHP Bolu İl Başkanı Adem Evcil, ülke gündemine dair gazetemize açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Düzce ve İstanbul Belediye Başkanlarının istifasını değerlendiren Evcil, FETÖ için sosyete umresine dikkat çekerek; “15 Temmuz Hain Darbe girişimi sonrası hükümet partisinin kendi içinde bir temizlik yapması gerekiyordu. Bunu iki şekilde ele almak lazım. İstifa tek taraflı bir hizmettir. Dolayısı ile tek başına istifa mı etti istifa mı ettirildi? Eğer ettirildilerse de hükümet en yakın zamanda neden ettirildiklerine dair açıklama yapacaktır. Yok tek başına ettiyse de bunlar kendi iç meseleleri bizi ilgilendirmez. Fakat vatandaşlarımız bu durumlardan ciddi anlamda bunalmış durumda.  Yani birçok alt tabakadan insan cezaevinde iken iş adamı bazında baktığınızda konu öyle değil. İş adamları hala serbest. Parasal anlamda güçlü olmanız gerekiyor ki yardım edebilesiniz. En büyük yardımı da kazanan yapar. Son günlerde de çok dillendirildi. Meşhur sosyete umresi olarak adlandırılan, kimler gitmiş, kimler aracılığı ile gitmiş. Bunların hepsinin bir süzgeçten geçmesi gerekiyor. Düzce Belediye Başkanı zaten heykel ve makam aracı ile gündeme gelerek ün kazandı. Biz şunu görüyoruz ki AK Parti temizliğe başladı. Düzce’de yüzde 80 – 85 oy alan bir başkanı bile görevden alıyorlarsa bu başladı demektir. İstanbul örneğinde de bunu çok net görüyoruz. Kadrolar yenileniyor. Biz il kongrelerimizi bitiriyoruz. Yepyeni bir yönetim ile siyaset yapan tek parti şu anda biziz. Bu noktada Allah yardımcıları olsun. Zorlu bir süreçten geçiyoruz ve kendi iç meseleleri olduğu için bu konu hakkında da çok konuşmak istemiyorum” ifadelerini kullandı.
“KOLUNDAN ALSAN NE YAZAR GÖNÜLDEN ALAMADIKTAN SONRA”
Evcil, açıklamasının devamında HDP’li bir milletvekilinin talebi üzerine Türk Özel Kuvvetlerinden kaldırılan Göktürkçe Türk yazısı hakkında konuşarak; “Bunu şöyle değerlendirmek lazım. Bizim bir sözümüz vardır ‘Her Türk asker doğar’. Binlerce yıllardır şehitler veriyoruz. Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir ve bu asker Türk askeridir. Göktürkçe ‘Türk’ yazmasından rahatsız olanın kendi meşrebine bakması gerekmektedir. Kim yasakladı bunu derseniz, halk ve asker arasında konuşulan mezhep ve personel genel müdürünün bunu yasakladığı söyleniyor. Bir şekli ile Ankara kulislerinde farklı politikalar geliştirdikleri konuşuluyor. Türk askerine Türk’ü nasıl yasaklayacaksın? Tuttun kolundan üniformasından aldığın yazıyı gönüllerinden Türklüğü nasıl alacaksın? Çok yersiz ve askerimizin motivasyonunu düşürecek bir uygulamadır. 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nin sonrasında Türkiye’nin en çok yıpratılan kurumu Türk Silahlı Kuvvetlidir. Daha öncede bunu defalarca kez dile getirdik. Hainlik insanların üniformasında değil kanındadır. Dolayısı ile bu şerefli ve şanlı üniformayı giymek için binlerce gencimiz adeta sıra beklemektedir. Hal böyleyken kolundan alsan ne yazar gönülden alamadıktan sonra. O sebeple bir an önce bu yanlıştan dönülmesi gerekmektedir. Liyakat sahibi isimlerin ise bir an önce orduda hak ettiği yere gelmesi gerekmektedir. Çünkü göz bebeğimiz olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin daha fazla yıpratılmasına izin vermemeliyiz” dedi.
“ÇOK STRATEJİK HATALAR YAPTIK”
Evcil, son olarak hükümetin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Barzani için yanıldık sözünü değerlendirerek, dış siyasette çok stratejik hatalar yapıldığını belirtti. Evcil şu şekilde konuştu; “Öncelikle Kerkük meselesi bizim kırmızı çizgimizdir. Ankara ve Lozan Antlaşması’nın gereği nasıl Hatay ve Kuzey Kıbrıs topraklarımıza katıldıysa, Batum, Musul ve Kerkük içinde bu geçerlidir. Ankara ve Lozan elde ettiğimiz hakların bir an önce yerine getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanı’nın bir çok terör örgütü ile alakalı yaptığı açıklamalar mevcudunuzdur. FETÖ ile alakalı kandırıldık, PKK ile benzer açıklamaları gündem de yer bulmuştur. Açıkçası Barzani hakkında yaptığı açıklamaya da şaşırmadık. Kendi kongrelerine Barzani’yi davet ettiler ve burada ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ sloganları atıldı. O dönem içerisinde bu sloganlardan rahatsız olan tek siyasi parti bizdik. Çünkü Barzani’nin ve atalarının yaptıkları da belli. Türkiye’nin bu adamlarla gurur duyması için tek bir neden bile yoktur. Neden gurur duysun ki? Dünya dış siyasetinde çok stratejik hatalar yaptık. Bunlardan bir tanesi Süleyman Şah Türbesi’nin kaçırılması. Kobani bölgesinde peşmergelerin geçmesi ve lahmacun paralarının bizim ülkemizin ödemesi kadar abes bir durum söz konusu değildi. Dolayısı ile bir şekli ile çözüm süreci adı altında kendilerine bir muhatap bulan terör örgütleri bu sefer Barzani aracılığı ile Türkiye düşmanlığı yapıyorlar. Sınırlarımızda her zaman tek parçalı bir devletin olması çok parçalı terör örgütlerinin olmasından iyidir. Sınırlarımızda küresel bir savaş olduğunu 7 yaşındaki çocuk bile söyleyecek aşamadadır. Artık bu iş Suriye’den, Irak’tan çıkarak Rusya, Amerika gibi ciddi ülkelerin denge savaşı haline gelmiştir. En büyük temennimiz gerekenin bir an önce yapılmasıdır. En acı olan kandırılmak değil, sürekli kandırılanlar tarafından yönetilmektir. Milli birliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Devlet aklı bizim aklımızdan çok daha üstündür. Geliştireceği stratejileri bizden çok daha iyi biliyordur. Devletimizin doğru bir refleks göstereceğinden eminiz. Orada borsa gibi sürekli değişen dengeler vardır. Devletlerinde dostları değil çıkarları vardır. Devletimizin de çıkarları doğrultusunda hareket etmeleri hükümetten en büyük beklentimiz.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128