Eylem yaptılar maaşları kaptılar

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesinde taşeron firmada çalışan yaklaşık 70-80 personel dün sabah yaklaşık 2 saat süren eylemin ardından akşam üstü maaşlarına kavuştular. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan SES Bolu Şube Eşbaşkanı Özkan Üstün, “ Tıp fakültesindeki taşeron firmada çalışan sağlık emekçileri maaşları zamanında ve tam yatmadığı için70-80 kişinin katılımıyla iş bırakma eylemi gerçekleştirmişlerdir. SES Bolu Şubesi olarak taşeron firmadaki sağlık emekçilerinin gerçekleştirdiği haklı ve meşru bu eylemi sonuna kadar desteklemekteyiz. Bu eylem emekçilerin işine, aşına ve insan onuruna sahip çıkma adına büyük bir mücadele örneğidir. Arkadaşlarımızın yapmış olduğu 2 saatlik eylemin ardından maaşlarını alması ise bizim için sevindiricidir. Demek ki eylem yapmadan maaşların alınmayacağını bir kez daha anladık” diye konuştu.

Eylem yaptılar maaşları kaptılar
Haber: Kasım ŞAHİN

SES Bolu Şubesi Eşbaşkanı Özkan Üstün, konu hakkında şunları söyled; “ Taşeron firmada çalışan sağlık emekçileri  açlık sınırının altındaki maaşlarıyla geçinebilmek için büyük bir hayat kavgası vermektedir. Buda yetmezmiş gibi maaşları zamanında ve tam yatmamaktadır. İş bırakmak için bundan daha haklı bir neden var mıdır?  Biz SES BOLU ŞUBESİ olarak muhatabın asıl işveren olan hastane yönetimi olduğunu biliyoruz. Bu yüzden hastane yönetimini  taşeron firmadaki sağlık emekçilerinin sorununu acil olarak çözmesini bekliyoruz.  Aldığımız bilgilere göre kamu hastane birliğindeki veri hazırlama elemanlarının da maaşlarının tam ve zamanında ödenmesinde sorunlar yaşandığı ve en son bu ay yine maaş ödemelerinde problemler yaşandığı söylenmektedir. Hastanelerde bu işleri takip eden kurullar olduğu ve kurulların böyle sorunlara karşı ne yaptığını merak etmekteyiz.  Bugüne kadar SES BOLU ŞUBESİ olarak taşeron sisteminin kaldırılması ve emekçilerin  insan onuruna yakışır bir şekilde güvenceli çalışması için defalarca eylemler gerçekleştirdik. Çünkü taşeron ve güvencesiz çalışma demek  ölüm demektir. Yani SOMA demek ERMENEK  demektir. Tam anlamıyla kölelik demektir” dedi.

Üstün açıklamasını şöyle tamamladı; “ Biz taşeron sisteminin kaldırılması için eylemler  gerçekleştiriken, siyasi iktidar emekçilerin sesine kulak vermek yerine ulusal ve uluslararası sermayenin taşeronluğunu yapmaktadır. Sermayeyi mutlu edebilmek için Türkiye’de taşeron sisteminin yaygınlaştırılması adına yeni adımlar atmaya çalışmaktadır. En son 112’lerde ambulanslardaki sürücüleri taşeron üzerinden almak için düzenleme yapmaya çalışmaktadır. Yasalarda asıl işte taşeron kullanmak yasak olmasına rağmen siyasi iktidar ayak oyunlarıyla bu asıl işte de taşeron çalıştırabilmenin önüne açmaya çalışmaktadır. Çünkü gücünü emekçiden değil sermayeden alanlar sermayenin isteklerini yerine getirmek zorundadır.    SES BOLU ŞUBESİ olarak taşeron sisteminin yaygınlaştırılması uygulamalarına ve mevcut taşeron sisteminin ortadan kaldırılıp güvenceli çalışmanın esas  çalışma biçimi olması için mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz. Maaşlarını alamadıklarından dolayı taşeron firmayı şikayet etmek amacıyla hastane önünde eylem yapan arkadaşlarımız akşam üstü maaşlarını alması bizleri sevindirdi. Demek ki eylem yapmanın büyük gücü varmış. Bundan sonra hak alınıncaya kadar eyleme devam” diye konuştu.

 

                                              

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2015, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128