F tipi mahkumundan mektup

Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz kurumunda Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla tutuklulara hücre cezası verildiği iddiaları ortaya atıldı. İddia bir mahkumun gazetelere yolladığı mektupla ortaya çıktı.

F tipi mahkumundan mektup

HABER: AYSUN BEYKOZ

Bolu F Tipi Cezaevinden gazetelere mektup gönderen Volkan Pamuk, temmuz ayında yaşadıkları olumsuzlukları anlattı. Pamuk, aylık olarak çıkardıkları Avyaz isimli kültür-sanat dergisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve görevli memura hakaret ettikleri gerekçesiyle 5 mahpusa hücre cezası verildiğini iddia etti. Bolu F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Volkan Pamuk gazetelere yazdığı mektupta OHAL’in 19 Temmuz’da kaldırılmasına rağmen hapishanedeki OHAL uygulamalarının devam ettiğini söyledi. Pamuk, kitap-yayın haklarının kısıtlandığını, 5 kitaptan ve 5 dergiden fazlasının yasak olduğunu, ayda bir olan açık görüş hakkının iki ayda bir yapıldığını anlattı. Pamuk, telefonla konuşmaya da kısıtlama getirildiğini belirterek, 10 kişi ile sohbet etme haklarının ise beşer kişilik iki grup şeklinde yapıldığını kaydetti.

TEK BAŞINA TUTULUYOR

Pamuk, arkadaşlarından Yaşar Yün’ün ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olmadığı halde 2 yıldır tekli hücrede tutulduğunu, 5 Temmuz’da muayene olmak istemesine rağmen hücre cezasının infazı için zorla revire götürüldüğünü, hücreye getirilirken çeşitli işkencelere maruz kaldığını ve işkence sonucunda kaburgasından beline kadar morluklar oluştuğunu anlattı. Pamuk, Duran Kıvanç ile birlikte 9 Temmuz’dan itibaren haftada iki defa revir dilekçesi verdiklerini fakat üç hafta boyunca tedavi olamadıklarını, konuyla ilgili Adalet Bakanlığı ve savcılığa 23 Temmuz’da yaptıkları suç duyurusu dilekçelerinin kaybedilerek işleme konulmadığını söyledi.

CUMHURBAŞKANINA HAKARET

Pamuk, aylık olarak çıkardıkları Avyaz isimli kültür-sanat dergisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve görevli memura hakaret ettikleri gerekçesiyle, Candaş Katlatif Mollaahmetoğlu, Ayberk Demirdöğen, Veysel Şahin, Emrah Yayla ve kendisine 10’ar gün hücre cezası verildiğini söyledi. Pamuk, yine aynı gerekçeyle Metin Yavuz’a 2 ay etkinliklerden men, Veysel Şahin’e mektup yasağı, Candaş Kat ve Emrah Yayla’ya 2 ay görüş yasağı, Ayberk Demirdöğen’e 1 ay görüş cezası verildiğini anlattı. Pamuk, infaz hakimliğinin disiplin cezalarını usulsüz şekilde düzenleyip onayladığını iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER