Fabrika Batıyor, Bolu Seyrediyor

Kıbrıscık’ta yaklaşık 5 yıl önce 2009 yılında büyük umutlarla KIBELA adında 93 ortakla kooperatif kuruldu. Proje bedeli 4 milyon 500 yüz bin lira olan kooperatif çevreyi kirleten kanatlı sektör atıklarının işlenerek ekonomiye katarak gübre olmasını amaçlıyordu. 3 milyon 500 yüz bin lira kredi alarak yapımına başlayan kooperatifin fabrikasının % 25 öz kaynakla açılışı Nisan 2011 de gerçekleşti. Ancak şu günlerde sahipsizlikten, kredi alamamaktan, Pazar bulamamaktan ve öyle şaşırtıcı şeyler yaşanıyor ki fabrika batma noktasına gelirken Bolu haklıda bu dev yatırımın batışını seyreder gibi.

 Fabrika Batıyor, Bolu Seyrediyor

Ankara Üniversitesinden profesörlerle çalışmalara başlayan kooperatif, kısa sürede Türkiye’nin % 72 organik gübresini üretmeyi başarırken, % 72 organik olarak Türkiye’nin en organik gübresi oldu. Kuruluşunda Tarım Bakanlığı fon destekli kurulan fabrikada yaklaşık 20 kişi istihdam edildi. Aradan geçen 4 yılsonunda fabrika istediği pazarı yaratamayınca durumu kötü olmaya başladı. İşçi istihdamı düşen, öz sermayesi kaybolan fabrikada üye sayısı 93 den 70’e indi. Türkiye Tarım Kredi Merkez Birliğiyle anlaşma imzalayan yönetim Kurulu Başkanı Ünal Çetin konu hakkında şu açıklamayı yaptı. Çetin, Türkiye’nin en organik gübresini üretiyoruz. Pazara girme sıkıntımız var. Haliyle almış olduğumuz kredinin geri ödemeleri de kapıya dayanınca içinden çıkılmaz oldu. Şu an elimizde 600 ton gübremiz mevcut. Fabrikamızın normale dönmesi için günlük 20-25 ton üretim yapmalıyız. Bunun içinde 3.500 liraya ihtiyacımız var. Eskiden Tarım Bakanlığı doğrudan ipotek karşılığı destek veriyordu. Şimdi ise bu desteği Ziraat Bankası üzerinden yapıyor. Ziraat Bankası destek vermek için de bir iki ipotek istiyor. Bizim üyelerimizin malları ipotekli. Birde zamanında borcumuzu ödemediğimiz 4 senedimiz olduğundan, kredi alamıyoruz. Bu durumu ilçemizi ziyaret sırasında fabrikamızı da gezen Valimiz Sayın Ahmet Zahteroğulları’na anlattım. Sonrasında Bolu’ya gelerek konu hakkında Sayın Valimize geniş bilgi verdim. Kendisi yakın ilgi gösterdi ve elinden geleni yapacağını söyledi. Kısa süre sonra da, Avusturya’dan bir ekip gelerek teknolojiyi görerek fabrikamızı gezdiler. Yaptığımız işin doğru olduğunu, elektrik üretmek yerine bu çalışmanın hem doğa hemde üretim anlamında daha rantabl olduğunu söylediler. Dünya doğayı korumak adına çok çeşitli yatırımlar yaparken, biz hazır elimizdeki fabrikayı kullanamıyoruz. Böyle giderse işimiz zor” dedi.

Başkan Ünal Çetin’in Ticaret Odası Başkanı Türker Ateş’e gidip yardım istediği de ayrı bir gerçek. Bilindiği üzerine Bolu’nun dört bir tarafında kümesler var ve bu kümeslerden çıkan tavuk atıkları doğaya bırakılıyor. Tavuk atıklarının atıldığı tarlalar, atıklardaki fazla asitten dolayı bir süre sonra tarlayı yakıyor ve ürünün yetişmemesine neden oluyor. Böylesi doğaya faydalı bir fabrika göz göre göre kapanırken, Bolu’da ki bürokrat ve siyasilerin olayı kulak arkası etmelerine anlam vermek mümkün değil. Gazetemiz aracılığıyla bürokrat, siyasetçi ve sivil toplum örgütlerini göreve davet ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2014, 18:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet HACIALİOĞLU
Ahmet HACIALİOĞLU - 6 yıl Önce

fabrikanın bu hale gelmesinde tarım il müdürlüğü neresindedir. bu konu ciddi bir şekilde araştırılmalıdır. sorumlular en ağır bir şekilde cezalandırılmalıdır. aksi taktirde sonu yeniçağa hamzabey köyü kooperatifi gibi olacaktır. benden söylemesi.

sadıramen
sadıramen - 6 yıl Önce

kıbrıscık seçimlerde chp yi seçti iktidar oradaki yatırımları bu yüzden batırır ceza olarak

ibo ozturk
ibo ozturk - 6 yıl Önce

bu haber ulusal basina aktarilmali hem de acilen, cevre bakanligiyla iletisime gecilmeli

Osm bln
Osm bln - 6 yıl Önce

arkadasim ne cezasi sacmasalak cahil cahil konusma adamlar pazar bulamiyor okadar cok biliyorsaniz pazar bulsaniza oturdugunuz yerden yorum yapmasi bilmis bilmis konusmqk kolay kibriscigi zaten sizin gibi insanlar bu duruma getirdi geri kaldi sanki iktidar varken durmu cok iyiydi bi bok bilmiyorsunuz konusiyorsunuz

SIRADAKİ HABER

banner128