Fatih Metin öyle sinirlendi ki; “Moodys al sana kapak” dedi

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, TSO tarafından düzenlenen, Ekonomi Bakanlığı İhracat Destekleri Seminerin de, Türkiye’nin kredi notunu düşüren ve bu konuda açıklama yapan MOODYS, Kredi Değerlendirme Kuruluşu’na öyle bir sinirlendi ki. Önce öfkesini yumruklarını sıkarak almaya çalışan Bakan Yardımcısı Metin, daha sonra MOODYS’a “Sen kimsin” diye seslendikten sonra; “Al sana kapak” dedi.

Fatih Metin öyle sinirlendi ki; “Moodys al sana kapak” dedi

HABER: KASIM ŞAHİN

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin katıldığı seminerde, hem PKK, DEAŞ hem de FETÖ Konusunda açıklamalarda bulunurken en çok da Kredi Değerlendirme Kuruluşu olan MOODYS’e büyük eleştiride bulundu. Bakan yardımcısı Metin şunları söyledi; “PKK ile FETÖ ile DEAŞ’la olan mücadelemiz kararlılıkla, kuvvetli  bir şekilde ama başarılı devam ediyor ama tabi işin ekonomik boyutu da var, işte bir takım dünyadaki değerlendirme kuruluşları vasıtasıyla ülkemiz üzerindeki ekonomik terör saldırısında da başarılı olamadılar çünkü o değerlendirme kuruluşlarının beyannamelerinin hiçbiri gerçeği yansıtmıyordu. Samimiyetsizdi. Rakamlar ortada. Moodys bir hafta önce diyor ki Türkiye 15 Temmuz saldırısının etkilerinden kurtulmuştur diyor bir hafta sonra kalkıp diyor ki Türkiye’ye yatırım yapılamaz seviyesinde diye kendince bir değerlendirmede bulunuyor. Moodys’in Haddi ne midir Türkiye’nin ne konuda neyi başarıp başarmadığı? Rakamlar ortada. Bakın Türkiye 27 çeyrekte büyüyen bir ülke. Değerli genç arkadaşlarım sizler bizim milletimizin evladısınız, değerli valim bütün konuşmasında sizin öneminize vurgu yaptı. Neden? Çünkü sizler bizim geleceğimizsiniz. Salonda da gençlerimizin sayısını çok görüyorum. Sizlere söylüyorum. Geleceğe güvenle bakmamız gerektiğini söyleyecek ifade ettiğim rakamlar var ortada. Bakın Türkiye 27 çeyrekte büyüyen bir ülke ve bizim büyüme performansımız ortalama %4 bakın bugün Avrupa birliğine üye ülkelerin ortalaması %2 OECD ülkeler dediğimiz dünya ülkelerinin de ortalaması % 2 Türkiye’nin %4.

Al sana Moodys ikinci kapak. Ya diyorsun ki Türkiye yatırımda sıkıntılı hale geldi. Sana rakamlarla cevap verelim. Bakınız 2002 yılına kadar Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı sermaye miktarı 15 milyar dolar. Peki, 2002’den bu yana 14 yılda gösterdiğimiz performansa bakın. Bu ülkeye siyasi istikrarının ne fayda getirdiğini sizlere ifade ediyorum. 14 yılda Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı sermaye miktarı sıcak para hariç direk yatırım, buraya yapılan ülkeye yapılan yatırım 170 milyar dolar. 15 milyar dolar nere 170 milyar dolar nere? 2015 yılını biz 16 milyar 600 milyon dolar rakamla kapattık. Yani bizim Cumhuriyet tarihinde gösterdiğimiz performansı hamd olsun bu ülke bu hükümet döneminde yılda gösteriyor.  Dolayısıyla bu hükümet nasıl gösteriyor bu performansı? İstikrar sayesinde, özel sektör sayesinde reel sektör sayesinde gösteriyor. Sizin girişimde bulunduğunuz, müteşebbisler olduğunuz üretime kattığınız, üretim konusunda gösterdiğiniz fedakârlık, cesaret bu ülkeyi yürütüyor. Yürüttükçe de yabancı sermaye büyüyor ve size soruyorum. Tabi gençlerimiz ileriki dönemlerde kazandıkları zaman görecekler ama çok değerli iş adamlarımız var. Ya size soruyorum. Para güvensiz yerde durur mu? Yani sizin paranız var, bir yere yatırım yapacaksınız. Paranızı ne olduğunu bilmediğiniz bir piyasaya yatırır mıydınız? Geleceğini görmediğiniz bir piyasaya yatırır mısınız? Yatırmazsınız tabi ki.  Dedim ki siz bu 300 milyon dolarlı yatırımı Moodys’e mi sordunuz da yaptınız veya başka bir değerlendirme kuruluşuna göre mi yaptınız? O da dedi ki Amerika dışında tek üretim merkezi Türkiye var ve biz buna göre yatırım yapmayız biz piyasa gerçeklerine bakarız. Biz daha uzun vadeli bakar, yatırırız” dedi.

MİLLETİMİZİN KARŞISINDA SAYGIYLA EĞİLİYORUM

15 Temmuz da çok büyük bir badire atlattık. 15 Temmuz da bir terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Bu büyük terör saldırısına karşıda milletimiz demokrasisine hukukun üstünlüğüne inanarak hukukun üstünlüğünü tesis etmek anlamında Türkiye de var olan demokratik ve hukuk düzenini korumak anlamında ne yaptı? Meydanlara indi, sokaklara caddelere indi, uçakların helikopterlerin mermileri, füzeleri altında dimdik yürüdü.  Tankın önüne çıktı, durdurdu. Ve Hamd olsun ulusal şairimiz milli marşımızın şairi rahmetli Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi, istiklal marşında dediği gibi “siper et gövdeni dursun bu hayâsızca akın”  ve bu millet siper etti gövdesini bu hayâsızca akını durdurdu. Ve hamd olsun bütün dünyaya örnek olan bir demokratik tablo ortaya koydu. Tabi ki bu hiç kolay bir hadise değil. Hepimiz yaşadık. Ben şehitlerimizin, gazilerimizin şahsında bütün milletimizin karşısında saygıyla eğiliyorum. Şehitlerimize Allahtan bir kez daha rahmet diliyor ve gazilerimize acil şifalar diliyorum ve Bolulu hemşerilerimizi bir kez daha tebrik ediyorum. Ben de Boluluyum. Bolulular 15 Temmuz’dan sonra günlerce meydanları terk etmediler, sabahlara kadar demokrasi nöbetini tuttular ve tutmaya devam ediyorlar. Dolayısıyla hem hemşerilerimi hem Türk milletimizi tekrar tekrar bu milletin bir evladı olarak, bu milletin bir evladı olarak bir sorumluluk makamında bir kişi olarak şükranlarımı arz ediyorum, saygılarımı sunuyorum.

15 Temmuz’dan sonra ne oldu? Sanki hiç böyle bir terör saldırısı olmamış gibi yani biliyorsunuz 12 saatte milletimiz olaya el koydu, 12 saatte bastırdı. Sanki hiç böyle bir terör saldırısıyla karşı karşıya kalmamış gibi bütün dünya ne olduğunu anlayamadan bütün milletimizin kucakladığı ekonominin içinde yer alan bütün dinamikler çalıştı. Ekonominin bütün dinamiklerinin hiçbir şey olmamış gibi cumartesi sabahından itibaren pazartesi de resmi günde de tüm piyasaların her türlü çalıştığı çok güzel bir dönem başladı. Bu dünyanın hiçbir tarafında olabilecek bir hadise değildir. Ne o engellenen dünyanın hiçbir tarafında olabilecek bir hadise değildir ne de o engellemeden sonra öyle bir eylemden sonra öyle bir saldırıdan sonra dünyanın hiçbir ekonomisi yine mümkün değil ortaya koyamaz. Net ortada ama görüyorsunuz çok bu noktada hırslıyız tabi ki. Bunu da kullanmak zorundayım. Bu kötü niyetli dost bildiğimiz yapılar FETÖ gibi maşaları kullanarak PKK gibi DEAŞ gibi maşaları kullanarak ülkemiz üzerindeki bu terör saldırısının yanı sıra ekonomik saldırıya da geçtiler. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2016, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128