Ferit Atalay bir kez daha varım dedi

11 Ekim 2014 tarihinde yapılacak olan Bolu barosu seçimlerine az bir süre kala şu an ki Baro Başkanı Ferit Atalay bir kez daha varım diyerek başkanlık adaylığını deklere etti. Kulislerde adaylık için Bülent Arslan, Sinan Barut ve Çoşkun selen’in isimleri de geçmeye başladı. Atalay seçimler öncesi Bolu Olay Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada, “Bolu barosunun başlangıçtan itibaren geleneksel olarak çok siyasi çekişmelerin olmadığı neredeyse bütün grupların, bütün düşüncelerin serbestçe temsil edildiği bir seçim anlayışı vardır” diye konuştu.

Ferit Atalay bir kez daha varım dedi
Haber: Kasım ŞAHİN – Volkan YILMAZ

Bolu baro Başkanlığına tekrar aday olduğunu ilk kez Bolu Olay Gazetesine açıklayan Ferit Atalay, yaptığımız söyleşide şunları açıkladı: “11 Ekim’de yapılacak olan baro başkanlığı seçimlerine yeniden aday olmaya karar verdik ve başkan adaylığımızı deklare ettik. Bu dönem de seçilirsem eğer ikinci dönemim olacaktır. Bolu Barosunun başlangıçtan itibaren geleneksel olarak çok siyasi çekişmelerin olmadığı neredeyse bütün grupların, bütün düşüncelerin serbestçe temsil edildiği bir seçim anlayışı vardır. Biz küçük olmaktan çıktık artık orta ölçekli bir baro haline dönüşüyoruz. Mevcudumuz gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de hukuk ciddi sorunlarla uğraşıyor ve ciddi yaralar almış vaziyettedir. Bu boğuşmanın içerisinde elbette en büyük düzeltici, yol gösterici olan savunma müessesidir. Bu müesseseyi ayakta tutmak için sağlıklı bir seçim geçirerek sağlıklı bir yönetim oluşturmak amacındayız. Bu nedenle bir kez daha aday oldum ve adaylığımı deklare etmiş bulunmaktayım” dedi.

159 ÜYE OY KULLANACAK

Üye sayımız her geçen gün artmaktadır. Şu anda mevcut oy kullanacak üye sayımız 159’dur. Ayrıca stajyerlerimiz de var fakat onlar oy kullanamıyorlar. Geçtiğimiz dönemde bu sayı 130’lar civarında idi. 2 senede yaklaşık 30 kişi eklendi ve her geçen gün hızla artmaya devam ediyor.

KIRICI BİR SEÇİM OLMAYACAKTIR

Şu anda benden başka kendini deklare eden bir aday olduğunu duymadım. Aday olsa bile hiçbir zaman kırıcı bir seçim süreci olmadı, son derece uzlaşı içinde devam eden seçimler olduğu gibi bu seçiminde o şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Nitekim hukukun çok sesliliği gereği her türlü siyasal düşünceye, her türlü farklı düşünceye sahip arkadaşlarımızın aramızda olduğu ve olmasının gerektiği kanaatindeyim. Ama bunlar seçimler bittikten sonra faaliyetlerimize yansımıyor. Nitekim şu anda halen görevde bulunan yönetime baktığımızda çoğulcu bir anlayışın egemen olduğunu görüyorsunuz. Aynı anlayışın yeni dönemde de egemen olacağını düşünüyorum. Yani biz illa bir öngörüye veya siyasi bir düşünceye göre seçim yapmıyoruz. Genel olarak Bolu Barosunun yapısı oluşurken gerçekten hukuka inanan, hukuka gönül veren, bilime inanan, adalete inanan insanlardan bir seçim yapıyoruz. Bizim için insanların kendi kişisel kimliklerini ön plana çıkarmak değil ortak yanlarımızı ön plana çıkarmak her zaman iyi olmuştur. Bu seçiminde böyle olacağını ve kırıcı bir seçim olmayacağını düşünüyorum.

VEFAT EDENLERİ VE HALEN HAYATTA OLAN DEĞERLİ AVUKATLARIMIZI UNUTMAYACAGIZ

Bizim baro evimiz vardı. Bu baro evimiz alındığında efsane başkanlarımızdan Yener Bandakçıoğlu’nun ismini vermiştik ve halen o ismi muhafaza ediyoruz. Eğer seçilirsek önümüzdeki dönemde projelerimizin başında yeni bir baro binası yapmak veya mevcut binaya çok ciddi bir restorasyon yapmak vardır. Bu konuda Türkiye Barolar Birliğinden gerekli yardımı ve desteği almış bulunmaktayız. Yönetim kurulunun kararına göre muhtemelen o bina yine Yener ağabeyimizin adını taşıyacaktır. Benden önce bu görevi en iyi şekilde yerine getiren ve benim görevim zamanında vefat eden değerli büyüğümüz Gazanfer Beyin de adını yaşatacağız. Yaşatmak için de bina da bulunan eğitim salonları veya toplantı salonlarından birine de adını vererek yaşatmayı düşünüyoruz. Ama öncelikle kendi hizmet binamızı yapmamız lazım.

MİLLETVEKİLLERİNİ GÖREVE ÇAĞIRDI

Ben göreve geldiğimden beri ne iş yaptınız diye sorarsanız en ciddi çalışmam adliye binası içindir. Adliye binası için belediyeyle yer konusunda çok ciddi problemlerimiz oldu. Bundan yaklaşık bir buçuk yıl evvel bu problemlerin çözümü için çok ciddi yol kat edildi. Sonuç olarak eski garajlar diye tabir edilen Gölyüzü Mahallesinde bulunan alan bize tahsis edildi. Tabi tahsis edilmesiyle birlikte bir sürü sorun ortaya çıkıyor. Zemin etüdünün yapılması, projenin tamamlanması gibi bir sürü prosedür var ve bunlar çok uzun zaman kaybına sebep oldu. Hatta zemini çürük çıktığı için ilave önlemlerin alınması gündeme geldi. Bütün bunlar Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı ve tarafımızdan takip edildi. Biz her ne kadar yarı kamusal bir kurumsak da fiili olarak Adalet Bakanlığının içinde değiliz. Bu işi koşturacak kovalayacak olan resmi anlamda Bolu Cumhuriyet Başsavcılığıydı. Ancak bu binanın yapımı için bizimde yadsınamayacak bir çalışmamız oldu. Şu anda adliye binasının projesi bitmiş vaziyette ve ihaleye hazırlık için hesapların yapılmaktadır. Fakat şu anda durağan bir sürece girdik. Çünkü önümüzde HSYK seçimleri var. Herkes bu seçime kilitlenmiş durumdadır. Bu durağan süreci aşacak olan siyasilerdir. Üç tane milletvekilimiz var bu üç milletvekilimizden ikisi hukukçudur. Ancak çok üzülerek ifade ediyorum ki özellikle iktidar milletvekillerinin adliye binasının yapımının hızlandırılması konusunda ciddi bir katkısını göremiyoruz. Biz bu katkıyı istiyoruz çünkü diğer illerin milletvekilleri bir şeyleri koparıyorlar. Biz bir şey koparmanın peşinde değiliz ama Adalet Bakanlığı nezdinde ihale sürecini hızlandırarak bir an önce temel atmak için milletvekillerini ciddi katkısını ve desteğini bekliyoruz. Amacımız şubat ayının sonunda temeli atmaktır.

RAKİPLERİM OLURSA BAŞARILAR DİLERİM

Rakip olacak arkadaşımız olacak olursa başarılar dilemekten öteye söylenecek çok fazla bir şey yok. Bu bir hizmet yarışıdır, bayrak yarışıdır. Ancak bu yarış özellikle fiziksel mekanların yetersizliğinden dolayı birçok şeyden yoksun kalıyor. Yeterli eğitim çalışmaları yapamıyoruz, seminerler yapamıyoruz. Seçilen kim olursa olsun bence ilk olarak Bolu Adliye binasının hizmet binasının bir an evvel yapılmasıdır. Seçilecek olan bütün arkadaşlarımda benimle birlikte bu sıkıntıyı yaşadıklarından dolayı bu konunun farkında olduklarını düşünüyorum. Yönetim kurulunda olsun, denetim kurulunda olsun çok farklı arkadaşlarımızın seçileceğini ve farklı renklerin Bolu Adliyesini temsil edeceğini düşünüyorum. 

Diğer yandan kulislerde sık sık başkanlık adaylığı  için geçen isimleri zikredilen Bülent Arslan, Sinan Barut ve Coşkun Selen’in, önümüzdeki günlerde adaylıklarını açıklayıp açıklayamayacakları veya başka isimlerin olup olmayacağı da merak konusu oldu.Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2014, 22:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
UYDUR
UYDUR - 6 yıl Önce

nerde geçmiş bu isimler

SIRADAKİ HABER