Festivaller Panayır Havasından Kurtarılmalı

Haber; Duygu Kaya   Köroğlu Festivali için geri sayım başladı. Bolu Belediyesi’nin öncülüğünde yapılması planlanan Köroğlu Festivali ile ilgili gerçekleştirilen toplantıda konuşan başkan...

Festivaller Panayır Havasından Kurtarılmalı

Haber; Duygu Kaya

 

Köroğlu Festivali için geri sayım başladı. Bolu Belediyesi’nin öncülüğünde yapılması planlanan Köroğlu Festivali ile ilgili gerçekleştirilen toplantıda konuşan başkan Yılmaz;  Konya Mevlana’yı sahiplenerek nasıl bir marka şehir olduysa bizde Köroğlu’yu sahiplenip dünyada tanınan ve marka haline gelen bir şehir olacağız.” dedi. Bizde festival kararının yansımalarını Bolu halkına sorarak görüşlerini öğrendik.

 

Bolu, kültür turizmi ve doğası açısından Türkiye’nin en gözde illerinden bir tanesidir. İlimizde yapılan Festivallerde Bolu’nun havasını değiştirmek, ulusal bazda ilgi çekmek açısından önemlidir. Bu anlamda Beyaz Et festivali ve İzzet Baysal Şükran Günleri’nin yanında bir de Köroğlu festivalimiz olacak. Bizde Bolu Olay gazetesi olarak vatandaşlarımızdan ilimizde gerçekleştirilen festivallerimizi değerlendirerek konuyla ilgili düşüncelerini öğrenmek istedik.

 

Festivaller Dayanışma Getirir”

 

Resmiye KahramanSerbest Muhasebeci Mali Müşavir

 

Bolu’da yapılan festivaller hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce festivaller kapsamında yapılan etkinlikler yeterli mi? Daha fazla ne yapılabilir. Beyaz Et ve İzzet Baysal Şükran Günleri dışında 3.bir festival olarak Köroğlu festivali yapılması kararlaştırıldı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz.

 

Adı Köroğlu festivali olacak ise Köroğlu’na özgü olmalı her şey. Köroğlu’nu bildiğiniz üzere herkes sahipleniyor aslında bizim daha çok sahiplenmemiz lazım. İzzet Baysal Şükran günleri bazı derneklerin kendilerini tanıtmaları açısından güzel bir festival. Örneğin ben Sebenli Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkanıyım. Bu etkinlikte stant açma şansımız oluyor. Bizde Seben’e özgü şeyleri tanıtıyoruz. Buradan elde ettiğimiz gelirle çocuklara burs veriyoruz. Şu anda 10 çocuğa burs vermekteyiz. Bu festival kaldırılırsa bu imkânımız son bulur. O yüzden festivallerin sürekliliği şart. Beyaz et festivaline gelince beyaz et bakımından bildiğiniz üzere Bolu Türkiye’de ilk sıralarda yer alıyor. İsim duyurmak açısından güzel bir festival. Festivaller her zaman yapılmalı ki dayanışma artsın. Fakat İzzet Baysal şükran günleri ya da Beyaz et festivali panayır havasında olmamalıdır. Daha profesyonel ellerce yapılmalıdır. Biz Bolu olarak kasabalı ruhumuzu atamadık, bu aslında hoşumuza gidiyor. Fakat dikkat çekmek, ses getirmek açısından daha profesyonelce yapılmalı festivallerimiz. Bunu yapmak içinde üniversite, valilik, belediye başkanlığı hep beraber çalışabilmelidir. Stantlar küçültülmemelidir. Derneklere daha fazla yer verilmelidir.

 

 

                          Köroğlu İsmine Yakışır Bir Festival İstiyoruz”

 

 

Mansur Şen İnşaat Mühendisi

 

Beyaz Et ve İzzet Baysal Şükran Günleri dışında 3.bir festival olarak Köroğlu festivali yapılması kararlaştırıldı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

—Köroğlu bana sorarsanız festival bağlamında çok kapsamlı bir isim ve gereklide. Köroğlu Bolu ile bütünleşmiş bir değerdir. Bolu’nun marka değerinde çok kıymetlendirilecek bir isimdir. Bolu’da Köroğlu festivali olmasını bunun da kapsamlı yapılmasını desteklerim. Bolu’nun yapısı ve kent dönüşümü henüz bu geniş kapsamlı festivale müsait değil.  Fakat Bolu’nun gelişimiyle beraber yapılması gereken bir festivaldir. Bolu’ya kıymet verecek, Bolu’yu tanıtacak sektörlerin değerlerin ön planda tutulması ve sunulması lazım festivallerimizde. Siyasilerinde buna gerekli desteği vermesi gerekir. Bu festivallerin profesyonellik içinde yapılması lazım. Profesyonellik gücü taşıyan bir festival daha çok ses getirir o yüzden panayır havasından biraz uzaklaştırılmalıdır. Köroğlu zulme karşı direnişin bir simgesidir. Bolu böyle bir değere muhakkak ki sahip çıkmalı bu anlamda bu isme yakışır bir festival gerçekleştirmelidir.”

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER