FETÖ DARBESİNİ ALIP SİVİL DARBEYE DÖNÜŞTÜRDÜLER

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP Belediye Meclis Üyeleri, Gençlik Kolları ve il ilçe yönetimi üyeleri kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı sonrası açıklamalarda bulunan Tanju Özcan; “Belki Nisan ayından sonra bu tür toplantıları yapmamızın bir anlamının kalmayacağı bir sürece giriyoruz” dedi.

FETÖ DARBESİNİ ALIP SİVİL DARBEYE DÖNÜŞTÜRDÜLER

HABER: FARUK ÇİDEM

Partilileriyle birlikte sabah kahvaltısına katılan Tanju Özcan kamuoyunda tekrar gündeme gelen başkanlık sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi de eleştiren Özcan, Bahçeli’nin kendi tabanında güvenilirliğinin ciddi anlamda kaybolduğunu iddia etti.

Başkanlık sistemi ile ilgili kulaktan duyma bilgilerle değil üniversitede bu konuda 6 ay tez çalışması yapan birisi olarak konuştuğunu belirten Özcan; “Dört tane yönetim sistemi tanımlamışlar. Bunlar;  Türkiye’nin de 150 yıldır benimsediği parlamenter sistem, yarı başkanlık sistemi, başkanlık sistemi. Ama bugün istedikleri sistem; Türk tipi başkanlık dedikleri sistem. Amerikan tipi başkanlıkla yarı başkanlık sistemi arasında daha tehlikeli bir sonuç doğurabilecek bir sistemdir. Bunu bilmenizi istiyorum” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİN ÖZÜ ŞUDUR…

Başkanlık sisteminde siyasal partilerin anlamı ve önemi yoktur. Siyasal partiler ülkeyi yönetmez. Başkanlık sistemlerinde başkan ve ekibi ülkeyi yönetir. Bakanlar bile parlamento dışından yani milletvekillerinden olmayanlardan seçilir. Başkan gelir oturur, ülkenin bütün ekonomik politikalarını, dış politikalarını, sosyal politikalarını, eğitim politikalarını tek başına ekibiyle birlikte yönetir. Daha vahim bir şey var. Şu an OHAL dönemindeyiz. Biliyorsunuz ülke şu an KHK ile yönetiliyor. Yani Bakanlar Kurulu toplanıyor. Sabaha karşı resmi gazetede yayınlanıyor. Yani bir anlamda kanunlar ülkenin kanun yapmakla görevli parlamentosu meclisini bay pas etmiş oluyor.

BU SİSTEM TÜRKİYE’Yİ DİKTATÖRLÜĞE GÖTÜRÜR

Tayyip Erdoğan kaçak sarayda bir kanun çıkartacak ve biz bunu sabaha karşı resmi gazetede öğrenmiş olacağız.  Çıkartılan bu kanun hükmünde kararname veya başkanlık kararnamesi ne derseniz deyin, meclis tarafından denetlenemeyecek bile.  Bu sistem Türkiye’ye uygun değil.  Bu sistem Türkiye’yi diktatörlüğe götürür. Biz bugünlerimizi bile arar hale geliriz. Eğer bir referanduma gidilirse ki gidilecek gibi görülüyor.  Ve buradan başkanlık sistemi veya yarı başkanlık sistemi çıkarsa artık biz toplanıp CHP iktidarında gençler için ne yapacağız? Sanayicimiz için ne yapacağız? Çiftçimiz için ne yapacağız diye konuşamayız.  CHP iktidarı olamayacak hiçbir zaman. AKP, MHP iktidarı da olmayacak.  Sadece başkanların iktidarı olacak.  Bunu açık söylüyorum. Daha da açık söylemem gerekirse artık bu nisan ayından sonra korkulan süreç gerçekleşirse CHP’de gençlik kolu başkanı olmanın, il başkanı olmanın hiçbir partide hatta milletvekili olmanın hiçbir anlamı kalmayacak.  Çok şey kaybedebiliriz.  Bu referandum herhangi bir seçim değil. Herhangi seçimin bir telafisi var, eğer kaybedersen 4 yıl sonraki seçimlere daha iyi hazırlanır, ben bunu alırım dersin.

DERTLERİ CUMHURİYET DÖNEMİNİ ORTADAN KALDIRMAK

15 Temmuz FETÖ/PDY darbe girişimi sonrasını da değerlendiren CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, siyasi iktidarın sivil darbeyi tamamlamak üzere olduğunu belirterek şunları söyledi:

“FETÖ ülkede kalkışmaya yapmak istedi, darbe yapmak istedi. Bunlar çok şükür başarılı olamadı ama mevcut siyasal iktidar bu ahlaksızca haince darbe girişimini alıp sivil darbe girişimine dönüştürdü ve şu anda da darbe girişimini tamamlamak üzere.  Son halkası da başkanlık sistemiyle ilgili referandum.  Bunu tamamlatmasına izin vermeyeceğiz. Çünkü bunların da derdi Cumhuriyet’ten rövanş almak, Cumhuriyet dönemini ortadan kaldırmak. Sadece basit bir sistem değişikliği, işleyiş değişikliği değil.”

Özcan konuşmasının sonunda “yeni kapı ruhu” söylemine de değinerek, “Yeni kapı ruhu diye bir şey tutturdular, yeni bir ruh oluşturmaya çalışıyorlar. Bakın bu basit bir şey değil.  Bu ruh Kuvay-i Milliye ruhuna karşı alternatif olarak ortaya atılmış bir şey.  Tayyip Erdoğan Cumhuriyeti’ne doğru gidişin başlangıcı.  Bu yeni kapı ruhu falan hikaye.  Türkiye’de Kürdü, Türkü, Alevi, Sünni, doğuluyu batılıyı bir arada tutan Kuvay-i Milli ruhuna sahip çıkmaya devam etmemiz lazım. 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 15:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bolu  14
Bolu 14 - 4 yıl Önce

boluda insanlarln hakklnl sawunan garibanln yanlnda olan diger siyasiler gibi arsa rantl pesinde kosmayan tek insan seninle gurur duyuyoruz

SIRADAKİ HABER

banner128