Feyman; "Öncelikle Türkçeyi doğru konuşmak lazım"

Türkiye'nin tanınmış spikerlerinden olan Gülgün Feyman seminer vermek için geldiği Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Bolu Olay Gazetesine çok özel açıklamalarda bulundu. Feyman; " Spiker olmak için öncelikle Türkçeyi doğru konuşmak lazım" dedi.

 Feyman;

Özel Haber: Semih BAYKAL

Spikerliğin kadın erkek fark gözetmeksizin her türlü zorluğu olduğunu ama bu zorlukları aşmak ve iyi bir spiker olmak için ilk önce Türkçeyi doğru konuşmak gerektiğini söyleyen Feyman; " Belki kadın olduğumuz için her meslekte yaşanan zorluklar vardır. Ama spiker olarak kadın erkek farkı gözetmeksizin bir kere zorluğu aşmak için önce Türkçeyi doğru konuşmak lazım, mikrofonik bir ses tonuna sahip olmak lazım, genel kültürünün yüksek olması gerekir ama maalesef şimdi daha ağzını açarken içinin boş olduğunu gördüğümüz kitleler var karşımızda ya da ekran yüzleri var. Konusuna hazırlanmadan ekrana çıkanlar, dünyadan habersizler var ve bu tabi mesleğin layıkıyla yerine getirilmesini engelliyor" diye söyledi.  

 

"BAŞARIYI HİÇ BİR ZAMAN YAKALAYAMAZLAR"

 

Yakın çevresinin aman ne kadar güzelsin, ne kadar güzel konuşuyorsun türünden yaldızlı sözlerine itimat edenler başarıyı hiç bir zaman yakalayamayacaklarını belirten Feyman; " Dediğim gibi öncelikle çok düzgün Türkçesi olması lazım, düzgün Türkçe olabilmesi için de kişi doğru yerden doğru eğitimi almış olması gerekir. Yakın çevresinin aman ne kadar güzelsin, ne kadar güzel konuşuyorsun türünden yaldızlı sözlerine itimat edenler başarıyı hiç bir zaman yakalayamazlar. Tanımadıklarının yorumları önemlidir. Eğer eleştiriler geliyorsa, eleştirenlere kızmak, küsmek, sinirlenmek yerine o eleştirileri dikkate alıp ona uygun çalışması gerekir. Bundan sonrada yol almak için durmadan çalışması, çok okuması, kendini görsel olarak değil, değişen dünya koşullarına göre geniş bir perspektiften bakması gerekir ve sosyal olması gerekir. Yeri geldiğinde salon insanı, yeri geldiğinde de köydeki bacıyla sohbet eden insan olması gerekir" diye belirtti.  

 

"SPİKER ARTİST DEĞİLDİR, SPİKER SANATÇI DEĞİLDİR"

 

Türkiye'de artık medya kuruluşlarında kaşı hilal, gözü bade, saçı sırma, dudağı da silikonlu, göğüsleri de yapmışsa, hafifte dekolte verebiliyorsa bu kimseleri ekrana çıkartan bir zihniyet olduğunu, spikerin artist ve sanatçı olmadığını söyleyerek bu duruma tepki gösteren Feyman; " Spiker artist değildir, spiker sanatçı değildir. Spiker bağlı olduğu kurumun yüzü, gözü, sesidir. Kurumların aslında buna dikkat ederek kişileri ekrana çıkarmaları gerekir. Ama Türkiye de  her şey ekseninden kaydı. Çok ciddi eksen kaymaları var. Bugün kaşı hilal, gözü bade, saçı sırma, dudağı da silikonlu, göğüsleri de yapmışsa, hafifte dekolte verebiliyorsa bu kimseleri ekrana çıkartan bir zihniyet var. Sunucular mini eteklerle podyumda gezer gibi haber sunmaya başladılar. Görsellik alabildiğine kalabalık çok görkemli ama yapılan işlerin içi boş. Sunucu diyorum çünkü spikerlik bambaşka bir kavramdır. Yani objektif, ayağı yere basan habercilik yapılamıyor. İşte bu şovlarla ekranlar kendilerini seyirciye satmaya, pazarlamaya çalışıyorlar" diye tepki gösterdi.

 

"ÇOK OLUMLU TEPKİLER ALDIM"

 

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a yazdığı mektup sonrası kamuoyunda çok olumlu tepkiler aldığını ifade eden Feyman; " Öncelikle ben bu mektubu cevap gelsin diye yazmadım. Zaten bu mektuplara cevap verilsin diye yazmazsınız. Bu mektuplar kamuya açık mektuplardır. Bu mektuplara cevap gelmez bunlara kamusal tepkiler olur. Bende çok olumlu tepkiler aldım. Çünkü olumsuz tepki verilecek bir durum yok. Ankara'daki Kara saraya bakın, uçaklara bakın, işte ayakkabı kutularında yakalanan paralara bakın. Bu paralar kamuoyuna yansıtıldığın da polis koydu demişlerdi. Bugün öğreniyoruz ki o paralar faizleriyle iade edilecekmiş. Polis koydu dediğiniz paraları faiziyle niye geri veriyorsunuz. Yine hak etmedikleri bir şey var. Yani hukuk üzerinden bütün bu hukuksuzlar devam ediyor maalesef ama bunların bitmesine çok az aldı. Yani anne ben dünyaya nasıl geldim seni leylek getirdi masalı yok artık, kimse yemiyor bu masalları" diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128